Blog: Rozwoj osobisty | Zarzadzanie hr

Po równe szanse i rozwój – rozmowa z uczestniczkami programu Uniwersytet Sukcesu

Po równe szanse i rozwój – rozmowa z uczestniczkami programu Uniwersytet Sukcesu
  • 241 views

Wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy to idea, która jest niezwykle ważna dla Altkom Akademii. Ponieważ szacunkowo w polskiej branży IT pracuje zaledwie 30 proc. kobiet, postanowiliśmy wziąć udział w inicjatywie wpierającej młode kobiety, które nie miały łatwego startu w życiu oraz w rozwoju zawodowym.

Udostępnij!

W związku z tym nawiązaliśmy współpracę  z Fundacją Digital University i zaproponowaliśmy wybranym uczestniczkom programu Uniwersytet Sukcesu, udział w szkoleniach z zakresu zwinnego zarządzania projektami – AgilePM Foundation. Dzięki wsparciu naszego vendora – APMG, kobiety miały też możliwość zdania egzaminu i certyfikacji z tego zakresu.

Udało nam się porozmawiać z niektórymi z nich o tym, co skłoniło je do udziału w programie, czym jest dla nich rozwój i jak widzą rolę kobiet w branży IT.

Justyna Żołnowska

Do projektu Uniwersytet Sukcesu zgłosiłam się, ponieważ potrzebowałam wsparcia w rozwoju kompetencji związanych z marketingiem. Aktualnie pracuję w sprzedaży, w dziale zarządzania procesami i zajmuję się ich optymalizacją.

Skończyłam licencjat z socjologii, kiedy zaczęła się pandemia i zaczęłam pracować w obecnej firmie. Później wróciłam na studia menedżerskie, ale wciąż nie wiedziałam, w którą stronę zawodową chcę iść.

To, co robię w pracy i czego uczę się na Uniwersytecie, ukierunkowuje mnie w stronę zarządzania, w  tym również zarządzania projektami. Dlatego wybrałam szkolenie Agile PM Foundation. Chcę wzmacniać tę wiedzę, która pomoże mi w pracy i w dalszym rozwoju.

Co Ci się dotychczas najbardziej podobało w trakcie programu?

Spotkania mentoringowe, spotkania z doradcami, szkolenia. Jednak zdecydowanie najbardziej w pamięci mi zapadł tygodniowy bootcamp – warsztaty na żywo, poznanie innych uczestniczek, wymiana wiedzy teoretycznej i praktycznej. Ludzie, których  tam spotkaliśmy i networking.

Po programie chcę się dalej szkolić. Teraz myślę o „miękkim IT”, scrumie i zarządzaniu projektami. Lubię tworzyć i wymyślać coś nowego.

Co myślisz o idei wspierania kobiet w wejściu do branży IT?

Świat IT jest teraz jedną z najbardziej pewnych ścieżek kariery. Jednak zaraz po studiach nie wiadomo, gdzie „uderzyć”, ponieważ jest to zamknięty świat. Dzięki programowi poznałam dziewczyny, które chcą robić to samo i wymieniamy się pomysłami. Wiem już teraz, że jest dużo fajnych, darmowych projektów, które mogą nam pomagać w rozwoju. To, że się spotykamy, poznajemy i mamy wspólny cel to już jest wielka wygrana. Poza tym mamy mentorów, doradców, którzy przekazują nam wiedzę i pomagają w obraniu właściwego kierunku. Pomaga to też w nawiązaniu kontaktów, więc inicjatywy tego typu są bardzo na plus i pomagają kobietom, szczególnie tym, które dopiero zaczynają karierę.

Czym jest dla Ciebie rozwój?

To świadome dążenie do celu. Fajnie jest mieć marzenia. Jednak, aby zamienić marzenie w cel, potrzeba ciągłego rozwoju. Rozwój to droga od marzenia do celu.

 

Ola Kowalska 

Branżą IT interesuję się już dość długo. Jeszcze chodzę do liceum, ale posiadanie wiedzy z programowania ułatwi mi start w przyszłości i znalezienie pracy.

Chcę iść na studia, na kierunek związany z Informatyką. Po kursie chciałabym też wziąć udział w stażu w dziale IT. Biorę udział w kursie z programowania z języka Java, więc myślę, że możliwości będzie sporo.

Bardzo podobał mi się bootcamp, podczas którego spędziłam czas z innymi uczestniczkami. Poznałam też osoby, które już pracują w branży. Dzięki temu mam szerszą perspektywę, mogłam upewnić się, czy chcę się tym zajmować w przyszłości. Mieliśmy też spotkania w siedzibach firm, gdzie mogłam zobaczyć, jak wygląda taka praca na co dzień. Moja praca z mentorką też jest bardzo inspirująca, dzięki niej się nie poddaję, ona mnie motywuje.

Co myślisz o idei wspierania kobiet w wejściu do branży IT?

IT kojarzy się przede wszystkim z mężczyznami a takie inicjatywy pokazują, że jest w nim także miejsce dla kobiet. Bycie dobrym w programowaniu wcale nie zależy od tego, jakiej jest się płci.

Czym jest dla Ciebie rozwój?

To ciągłe poszerzanie swoich zainteresowań i wiedzy.

Jaka jest Twoja opinia o szkoleniu Altkom Akademii Agile PM Foundation?

