Webinaria: Zwinne zarzadzanie

Lista priorytetów z wymaganiami – podstawowe narzędzie do zarządzania projektami zwinnymi

Udostępnij!

TRANSKRYPCJA:

 

Cześć, nazywam się Justyna Broniecka i jestem jednym z trenerów Altkom Akademii. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o tak zwanej liście priorytetów z wymaganiami.

 

Jest to narzędzie, które służy do priorytetyzowania wymagań w projektach zwinnych. Lista priorytetów, zwana listą PRL, jest moim zdaniem jednym z najbardziej podstawowych dokumentów, list, tabelek, w zależności od tego jak sobie go sporządzicie, bez którego właściwie projekty zwinne nie mogą być realizowane.

 

Jak to w praktyce wygląda? Kiedy projekt zostaje realizowany, mam na myśli projekty agile’owe, czyli prowadzone w metodykach zwinnych, to na początku klienci mają jakieś tam swoje wymagania. One są często scharakteryzowane za pomocą tak zwanych epików, czyli są to bardzo, bardzo duże, ogólne wymagania, czyli klient chciałby żeby aplikacja zaspokajała na przykład potrzeby klienta; więc bardzo duże ogólne wymaganie, pod którym kryje się mnóstwo czynności do wykonania.

 

Kiedy zespół, który będzie wytwarzał taką aplikację przejdzie do elementów związanych z wytwarzaniem, to te historie z poziomu biznesu musi przełożyć na historie, które pozwolą mu na wytworzenie tego. No i takim dokumentem, który pozwala na charakteryzację poszczególnych zadań, ich priorytetów, znaczenia dla biznesu, jest lista wymagań z priorytetami zwana PRL, oczywiście to skrót z angielskiego.

 

No i teraz zobaczmy jak ona wygląda – oczywiście mamy ID historyjki, mamy nazwę krótką tak żebyśmy wiedzieli w ogóle czego ta historyjka dotyczy, na przykład zamówienie klienta. Mamy opis – jako klient potrzebuję mieć miejsce do składania zamówień aby jedzenie znalazło się w moim domu.

 

Jeżeli jest to aplikacja do tego żebyśmy mogli składać zamówienia przez klientem do różnych restauracji, no to będąc klientem chcę żeby takie miejsce w Internecie istniało dzięki któremu będę mógł te zamówienia składać. No i te opisy historyjek właśnie dokładnie tak się spisuje, czyli ja jako ktoś potrzebuję konkretnego rozwiązania w jakimś konkretnym celu.

 

No i teraz ustalamy priorytet – priorytety to jest metodyka MoSCoW, czyli musty, shouldy, couldy i tak zwane wanty; must to są wymagania, które muszą być, should powinny być, could mogą być no i want to znaczy nie dostarczymy tych razem. No, w przypadku jeżeli jest to aplikacja do zamówień no to umówmy się, że taka historia ma raczej wymagania must.

 

No i teraz w jaki sposób możemy potwierdzić wykonanie takiego zadania? Klient, który zamawia tworzy konto, jeżeli potwierdzi zamówienie i zostanie potwierdzona płatność, wtedy takie zamówienie będzie realizowane. Jeżeli płatność nie będzie potwierdzona, zamówienie będzie anulowane. Kryteria akceptacji jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to taka aplikacja powinna być dostępna 24 godziny przez 7 dni, czyli tak naprawdę non stop.

 

Jeżeli chodzi o pochodzenie historii, to mamy zamawiającego, właściciel, jest to menedżer sprzedaży; rozmiar takiej historyjki, tutaj mamy S, czyli jest to stosunkowo mała historyjka. To jest tak zwana metoda t-shirtowa, czyli największe wymagania są charakteryzowane jako XL, czasami jako XXL, czym mniejsze, tym ma mniejszy rozmiar t-shirta, tutaj akurat mamy rozmiar S no i wartość dla biznesu – high to znaczy wysokie, medium i low, czyli niskie.

 

Oczywiście tutaj jeżeli chodzi o wartość dla biznesu, dzięki temu, że klienci będą zamawiali przez nasze oprogramowanie to będziemy na tym zarabiać więc takie wymaganie ma wysoki priorytet. No i teraz w tym miejscu bardzo często klienci, project managerowie pytają mnie czy taką listę z priorytetami tworzy się na papierze, czy ją się tworzy gdzieś na ścianie, czy jest do tego jakieś oprogramowanie.

 

Dobra wiadomość jest taka, że oprogramowanie do metodyk zwinnych istnieje; dzisiaj najbardziej popularnym jest Jira i właśnie w Jirze da się taką listę wymagań z priorytetami zrobić, przypisać zadania, przypisać tak zwane taski więc możecie spokojnie korzystać z oprogramowania. Tymczasem zapraszam Was na naszą stronę altkomakademia.pl i do usłyszenia następnym razem.