Blog: Techniki programowania altkom akademia | Oprogramowanie wbudowane

„Przyszłość to dziś” – Internet Rzeczy

„Przyszłość to dziś” – Internet Rzeczy
  • 307 views

Internet Rzeczy to pojęcie, które dla wielu ludzi wciąż brzmi dość tajemniczo i enigmatycznie. Niesłusznie - mowa bowiem o technologicznych innowacjach, które mają szansę całkowicie zmienić warunki naszego życia. I to na lepsze.

Udostępnij!

„Przyszłość to dziś” – Internet Rzeczy

 

 Czy marzenia właśnie się spełniają?

W dzieciństwie wielu z nas lubiło sobie wyobrażać przyszłość pełną niesamowitych, hipernowoczesnych przedmiotów, które całkowicie zmienią nasze codzienne życie, upodabniając je do wizji znanych z powieści i filmów science fiction. Samodzielnie poruszające się i spełniające nasze polecenia roboty, uruchamiane jednym słowem ekspresy do kawy, żaluzje wiedzące kiedy się zasłonić, a kiedy wpuścić do pokoju więcej światła, zegarek, który zmierzy nam tętno, poinformuje o pogodzie i podpowie, na ile kalorii możemy sobie jeszcze pozwolić, mieszcząc się w założonym planie dietetycznym…te oraz podobne „cuda techniki” od jakiegoś czasu nie są już tylko futurystyczną fantazją, ale czymś najzupełniej realnym i coraz szerzej dostępnym. Zawdzięczamy je Internetowi Rzeczy – nowoczesnemu systemowi, który ma szansę całkowicie przeobrazić znaną nam rzeczywistość.

Czym jest Internet Rzeczy?

Pojęcie Internetu Rzeczy ( Internet of Things – IoT) zostało użyte po raz pierwszy w 1999 roku przez brytyjskiego przedsiębiorcę Kevina Ashtona, który określił w ten sposób ideę połączenia z siecią internetową różnorodnych przedmiotów i obiektów o codziennym zastosowaniu. Od kilkunastu lat przedstawiona przez Ashtona koncepcja rozwija się i rozprzestrzenia na ogromną skalę – według wydanego niedawno raportu organizacji Związek Cyfrowa Polska, w ciągu najbliższych sześciu lat wartość rynku IoT w Polsce wzrośnie z obecnych 190 mld do 1,1 bln dolarów[1]. Jak więc widać, mowa o technologii, która stale zyskuje na znaczeniu. Za pomocą wbudowanych sensorów połączone w sieć przedmioty gromadzą, przetwarzają i wymieniają dane bez ingerencji człowieka.  Obecnie do IoT można podłączyć niemal wszystko – od artykułów gospodarstwa domowego jak pralka, lodówka czy telewizor po skomplikowane roboty oraz systemy przemysłowe automatyzujące produkcję fabryczną.

[1]> https://cyfrowapolska.org/pl/raport-rynek-iot-w-polsce-rosnie-ale-prawo-za-nim-nie-nadaza/> [dostęp: 10.12.2020]

Inteligentna rzeczywistość.

Bardzo ważnym obszarem zastosowania Internetu Rzeczy jest projektowanie inteligentnych przestrzeni takich jak budynki, sieci transportu publicznego, czy nawet całe miasta – dzięki rozmieszczonym w różnych miejscach urządzeniom, przestrzenie te mogą aktywnie reagować na sygnały płynące z otoczenia i dostosowywać się do nich. Za przykład mogą tutaj posłużyć systemy inteligentnych domów, w których odpowiednie czujniki same regulują poziom temperatury, odsłaniają bądź zasłaniają rolety, rejestrują przypadki ulatniania się gazu bądź zalań albo po prostu włączają naszą ulubioną piosenkę. W przypadku przestrzeni miejskiej elementami inteligentnej infrastruktury opartej na IoT są choćby samodzielnie włączające się i wyłączające latarnie bądź sterowanie ruchem autobusowym i tramwajowym na podstawie informacji o bieżących warunkach drogowych. Wszystkie z tych rozwiązań wiążą się ze zwiększoną wygodą, oszczędnościami oraz wyższym poziomem bezpieczeństwa zarówno dla całych, lepiej reagujących, systemów, jak i zwyczajnych użytkowników, którzy szybciej dowiadują się o nieprzewidzianych zdarzeniach takich jak pożary albo włamania.  Automatyzacja zadań niegdyś wykonywanych przez obsługiwane ludzką pracą maszyny przyśpiesza ich realizację i obniża koszty, a wdrażane za pomocą inteligentnych urządzeń IoT środki redukcji zanieczyszczeń bądź regulowania zużycia energii przyczyniają się do ochrony środowiska.

Ułatwienia dla biznesu.

Internet Rzeczy nie tylko zapewnia większy komfort w codziennym życiu (kto z nas nie chciałby mieć lodówki, która sama sprawdzi, czego brakuje i sporządzi listę zakupów albo nawet sama je zamówi?) oraz usprawnia funkcjonowanie miejsc i przestrzeni wspólnych, ale również podnosi wydajność produkcji. Sensory i czujniki IoT umieszczane w sprzętach przemysłowych pozwalają na lepszą i dokładniejszą kontrolę zachodzących procesów wytwórczych, a gromadzenie danych umożliwia łatwą identyfikację ewentualnych problemów, a także przewidywanie kiedy może dojść do awarii. Nietrudno domyślić się, że wszystkie te właściwości mają bezpośrednie przełożenie zarówno na lepsze warunki pracy, jak i bardziej przemyślane i korzystne dla organizacji decyzje biznesowe. Biorąc pod uwagę te korzyści, coraz więcej firm decyduje się wdrożyć urządzenia IoT i opierać na nich swoją wewnętrzną infrastrukturę.

Ty też możesz projektować świat przyszłości 😊.

Internet Rzeczy to duże, ale obiecujące wyzwanie również dla osób tworzących produkty z tego obszaru, a więc inżynierów i programistów. Innowacyjny charakter omawianej branży, która z każdym rokiem coraz silniej kształtuje naszą rzeczywistość, sprawia, że specjaliści mierzą się ze wciąż nowymi zagadnieniami i wytyczają nowe ścieżki, którymi będą później podążać ich następcy. W związku z nieustannym rozwojem IoT zmieniają się również wykorzystywane narzędzia i języki programowania; różnią się one także w zależności od konkretnego obszaru, w jakim mają zostać użyte. Pozostawanie na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi i przełomowymi wydarzeniami wymaga zatem od programisty IoT stałego aktualizowania swojej wiedzy oraz zdobywania kolejnych umiejętności. Nagrodą jest jednak fascynująca kariera zawodowa, polegająca nie tylko na wysokich zarobkach, ale również na czynnym zmienianiu na lepsze świata, w którym wszyscy żyjemy. Chyba warto spróbować!