Webinaria: Biurowe narzedzia informatyczne | Narzedzia business intelligence

Tableau – Synchronizacja osi wykresów oraz Data Interpreter

Udostępnij!

W ramach tego filmu przekonamy się jak za pomocą narzędzia Data Interpreter można naprawić dane oraz zmienić ich ułożenie. Dodatkowo poruszymy bardzo ważną kwestię synchronizacji osi, a to wszystko na danych przedstawiających ceny ofertowe i transakcyjne mieszkań z największych miast Polski. Całości efektu dopełni przejrzysty filtr.

                       TRANSKRYPCJA

Witam Państwa, Tomasz Grabowski, Altkom Akademia. Dzisiaj w Tableau będziemy importować dane z Narodowego Banku Polskiego dotyczące sprzedaży mieszkań, czyli będziemy sobie mówić o cenach sprzedaży mieszkań.

 

Zaczniemy od zaimportowania pliku – czyli zabieramy się za Microsoft Excel, zaimportujemy te pliki i na początek weźmiemy sobie z rynku pierwotnego, to są oferty, są to ceny na początek ofertowe i jak zobaczymy w tych naszych danych, są pewne dziury, braki, więc parę rzeczy musimy sobie wyczyścić. Do takiego prostego czyszczenia danych jak mamy tutaj do czynienia, mamy narzędzie Use Data Interpreter, które nam właśnie się pozbędzie jakichś powtórzeń, podsumowań i problemów z danymi. Dodatkowo wyrzucimy sobie kilka obliczeń, które są nam niepotrzebne i napotkamy w pewnym sensie na jeszcze jeden poważny problem, polega on na tym, że będziemy musieli te dane z tych wielu kolumn, które przedstawiają osobno każde miasto, będziemy musieli to wrzucić do jednej kolumny. Czyli krótko mówiąc, nie powinny być te wszystkie miasta osobno, tylko powinny być wrzucone do jednej.

 

Na szczęście Tableau posiada wbudowanych kilka takich podstawowych narzędzi jeżeli chodzi o transformację danych więc możemy sobie zaznaczyć te kolumny, pod prawym przyciskiem jest polecenie Pivot, które nam pięknie przestawi to no i mamy jako jeden atrybut właśnie tę kwotę, drugi atrybut to jest to nasze miasto więc możemy od razu sobie pozmieniać nazwy, czyli mamy miasto, to są nasze ceny ofertowe i mam rok, kwartał, w którym to się toczyło. Dla porządku zmienimy sobie jeszcze odrobinę nasz opis i już mamy jedno źródło danych gotowe. Możemy się zabrać za wizualizację więc przechodzimy do arkusza, nazwiemy go sobie „Ceny” no i zabierzemy się za stworzenie wykresu, ale zanim zaczniemy tworzyć ten nasz wykres, będziemy chcieli połączyć nie tylko ceny ofertowe, ale również ceny transakcyjne więc zabieramy się za importowanie drugiego źródła danych, czyli bierzemy Data, New Data Source, będzie to ten sam plik Excela, tylko tym razem wybierzemy dane z drugiej zakładki, czyli będą to ceny transakcyjne, w tym wypadku oczywiście takie same oczyszczenie tych danych więc te kroki są już nam znane, pozbędziemy się tych kilku niepotrzebnych kolumn.

 

Odrobinę zmienimy nasze nazwy, czyli zrobimy sobie ładnie tutaj ceny transakcyjne, oczywiście tak jak poprzednio musimy te dane spivotować żeby wrzucić te atrybuty do jednej kolumny więc zaznaczamy Pivot, już lądują w jednej kolumnie, znowu będzie to miasto, będzie to cena transakcyjna i już mamy ten nasz rok, kwartał i drugie źródło danych. Wrócimy sobie do cen. Widzimy u góry, są widoczne dwa źródła, natomiast na razie one są niepołączone więc zabieramy się za łączenie czyli ponownie Data i Edit Relationships i widzimy, że automatyczne połączenie odgadło prawidłowo, że miasto ma być połączone z miastem i ten nasz rok z kwartałem czy upływ czasu również ma być połączony więc łączenie mamy już zrobione. Zabieramy się w takim razie za naszą wizualizację.

 

Wyświetlimy sobie to wszystko w naszych latach i kwartałach, podzielimy sobie to na miasta no i odpowiednio wrzucimy na początek cenę transakcyjną, a dodatkowo, z drugiego źródła danych, wybierzemy sobie cenę ofertową. Chcielibyśmy zmienić te wykresy na wykresy przede wszystkim liniowe więc w Marksach, w All, wybierzemy wykres typu Line, tak żeby obydwa je zmienić no i przede wszystkim chcielibyśmy je nałożyć na siebie więc chcielibyśmy zrobić wykres na dwóch osiach więc na tym drugim wykresie, czyli na cenach ofertowych wybierzemy polecenie Dual Axis, czyli podwójna oś i wrzucimy je razem. To polecenie może być niebezpieczne w interpretacji bo w tym momencie wygląda to jakby nasze ceny transakcyjne były zwykle wyższe niż ceny ofertowe. Trzeba zwrócić uwagę na to, że bardzo często będzie problem z zsynchronizowaniem tych osi więc musimy koniecznie na tych naszych osiach pod prawym przyciskiem myszy jeszcze wykonać polecenie Synchronise Axis żeby zsynchronizować naszą skalę na tych naszych osiach.

 

Dodatkowo będziemy chcieli sobie zrobić filtr więc dorzucimy jeszcze miasto na filtry i w ramach tych filtrów będziemy sobie przechodzić od miasta do miasta, czyli jeszcze wyświetlimy sobie filtr. Zamienimy go na, no, myślę, że w tym wypadku możemy sobie wybrać Singel Value List, czyli taką pojedynczą listę do wyboru więc będziemy mogli wyklikiwać nasze pojedyncze miasta, dopasujemy jeszcze rozmiar naszej wizualizacji, czyli Entire View no i pozbędziemy się tego przycisku All bo nie będziemy chcieli wszystkich miast jednocześnie, czyli pod Customize wyłączymy przycisk All. I w tym momencie możemy śledzić nasze ceny, możemy śledzić nasze ceny, które będą nam porównywać w każdym tym mieście jak kształtowały się właśnie ceny transakcyjne i ofertowe w poszczególne. Więc tak jak widzimy, dzięki Tableau w dosłownie kilka chwil możemy zrobić bardzo przyjemne dla oka wizualizacje, bardzo łatwe w obsłudze panele no i chętnych oczywiście aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do Altkomu na nasze szkolenia z Tableau.