Blog: Uslugi chmury obliczeniowej | Ms azure | Zarzadzanie konfiguracja | Systemy microsoft | Ms azure 2

AWS i MS Azure – najważniejsze chmury obliczeniowe

AWS i MS Azure –  najważniejsze chmury obliczeniowe
  • 688 views

Amazon Web Services oraz Microsoft Azure to dwie najpopularniejsze platformy chmurowe na świecie. Poznaj ich zastosowanie!

Udostępnij!

AWS i MS Azure –  najważniejsze chmury obliczeniowe

 

Cloud computing. Zalety korzystania z chmury.

Ostatnie lata obfitują w liczne innowacje technologiczne, niewiele z nich jednak cieszy się tak wielkim znaczeniem i popularnością jak chmura obliczeniowa (cloud computing). Pojawienie się chmury – a więc modelu przechowywania i przetwarzania danych na zewnętrznych, dostarczanych przez usługodawcę rozproszonych serwerach – zmieniło na lepsze funkcjonowanie setek tysięcy firm na całym świecie. Chmura obliczeniowa stanowi znakomitą alternatywę dla własnej infrastruktury IT – nie wymaga wielkich nakładów inwestycyjnych, jest bezpieczniejsza i dzięki swojej skalowalności pozwala sporo zaoszczędzić. Zamiast mozolnego instalowania i wielokrotnych aktualizacji danego programu, do uzyskania dostępu wystarczy zaledwie połączenie z Internetem, nie trzeba obawiać się destrukcyjnej awarii fizycznego sprzętu ani martwić się o duże wydatki na jego utrzymanie. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje chmury obliczeniowej – chmurę publiczną, prywatną i hybrydową, coraz częstszy staje się także wariant multicloud, polegający na korzystaniu z usług kilku dostawców równocześnie. Jakie chmury obliczeniowe są obecnie najczęściej wybierane na rynku i z których warto skorzystać? Przyjrzyjmy się dwóm wiodącym markom.

I. AWS.

AWS, czyli Amazon Web Services, to jeden z flagowych produktów giganta branży e-commerce, od dłuższego czasu zajmujący pozycję największej i najpopularniejszej na całym świecie chmury. Korzystają z niej m.in. instytucje publiczne i rządowe w licznych państwach, czy takie popularne marki jak Spotify, Netflix czy AirBnB. AWS zawiera wiele rozmaitych usług i serwisów, spośród których do najważniejszych należą m.in. oparte na skalowalnej mocy obliczeniowej wirtualne serwery Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2), docker, przechowywalnia kontenerów, podręczna pamięć ElastiCache czy platforma do uruchamiania aplikacji Elastic Beanstalk. W chmurze AWS można hostować bazy danych (w tym zarządzanych zewnętrznie baz relacyjnych) oraz dostarczać treści do wielu rozproszonych centrów. Narzędzie Amazon Redshift pozwala tworzyć w ramach AWS duże i wydajne hurtownie zarządzające bazami w sposób kolumnowy. Chmura Amazon Web Services cechuje się wielką elastycznością i sprawdza się w rozmaitych kontekstach biznesowo-organizacyjnych, warto więc bliżej się z nią zapoznać.

II. MS Azure.

Firma Microsoft od dekad wprowadza innowacyjne rozwiązania i wyznacza standardy technologiczne zarówno dla prywatnych użytkowników, jak i biznesu. Dostępna w modelach PaaS i IaaS platforma chmurowa Azure jest tego kolejnym przykładem. Posiada ona 58 regionów na całym świecie, które opierają się na poszczególnych serwerowniach. Środowisko uruchomieniowe jest zapewnione przez narzędzie Windows Azure,  a SQL Azure umożliwia korzystanie z relacyjnej bazy danych. W  MS Azure możemy znaleźć ponad sto różnorodnych usług – maszyny i sieci wirtualne, tworzenie, wdrażanie, skalowanie i testowanie aplikacji, architekturę mikrousług, sztuczną inteligencję czy narzędzia DevOps (Azure DevOps). Aplikacje można tworzyć w dowolnym języku i frameworku, chmura ponadto jest zintegrowana z istniejącymi środowiskami IT i pozwala wykonywać szyfrowane zapasowe kopie danych z serwerów plików, SharePoint, SQL Server lub Exchange. Ważne narzędzie wchodzące w skład Azure to także content delivery network – sieć dostarczania treści. O silnej pozycji chmury obliczeniowej Microsoftu świadczy fakt, że korzysta z niej 95% firm z prestiżowego rankingu Fortune 500. Chmura MS Azure jest stale aktualizowana, dobrze zatem śledzić pojawiające się nowości.

Azure vs. AWS. Którą chmurę obliczeniową wybrać?

Zarówno AWS, jak i Azure posiadają liczne zalety, a także przewagi na konkretnych polach. Rozwiązania Amazon Web Services cechują się wysoką konfigurowalnością, klienci mogą się również cieszyć bardzo szerokim wyborem dostępnych usług i aplikacji firm trzecich, w tym oprogramowaniem open source. Z kolei Azure, jako chmura obliczeniowa Microsoftu, w naturalny sposób współpracuje z pozostałym, niezwykle rozpowszechnionym i popularnym, oprogramowaniem tej firmy, takim jak na przykład Windows Server. Microsoft Azure lepiej radzi sobie również przy tworzeniu chmur hybrydowych oraz środowisk multi-cloud, AWS za to odznacza się większą niezawodnością. Oba produkty są ze sobą nieustannie porównywane, w rzeczywistości jednak w około 99% przypadków spełniają podobne funkcje, a wybór konkretnego zależy przede wszystkim od potrzeb biznesowych i organizacyjnych.  Decyzja powinna nastąpić po gruntownej analizie sytuacji przedsiębiorstwa i nakreśleniu dla niego odpowiedniej strategii rozwojowej. Z całą pewnością jednak zarówno AWS, jak i Azure zasługują na uwagę wszystkich firm stawiających na nowoczesne technologie. Co więcej, można nawet powiedzieć, że stały się już nieodzowne, a zalety korzystania z chmury są jasne dla całego biznesu.