Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt

Odpowiedź (1)

  • 0

Witam,

na początku musimy ustalić, kto to jest Project Manager? Różne metodyki projektowe różnie tą rolę definiują. Najczęściej myślimy o osobie odpowiedzialnej za harmonogram, budżet, zakres, jakość, zarządzanie ryzykiem, komunikacją etc… Niektóre podejścia / metodyki traktują rolę kierownika projektu, jako osobę odpowiedzialną za projekt, inne, jak np. PRINCE2, jako osobę odpowiedzialną za etap w projekcie.


Wg mojej opinii Scrum Mastera nie można jednoznacznie traktować, jako kierownika projektu. Scrum Master jest raczej coachem, trenerem zespołu, przywódcą służebnym, czyli nie zarządza zespołem. W Scrumie zespół jest samo-zarządzający. Kierownik projektu, zwłaszcza w mniejszych projektach, często zarządzał zespołem, często na zasadzie „command and control”, czyli na poziomie szczegółowym planował zadania ludziom i ich z tych zadań rozliczał. Scrum Master pilnuje procesu Scrum’a, buduje kulturę jednego zespołu, rozwiązuje konflikty i problemy, które stają na drodze do osiągnięcia przez zespół celu.


Scrum Master nie zarządza zakresem projektu, bo to jest rola Product Ownera. Takich różnic jest sporo.


Wiele organizacji przechodząc na zwinne zarządzanie, zadaje sobie pytanie, co z kierownikami projektów? Jak ich pozycjonować w procesie Scrum? Najczęściej spotykałem się z tym, że kierownicy projektu obejmowali rolę Product Ownera. W mojej opinii ta rola jest bliższa roli Project Managera.

Natomiast wiele zależy od samych konkretnych osób, ich kompetencji miękkich, takich jak komunikacja, negocjacje, motywowanie etc… czyli jak szybko będą w stanie zmienić sposób myślenia z „command and control” na „servant leader” czyli przywódcę służebnego, który będzie w stanie efektywnie wspierać zespół jako Scrum Master, a nie nim zarządzać.


Pozdrawiam.
Łukasz Czopek.

  • Odpowiedział
  • @ | 09.11.2015
  • TRENER ALTKOM AKADEMII