Blog: Cyberbezpieczenstwo

Jakie certyfikaty liczą się najbardziej w świecie cyberbezpieczeństwa?

Jakie certyfikaty liczą się najbardziej w świecie cyberbezpieczeństwa?
  • 80 views

Certyfikaty z obszaru cyberbezpieczeństwa to nie tylko oficjalne potwierdzenie posiadanych umiejętności, ale również inwestycja w ochronę własnej organizacji.

Udostępnij!

Ze względu na ciągły i dynamiczny wzrost liczby cyberataków ochrona danych i infrastruktury przedsiębiorstwa stała się jednym z najważniejszych elementów procesów biznesowych. Olbrzymi wolumen transakcji cyfrowych, niebotyczne ilości przechowywanych danych stają się prawdziwymi kopalniami złota dla hakerów. W takich realiach zapewnienie bezpieczeństwa informacji jest potrzebne w każdej przestrzeni –  od wojskowej przez rządową, medyczną, korporacyjną, finansową aż po osobistą. Podczas gdy na lata 2020-2030 średni wzrost różnych branż na rynku prognozowano na 8%, dla cyberbezpieczeństwa wskaźnik ten wynosił aż 33%  – i to jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę!

Cyberbezpieczeństwo to nie jeden monolityczny byt — na tę dziedzinę składają się współpracujące ze sobą technologie, procesy i praktyki. Zapotrzebowanie na specjalistów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego na różnych stanowiskach znacznie przewyższa liczbę wykwalifikowanych kandydatów, co sprawia, że wybór zawodu w tej branż jest doskonałą decyzją.  Obecne warunki otwierają drzwi do lukratywnych karier zarówno doświadczonym informatykom, jak i osobom stawiającym pierwsze kroki w IT.

W dzisiejszych czasach można znaleźć mnóstwo ofert pracy w zakresie cyberbezpieczeństwa – „Analityk bezpieczeństwa informacji”, „Konsultant ds. bezpieczeństwa danych”, „Audytor bezpieczeństwa IT” – to tylko niektóre hasła ciągle pojawiające się w ogłoszeniach dotyczących pracy.

Pracodawcy niejednokrotnie już na wstępie oczekują pewnego poziomu umiejętności potwierdzonych certyfikatem.  Certyfikaty cyberbezpieczeństwa oczywiście nie determinują wyboru kandydata, ale są świetnym uzupełnieniem innych kwalifikacji w CV – mogą  stanowić doskonały  wyróżnik. Zdobycie certyfikatu to nie tylko „jakiś papierek” – to również potwierdzenie wytrwałości potencjalnego pracownika w dążeniu do celu. Wszyscy wiedzą, że zdobycie certyfikatu wymaga pracy, więc posiadanie ich świadczy o zaangażowaniu i systematycznej budowie bazy wiedzy. Jest to szczególnie ważne, gdy osoba dopiero zaczyna pracę. Zdobyte certyfikaty pokazują, że taki kandydat poważnie podchodzi do swojej kariery.  Certyfikaty mogą być także pomocne w zapewnieniu specjalistom ds. cyberbezpieczeństwa możliwości negocjacji podwyżki lub awansu. Certyfikat jest też często postrzegany przez pracodawców jako bardziej wiarygodne potwierdzenie wiedzy niż samo ukończenie szkolenia.

Na rynku istnieje szereg różnych programów szkoleniowych i związanych z nimi certyfikatów. Poniższe zestawienie dzieli cyberbezpieczeństwo na kilka domen (od zarządzania bezpieczeństwem aż po inżynierię bezpieczeństwa) i nanosi najbardziej charakterystyczne certyfikaty na danych ścieżkach:

 

źródło: https://www.reddit.com/r/cybersecurity/comments/e23ffz/security_certification_progression_chart_2020/

Przy takiej mnogości różnych kierunków rozwoju należałoby zadać sobie dwa podstawowe pytania – co mnie najbardziej pasjonuje oraz które z owych certyfikatów są najbardziej pożądane przez pracodawców ?  O ile pierwsza odpowiedź zależy od indywidualnych upodobań, o tyle na drugie pytanie można  spróbować znaleźć obiektywną odpowiedź, analizując  liczbę ogłoszeń o pracę z wymienionymi w wymaganiach certyfikatami.

Poniższe zestawienie zawiera wyniki wyszukiwania z trzech (chyba najpopularniejszych na międzynarodowym rynku) portali z ofertami pracy : LinkedIn, Indeed, Simply Hired.

 

W czołówce znalazły się: CISSP, CISA, CISM, CompTIA Security+ oraz CEH.

(dane ze stycznia 2022)

Ponieważ jest z czego wybierać a część z tych certyfikacji można zdobyć razem z naszą firmą, zachęcam do kontaktu z przedstawicielami handlowymi – z pewnością dobierzemy interesującą dla Państwa ofertę.