Blog: Zarzadzanie uslugami it | Itil

Symulacja biznesowa Apollo 13

Symulacja biznesowa Apollo 13
  • 708 views

Scenariusz symulacji biznesowej pozwala na zdiagnozowanie problemów w organizacji.

Udostępnij!

Doskonałym przykładem skutecznej symulacji biznesowej jest gra Apollo 13 – an ITSM case experience firmy Gaming Works. To jedna z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych symulacji opartych na założeniach ITiL, dlatego adresowana jest do personelu departamentów IT, kierowników i team-leaderów zespołów, menedżerów IT oraz osób zarządzających procesami.

Zawartość symulacji nawiązuje do nieudanej misji lotu na Księżyc z 1970 roku. W skutek awarii, która miała miejsce w niecałą godzinę po starcie, kapsuła z trzema astronautami musiała zostać sprowadzona na ziemię – było to możliwe tylko dzięki wyjątkowo zorganizowanej i precyzyjnej współpracy między załogą a obsługą naziemną. Sytuacje, które napotkały obie strony, są „odtwarzane” właśnie w omawianej symulacji.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest zaangażowanie uczestników. Osoby biorące udział w symulacji Apollo 13 wczuwają się w trudne zadanie, jakim jest zamiana w zespół kontroli misji i uratowanie astronautów. Choć z takimi sytuacjami nie spotykają się w codziennej pracy, jest to trening uniwersalnych umiejętności potrzebnych na polu zawodowym i podczas współpracy w grupie, gdyż powodzenie operacji zależy w przeważającej mierze od skutecznego współdziałania.

Podstawowym założeniem symulacji biznesowych[nbsp] jest nauka przez doświadczenie – podejście to w oczywisty sposób daje znacznie lepsze utrwalenie wiedzy, niż kontakt z czystą teorią. Uczestnicy sami muszą opracowywać rozwiązania, by następnie obserwować ich skuteczność i wyciągać wnioski, modelując na nowo swoją postawę. Unikalność ćwiczenia polega na tym, iż uczestnicy jednocześnie omawiają procesy związane z ITiL-em, rzeczywiste sytuacje z misji Apollo 13, uczą się właściwego raportowania oraz poznają zjawiska związane z cyklem życia usługi IT. W symulacji bierze udział od 8 do 15 osób.