Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 5
  • 106

Odpowiedź (1)

  • 0

W zasadzie mógłbym zacząć od stwierdzenia: "kto nie zadaje sobie takich pytań, przy tworzeniu zespołu"? Faktycznie, to trudny i pewnie kluczowy temat - dobór ludzi do pracy w projekcie.

Koncepcji jest kilka. Dość często jesteśmy już zdeterminowani wyborami wcześniejszymi, czyli raczej uzupełniamy zespół, który już jest "nam dany", ale jeśli rzeczywiście budujemy team od zera, to najczęściej menedżerowie w pierwszej kolejności skupiają się na kompetencjach i kwalifikacjach specjalistycznych. Charakter projektu, czas realizacji, bądź poziom ryzyka może podyktować takie warunki, że natychmiast potrzebujemy fachowców. Nie zawsze wybrany człowiek jest "łatwy" w kontaktach interpersonalnych. Wtedy tzw. praca miękka z członkiem zespołu może być o wiele trudniejsza. Zakładając jednak, że wiedza fachowa jest udziałem wszystkich kandydatów, pozostaje nam problem "doboru wg charakteru". W wielu koncepcjach chodzi bardziej o to, by łączyć ze sobą przy pracy osoby, których konfiguracja zwiększy efektywność. Polecam zatem koncepcję "ról zespołowych" wg Belbina (http://www.belbin.com/). Podejście tego naukowca sugeruje również rozwiązanie dla kwestii "przydzielania władzy".

Oczywiście są również tacy, którzy uważają, że rzecz nie w tym "kto jaki jest", ale "jak z nim będziemy postępować". Chodzi więc o skupienie się na takich działaniach i komunikatach menedżerskich, które zwiększą efektywność członków zespołu. Tutaj dość ciekawą koncepcję prezentuje Blanchard (http://www.kenblanchard.com/), który dowodzi m.in., że praca nad efektywnością członka zespołu zależy od konkretnej sytuacji zadania, które przed nim stawiamy (w tym wypadku, będzie to szczegółowy zakres prac projektowych do wykonania).

To tylko niektóre propozycje. Gdybym miał pokusić się o osobiste wnioski (na podstawie własnych działań menedżerskich oraz obserwacji innych skutecznych kierowników projektów), to najczęściej schemat doboru pracowników do projektu wygląda tak: wiedza fachowa (plus możliwości jej sprawnego uzupełnienia) + umiejętność współpracy z innymi osobami (w różnych konfiguracjach) + umiejętność analitycznego myślenia + pewien stopień innowacyjności (te dwie ostatnie kwestie często traktowane są wymiennie). Proszę zwrócić uwagę na to, że nie wymieniłem tutaj dość popularnej "komunikatywności" - zostawiając ją jako tę "umiejętność", która ma być udziałem przede wszystkim menedżera, niezależnie od tego, jak z tą kwestią radzi sobie potencjalny członek zespołu...

Życzę samych dobrze dobranych zespołów!

 

  • Odpowiedział
  • @ | 22.04.2014
  • TRENER MODERATOR ALTKOM AKADEMII