Blog: Cyberbezpieczenstwo | Certyfikaty cyberbezpieczenstwa | Bezpieczenstwo informacji91

Siedem zalet szkoleń z cyberbezpieczeństwa

Siedem zalet szkoleń z cyberbezpieczeństwa
  • 27 lipca 2021
  • 480 views

Świadomość w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego to istotny i poważny temat, warto zatem poznać największe zalety szkoleń z wiedzy o bezpieczeństwie w organizacji.

Udostępnij!

Siedem zalet szkoleń z cyberbezpieczeństwa

Szkolenia z cyberbezpieczeństwa służą dostarczeniu pracownikom wiedzy na temat cyberprzestępstw, hackerstwa, inżynierii społecznej (w tym m.in. metod takich jak phishing) oraz pokrewnych zagadnień. Podczas zajęć słuchacze  poznają punkt widzenia hakera oraz motywy, którymi się kieruje, a także sposoby walki z jego działaniami. Wraz ze wzrostem zagrożeń i niebezpieczeństw, organizacje, we współpracy z dostawcami usług, przykładają coraz większą wagę do szkolenia swoich pracowników.

Dlaczego Twoi pracownicy potrzebują szkoleń z cyberbezpieczeństwa?

Poniższa lista przedstawia największe zalety szkoleń z cyberbezpieczeństwa.

1. Unikanie błędów

Jak pokazują prowadzone na całym świecie badania, naruszenia cyberbezpieczeństwa najczęściej wynikają z niedbalstwa – drobnych błędów, które powodują ogromne straty dla całej firmy. 70% pojawiających się naruszeń oraz przypadków przechwycenia bądź utraty danych bierze się z pomyłek popełnianych przez pracowników. Dzięki szkoleniom członkowie zespołów mogą się dowiedzieć o powszechnych oszustwach strategicznych i atakach hakerskich, takich jak wiadomości phishingowe, które należy odróżniać od zwykłych e-maili.

2. Większe środki bezpieczeństwa cyfrowego

Efektem szkoleń z wiedzy o cyberbezpieczeństwie zawsze jest zwiększenie nadzoru i monitoringu oraz śledzenie jakichkolwiek podejrzanych działań. Służą temu konkretne procedury – używanie silnych haseł, tworzenie alertów zawiadamiających o niecodziennej i dziwnej komunikacji, czy oznaczanie wszelkiego rodzaju niejasnych maili. Wszystkie praktyki tego typu są bardzo przydatne w zapobieganiu  atakom hakerskim.

3. Umiejętność mierzenia się z wyzwaniami w zakresie cyberbezpieczeństwa

Wizerunek marki to dla firm bardzo ważna kwestia; w zagrażającej jej sytuacji kryzysowej pracownicy powinni działać zespołowo. Każda organizacja składa się z ludzi, działa dla ludzi i została przez nich stworzona. Prawo spółek musi sprzyjać ochronie danych, a role różnych działów powinny być sprawiedliwie podzielone w celu zapobiegania atakom hakerskim i innym cyberprzestępstwom.

4. Ochrona dobrego imienia organizacji

Branże takie jak ochrona zdrowia, bankowość i nieruchomości, są szczególnie podatne na ataki. Spowodowany cyfrową agresją obieg fałszywych informacji w dłuższej perspektywie grozi poważnym nadwyrężeniem wizerunku marki – właściwe przygotowanie może za to uratować reputację firmy.

5. Podniesienie morale

Wiedza rozwija! Niestety wciąż wielu pracowników nie ma pojęcia o cyberbezpieczeństwie i dotyczących go przepisach. W dzisiejszych czasach oszustwa są fabrykowane i prezentowane w tak wyrafinowany sposób, że  łatwo się na nie nabrać. Dzięki świadomości zagrożeń i pomocy dostawców usług wewnętrzne przepisy bezpieczeństwa cyfrowego zaczną przynosić wymierne efekty. Programy szkoleniowe nie tylko dostarczają wiedzę, ale również zwiększają zadowolenie z pracy – wykonywanej w bezpiecznych warunkach.

6. Oszczędność czasu i pieniędzy

Firmy, które nie zadbały o przeszkolenie swoich pracowników, często muszą się mierzyć z kradzieżą i utratą danych. Odzyskiwanie  zasobów  lub uniknięcie innych konsekwencji wymaga czasu oraz sporych nakładów finansowych. Cierpi na tym również wizerunek marki, co może mieć negatywny wpływ na grupę docelową i jej opinię o firmie. Aby odzyskać jakiekolwiek dane, potrzeba przynajmniej  siedmiu miesięcy na wykrycie adresu IP oraz ID  głównej domeny hostowanej poczty. Jak zatem widać, atak hakerski to koszt rzędu $955,429 dolarów, a nawet większy – warto zatem inwestować w świadomość cyberbezpieczeństwa.

7. Gwarancja komfortu

Szkolenia z cyberbezpieczeństwa zapewniają organizacji stosowanie aktualnych i skutecznych  środków ochrony swoich zasobów. Kiedy pracownicy są odpowiednio wyszkoleni, można spać spokojnie; przestępcy nie są w stanie wyrządzić nam krzywdy.

Przedstawiliśmy tu najważniejsze korzyści związane ze szkoleniami z bezpieczeństwa cyfrowego. EC-Council’s Aware oferuje kompleksowe rozwiązania cyberbezpieczeństwa do zwalczania różnego rodzaju ataków hakerskich, w tym phishingu, vishingu oraz pozostałych metod z obszaru inżynierii społecznej.

Artykuł przygotowany na podstawie: 7 Excellent Advantages of Security Awareness Training | Aware | EC-Council (eccouncil.org)