Zajęcia były prowadzone w bardzo ciekawy sposób. Było widać, że pani prowadząca ma ogromną wiedzę i z chęcią się nią dzieli. Uczestnicy zadawali wiele pytań, na które zawsze uzyskiwali dokładną odpowiedź. Mimo tego, że nie miałam wcześniej żadnej styczności z metodologią agile, to pani Joanna zainteresowała mnie tym tematem i wytłumaczyła wszystkie najważniejsze kwestie z tym związane, dzięki czemu zdanie egzaminu nie było problemem. Oczywiście dziękuję bardzo za możliwość uczestniczenia w szkoleniu.

 

Magdalena Gajewska 

Magdo, jak Ci się podobało nasze szkolenie AgilePM Foundation?

Poszłam na to szkolenie, nie mając wiedzy, jak się zarządza projektami w zwinny sposób. Trochę się bałam, bo chciałam skorzystać jak najwięcej. Pan Jerzy Witek świetnie to przedstawił. Mówił o wielu praktycznych aspektach i podawał przykłady z życia. Zrobiłam masę notatek. Wiedza była naprawdę podana na tacy. Jakbym miała jeszcze iść na jakieś szkolenia z tego zakresu to tylko do pana Jerzego.

Czy możesz opowiedzieć mi trochę o sobie? Na jakim jesteś etapie rozwoju kariery zawodowej?

W 2021 r. Zostałam mamą, mam małą córeczkę Julkę. Z zawodu jestem higienistką stomatologiczną, ale mam teraz przerwę w zawodzie. Pandemia i to, co dzieje się na świecie zweryfikowały moje potrzeby, więc byłam pewna, że chcę coś zmienić. Pewnego dnia zobaczyłam w telewizji wywiad na temat Uniwersytetu Sukcesu. Usłyszałam, że program zmienia życie i daje możliwość pracy w zawodach przyszłości. Szukałam czegoś, co otworzy mi nowe możliwości. Uniwersytet okazał się takim miejscem. Spotkałam tam osoby z podobnymi zainteresowaniami i podobną przeszłością. Odnalazłam się, jestem bardzo wdzięczna, że powstał taki projekt.

A co najbardziej podobało Ci się dotychczas w programie?

Najbardziej zainspirowało mnie spotkanie z Iwoną Guzowską. Pokazało mi się, że nawet osoby, które nie mają dobrego startu, mogą sobie poradzić z różnymi wyzwaniami. Iwona pokazała, że nawet jak masz małe dziecko i nie masz pieniędzy to nie jesteś na straconej pozycji.

A teraz myślisz o jakimś konkretnym zawodzie?

Na razie sobie to układam. Robię kurs z WordPress. Mam mentorkę, która dzieli się ze mną wiedzą marketingową. Udało mi się też dostać na kurs z programowania w Pythonie w innym projekcie. Staram się to pogodzić. Jeszcze nie wiem, jak to połączę. Wiem jednak, że muszę wykorzystać ten czas najlepiej jak potrafię.

Czym jest dla Ciebie rozwój?

Przede wszystkim poszerzaniem swoich horyzontów i zdobywaniem wiedzy. Cały czas uczę się czegoś nowego, nie stoję w miejscu. To jest dla mnie bardzo ważne. Czuję taką wewnętrzną potrzebę, wewnętrzny „drive”.

 

Alicja Kwiatkowska 

Jak dowiedziałam się o programie to jeszcze studiowałam pedagogikę. Byłam już zrezygnowana, te studia nie dawały mi kopa do działania, ciągnęły mnie w dół. Dlatego zainteresował mnie program Uniwersytet Sukcesu. Gdy się w nim znalazłam to postanowiłam, że zmienię kierunek. Aktualnie studiuję Zarządzanie i wybrałam sobie specjalizację marketingową.

Co najbardziej podobało Ci się w całej inicjatywie?

Jestem taką osobą, która więcej czerpie ze spotkań z ludźmi face to face, więc dla mnie dużym wydarzeniem był bootcamp. Ostatnio zaczęłam pracę, w której realizuję różnorodne projekty, więc kurs Altkom Akademii, Agile PM Foundation pomoże mi na pewno lepiej je prowadzić.

Co myślisz na temat naszego szkolenia?

Muszę powiedzieć, że nigdy jeszcze nie dostałam tyle wiedzy w tak okrojonym czasie. Samo przyswojenie było całkiem łatwe ze względu na naszą trenerkę. Jestem bardzo zadowolona i mogę się pochwalić, że zdałam egzamin!

Jaką rolę pełnią w IT kobiety?

Myślę, że kobietom jest ciężej, bo samo IT pochłania bardzo dużo czasu, którego kobiety często nie mają, z racji tego, że pełnią wiele ról w życiu. Inicjatywy wspierające kobiety, szczególnie te w trudnej sytuacji, pokazują, że osoby, które miały gorszy początek, również mogą podjąć się pracy w IT i spełniać się zawodowo.

Czym jest dla Ciebie rozwój?

To nasionko, które sprawia, że coś może urosnąć. Ja sobie tak wyobrażam wsparcie, które dostałyśmy. Ktoś nam zasiał ziarno, a my je możemy teraz podlewać i tylko od nas zależy, jak roślina się rozwinie. Rozwój jest ważny, żebyśmy nie popadli w marazm i mieli energię.

 

 

Dziękuję:)

Rozmawiała: Natalia Gozdowska, Altkom Akademia