Webinaria: Biurowe narzedzia informatyczne | Prezentacje i grafika

MS PowerPoint – Jak zmienić zwykłe zdjęcia tak, aby przyciągały uwagę. Odejmowanie kształtów cz.1

Udostępnij!

TRANSKRYPCJA:

Witam serdecznie, Tomasz Grabowski, Altkom Akademia. Dzisiaj chciałbym zaprezentować Państwu mało znaną technikę odejmowania kształtu, która to pozwoli nam przygotować urozmaicone, nietypowe zdjęcie z wyszczegółowioną jedną rzeczą, a dokładnie to w naszym wypadku będzie to postać.

 

Pierwsze co: potrzebujemy dodać do naszego paska narzędziowego nową ikonę od odejmowania kształtów. Nie jest ona standardowo dostępna na pasku narzędziowym, natomiast każdy może ją sobie dodać. Jak to wykonać? Wybieramy sobie tutaj trójkącik rozwijalny, później wybieramy odpowiednio więcej poleceń.  Na lewej liście zamiast popularnych poleceń wybieramy wszystkie polecenia i szukamy sobie polecenia, które się nazywa „odejmij kształt”. To jest to właśnie polecenie, musimy je sobie dodać, wtedy ono trafi do listy po prawej stronie, a ta lista po prawej stronie to są rzeczy, które będą dostępne w pasku szybkiego dostępu.

 

Gdy już dodamy sobie to polecenie, potwierdzamy to przyciskiem „ok” i możemy się zabierać za właściwą pracę. Jak to będzie wyglądało? Pierwszym etapem, który będzie nam potrzebny będzie wycięcie z naszego zdjęcia tylko tej środkowej postaci, a pozostała rzecz ma być usunięta. Do późniejszej części pracy będą nam potrzebne jeszcze dwie kopie tego obrazu więc za pomocą polecenia „duplikuj” wykonamy sobie duplikat tych zdjęć i, że tak powiem, odłożymy je sobie na później.

 

A teraz zabierzemy się za narysowanie kształtu dookoła tej naszej właśnie centralnej postaci na której chcemy się skoncentrować i będziemy właśnie używać odejmowania kształtów – więc wybieramy wstawianie, kształty, z kształtów wybieramy krzywą, dowolny kształt, to już naprawdę nie ma żadnego znaczenia i w miarę regularnie obrysowujemy ten kształt, z lekkim zapasem. Ten lekki zapas później będzie rozmyty, wszystko się tak naprawdę wyjaśni jak zaczniemy stosować te nasze efekty więc z lekkim zapasem, najlepiej w miarę regularnym zapasem, obrysowujemy sobie ten kształt na którym chcemy koncentrować uwagę uczestników i tu oczywiście wyjdziemy sobie aż poza zdjęcie ponieważ efekt ma być tak, że chcemy obrysować to zdjęcie, a pozostawić na nim tylko tą centralną postać.

 

O, i już mamy ładny kształt zamknięty – więc pozostała nam tylko ta postać ze zdjęcia, która ma być wyszczegółowiona. Teraz jak działa polecenie „odejmij kształt”? Zawsze zaznaczamy dwa kształty, pierwszy ten kształt jakby od którego odejmujemy, a drugi zaznaczony to jest ten, który ma być od niego odjęty – więc jako pierwszy zaznaczę ten kształt pod spodem, czyli od tego całego zdjęcia przytrzymując control zaznaczę sobie ten nasz kształt przed chwilą wyrysowany i już mamy dostępne polecenie „odejmij” i dzięki któremu odjęliśmy sobie od jednego do drugiego kształtu.

 

Dlaczego ten delikatny zapas? Dlatego, że w formatowaniu naszego obrazu przejdziemy sobie do opcji związanych z formatowaniem, czyli efektami dodatkowymi, chodzi nam o wygładzenie krawędzi i za pomocą zwiększenia tego wygładzania możemy sobie zrobić takie delikatniejsze odcięcie żeby nie było ono aż takie mocne – a, myślę, że jeszcze trochę, czyli mamy teraz taki delikatnie wygładzony obraz no i już zmierzamy pomału do naszego efektu końcowego.

 

Potrzebujemy jeden z tych poprzednich obrazów, które sobie zachowaliśmy na później i on ma być przesunięty na spód tak żeby był pod spodem, pod tym wyciętym fragmentem. Te fragmenty oczywiście na siebie nakładamy. W momencie kiedy już nałożymy na siebie ten zdjęcia to ten obraz pod spodem ma być tylko i wyłącznie tłem, które będzie z dodatkowym efektem i będzie rozmyte w porównaniu do tego centralnego fragmentu. Więc zaznaczymy sobie to zdjęcie pod spodem, przechodzimy do formatowania, idziemy do efektów artystycznych no i wybieramy jakiś na tyle mocny efekt artystyczny żeby nastąpiło wyraźne odcięcie.

 

Jest tu sporo fajnych efektów, ja zaproponuję tym razem szkic kredą, który bardzo wyraźnie będzie odcinał tę właśnie naszą centralną postać od pozostałości. No i właściwie już zmierzając do końca będziemy chcieli teraz dodać ten trzeci obraz, który będzie na wierzchu i aby uzyskać ciekawy efekt, dodamy sobie jeszcze animację, która spowoduje, że będziemy przechodzić od pełnego, kolorowego obrazu do tego naszego tutaj połączonego z tych dwóch warstw, tak, wyciętej i z tym naszym efektem. Aby taki efekt uzyskać, przechodzimy do animacji i w ramach tych animacji wybierzemy sobie dla tego w pełni kolorowego obrazu efekt zanikania; no, na pewno będziemy chcieli żeby on trochę dłużej trwał więc możemy podregulować ten efekt i zmienić go na mniej więcej dwie sekundy. Jak to będzie wyglądało?

 

Po dodaniu naszego efektu, wydłużeniu odrobinę czasu, możemy teraz uruchomić nasz pokaz, czyli uruchomimy sobie ten nasz slajd i na pierwszym planie mamy w pełni kolorowy obraz, a po kliknięciu, czyli uruchomieniu naszej animacji, ten obraz, który był na wierzchu nam zniknie pozostawiając ten wycięty przez nas wcześniej fragment i to zmienione tło. Więc dosłownie w kilku ruchach, dosłownie w kilku krokach możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt, wyróżnienie jakiegoś elementu na naszym zdjęciu. Dziękuję Państwu bardzo i zapraszam na kolejne nagrania.