Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 9
  • 392

Od ponad 3 lat zajmuję się realizowaniem projektów w ramach PO KL. Obecnie kończę ostatni projekt i czekam na rozpoczęcie nowej perspektywy finansowej. Od pewnego czasu wśród osób zajmujących się projektami krąży informacja, jakoby nowe konkursy, które ogłaszane będą w drugiej połowie roku 2014, wśród warunków niezbędnych do spełnienia miały m.in. posiadanie certyfikatu metodyki zarządzania projektami przez osobę wyznaczoną do zarządzania. Czy te informacje mogą się sprawdzić? Jeśli tak, to tym bardziej cieszę się, że jestem w trakcie kursu PRINCE2.

MARCIN_BISKUPSKI
  • Zapytał
  • @ MARCIN_BISKUPSKI | 29.12.2013
    • 11
    • 5
    • 7

Odpowiedzi (2)

  • 9

Tak, to bardzo prawdopodobne. Od pewnego czasu standardem jest zamieszczanie w SIWS projektów realizowanych w ramach Europejskich Funduszy Strukturalnych szczegółowych oczekiwań kompetencyjnych odnośnie kadr mających zarządzać tymi projektami. O ile nie zawsze certyfikaty PRINCE2 są wymienione jako jedyne (choć jest to częste), o tyle zawsze spełniają te kryteria akceptacji. Czyli odpowiadając wprost na pytanie - tak, mogą się sprawdzić, jest to wysoce prawdopodobne.

  • Odpowiedział
  • @ | 03.01.2014
  • TRENER MODERATOR ALTKOM AKADEMII
  • 14

Nie dało mi się znaleźć potwierdzenia informacji, że w perspektywie 2014-2020 planowany jest formalny wymóg posiadania „metodycznego” certyfikatu na stanowisku Kierownika Projektu w projektach dofinansowanych. Sięgnąłem do raportów ewaluacyjnych oceniających wstępnie efektywność zarządzania projektami przez beneficjentów w ramach POKL (2007-13) w poszukiwaniu rekomendacji na przyszły okres programowania.

Moje wnioski są następujące:

 

1.  W mojej opinii, w okresie 2014-2020, rekomendowaną metodyką do zarządzania projektami w ramach EFS będzie nadal Project Cycle Management

 

W 2011 Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, podjęło decyzję o nowelizacji zasad ubiegania się o dofinansowanie. Generalnie chodziło o dostosowanie wniosku o dofinansowanie do jednego uznanych modeli zarządzania projektami. Spośród metodyk, które maiły wyznaczyć standard zarządzania projektami w ramach POKL wybrano Project Cycle Management. Z PCM konkurowały dwie inne uznane metodyki: PMBOK®Guide oraz PRINCE2®, jednak uznano je za nazbyt skoncentrowane na produktach, a nie na celach i korzyściach, co jest tezą dość kontrowersyjną.

 

Dlaczego PCM ? Na pierwszy rzut oka, podstawowym argumentem przemawiającym za tą właśnie metodyką jest jej źródło pochodzenia. Otóż Project Cycle Management został opracowany przez Komisję Europejską i jest stosowany od blisko 20 lat w projektach angażujących środki unijne. Motywem stworzenia tego standardu zarządzania była opinia, iż projekty europejskie borykają się ze słabym rozpoznaniem potrzeb i niedostateczną trwałością rezultatów.

 

2.   O ile wiem, przeciwieństwie do  PMBOK®Guide oraz PRINCE2®, znajomość metodyki PCM nie potwierdza żaden oficjalny certyfikat.

 

Mając na uwadze powyższe ciężko będzie wprowadzić obowiązek posiadania przez Kierownika Projektu certyfikatu bez porzucenia standardu PCM jako rekomendowanego.

 

Osobiście uważam, że posiadanie certyfikatu PRINCE2® przez Kierownika Projektu uwiarygadnia i poprawia ocenę wniosku o dofinansowanie. Niezależnie od rekomendacji stosowania Project Cycle Management w projektach dofinansowanych można śmiało się oprzeć na metodyce PRINCE2® czerpiąc techniki i narzędzia z PCM i/ lub PMBOK®Guide.

 

Źródła:

http://www.ewaluacja.gov.pl/Wyniki/Documents/ggov_055.pdf

https://www.ewaluacja.gov.pl/Wyniki/Documents/6_119.pdf

  • Odpowiedział
  • @ | 04.01.2014
  • TRENER MODERATOR ALTKOM AKADEMII