Blog: Biurowe narzedzia informatyczne | Prezentacje i grafika

7 porad tworzenia prezentacji w Prezi. Wykorzystaj wszystkie możliwości aplikacji

7 porad tworzenia prezentacji w Prezi. Wykorzystaj wszystkie możliwości aplikacji
  • 430 views

Prezi daje więcej multimedialnych możliwości.

Udostępnij!

W pogoni za potrzebą tworzenia coraz lepszych, atrakcyjniejszych i bardziej angażujących odbiorcę prezentacji wiele osób skłania się do korzystania z nowych narzędzi. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest PREZI. Oto siedem porad które ułatwią współpracę z tym programem przygotowanych przez Tomasza Grabowskiego trenera Altkom Akademii.

1.    Delete vs Remove frame:

Jeżeli po utworzeniu ramki okaże się ona niepotrzebna, bądź nastąpiła zmiana koncepcji prezentacji można usunąć ramkę na dwa sposoby:

Należy pamiętać, że zastosowanie polecenia „Delete” oprócz usunięcia ramki skasuje również pozostałą zawartość, która się pod nią znajduje, w tym inne ramki. Z tego powodu w większości przypadków preferowane jest stosowanie polecenia „Remove frame”

2.    Current view:

W trakcie tworzenia prezentacji jeżeli zachodzi potrzeba pokazania szerszego planu, zamiast dodawania ramki, możliwe jest zastosowanie metody „Add current view”.

Należy ustawić na ekranie obszar prezentacji, który ma być wyświetlony i następnie włączyć edycję ścieżki:

W kolejny kroku trzeba użyć polecenia „Add current view”

Wynikiem będzie ramka obejmująca widoczny na ekranie obszar.

3.    Zmiana koloru za pomocą szablonu:

W przypadku, gdy pomysł na prezentację zmienia się w trakcie jej tworzenia nie zawsze jesteśmy skazani na długie i mozolne poprawki. Zmiany koloru ramek można dokonać zmieniając szablon:

W tym miejscu można szybko dokonać wielu zmian: kolor ramek, kolor tła, czy kolor czcionki.

4.    Włączenie do ścieżki nowego elementu:

Jeżeli w trakcie tworzenia prezentacji konieczne jest wprowadzenie nowego elementu w „środku” istniejącej ścieżki, to jednym z łatwiejszych sposobów jest skorzystanie z polecenia „Edit Path”:

5.    Ulubione:

Najprostszym sposobem oszczędzenia czasu jest ponowne wykorzystywanie już raz wykonanych elementów. Pojedyncze elementy, lub całe ramki mogą być dodawane do ulubionych i ponownie zastosowane w innej prezentacji:

6.    Screen ratio:

Rozpoczynają pracę z prezentacją należy pamiętać o dokonaniu wyboru proporcji ekranu, dla których tworzona jest prezentacja. W przypadku prezentacji tworzonych dla klasycznych rzutników preferowana jest 4:3, a dla ekranów komputera i/lub telewizorów 16:9. Źle dobrane proporcje ekranu popsują efekt nawet najlepszych prezentacji.

7.    Wbudowane kształty:

Jedną z najczęściej stosowanych technik mających na celu urozmaicenie prezentacji jest przybliżanie i oddalanie obrazu. Aby ta technika dawała oczekiwane efekty należy stosować grafikę bardzo dobrej jakości, lub grafikę wektorową. Stosując kształty wbudowane w Prezi można mieć pewność, że nawet przy dużym zbliżeniu nie straci ona jakości. Minusem jest niewielka liczba dostępnych kształtów.