Akademia HR - Tworzenie wspierającego środowiska pracy dla osób z różnorodnymi potrzebami funkcjonalnymi
kod szkolenia: HR-Inne / AHR-PF_2D
Jeśli planujesz zgłębić zasady równego dostępu do zatrudnienia oraz skuteczne praktyki zarządzania różnorodnością w miejscu pracy, zapraszamy na szkolenie, w czasie którego zyskasz kompleksową wiedzę na ten temat. Dowiesz się jak wspierać kreatywność i innowacyjność co wiąże się m.in z poprawą wizerunku pracodawcy, relacji interpersonalnych. Omówione zostaną też aspekty zgodności z normami prawnymi, zwiększanie lojalności pracowników, podniesienie samooceny pracowników, integracj społeczna i spójaność zespołu.
Szkolenie przeznaczone dla menadżerów, kandydatów na menedżerów, przedsiębiorców, zespołów HR
- Poprzez wprowadzenie w tematykę praw osób niepełnosprawnych, uczestnicy zdobędą głębsze zrozumienie ich potrzeb oraz wymogów wynikających z prawa. To pozwoli na tworzenie bardziej inkluzywnego i zgodnego z przepisami prawa środowiska pracy.
- Poznanie możliwości wsparcia finansowego z funduszy unijnych i krajowych umożliwi organizacjom skuteczniejsze działania w zakresie realizacji standardów dostępności w miejscu pracy. Praktyczne przykłady case study pomogą zrozumieć, jak efektywnie korzystać z tych środków.
- Praktyczne ćwiczenia pozwolą uczestnikom na rozeznanie się w różnorodności potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz nauczą, jak skutecznie je wspierać. To z kolei przyczyni się do budowy bardziej inkluzywnego i wspierającego środowiska pracy.
- Uczestnictwo w szkoleniu umożliwi pracownikom zrozumienie wyzwań związanych z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami oraz sposobów zapobiegania dyskryminacji. Promowanie równości szans w miejscu pracy sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku organizacji oraz wzmacnia jej kulturę wartości.
- Tworzenie inkluzywnego środowiska pracy, w którym każdy pracownik czuje się szanowany i wspierany, przyczynia się do zwiększenia zaangażowania i lojalności pracowników. To z kolei przekłada się na wyższą produktywność i efektywność działania organizacji.
Dzień 1
1. Wprowadzenie
2. Budowanie inkluzywnego miejsca pracy
- zrozumienie zasad dotyczących praw osób niepełnosprawnych
- wsparcie finansowe z funduszy unijnych i krajowych jako pomoc w realizacji standardów dostępności w miejscu pracy – przykłady case study
3. Rozpoznawanie i wspieranie potrzeb osób z niepełnosprawnościami
- identyfikowanie różnorodnych potrzeb pracowników z niepełnosprawnościami – ćwiczenia praktyczne
- określenie wyzwań i korzyści z ich zatrudnienia – – Zapobieganie dyskryminacji i promowanie równości szans
Dzień 2
4. Dostosowanie stanowiska pracy
- eliminacja barier architektonicznych, komunikacyjnych, sprzętowych
5. Integracja i rozwój w miejscu pracy
- włączanie osób z niepełnosprawnościami do zespołów i promowanie ich rozwoju zawodowego
6. Promowanie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami
7. Podsumowanie i zakończenie
Szkolenie nie wymaga wcześniejszego przygotowania.
- Szkolenie – język polski
- Materiały – język polski