Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 6
  • 261

Odpowiedź (1)

  • 7

Diagnozowanie stopnia i zakresu autorytetu szefa wśród członków jego zespołu inicjowane przez samego szefa ma miejsce  wówczas, gdy szef przejawia dozę samokrytycyzmu, szanuje członków zespołu, gotów jest się uczyć od nich i liczy się z ich zdaniem. Autorytarni szefowie raczej nie dostrzegają problemów z własnym autorytetem, a często właśnie autorytarne podejście staje się główną przyczyną braku autorytetu wśród podwładnych. 

Metodą pomocną w zdiagnozowaniu poziomu autorytetu może być metoda oparta na zasadzie badania 360. Nazywamy ją Inwestygatorem. 

Investigator służy do zbadania opinii współpracowników na temat poziomu wybranych kompetencji danej osoby, np. kompetencje przywódcze, menedżerskie i inne. Jako wskaźniki kompetencji służą zachowania. Uczestnicy, za pomocą skali 0-5 oceniają stopień, w jakim ich zdaniem  dana osoba przejawia wymienione w liście zachowania. Arkusz zawiera także miejsca na wypowiedzi otwarte. 

Procedura przeprowadzenia Inwestygatora na przykładzie 5-cio osobowego zespołu

Zespół składający się z pięciu osób przeprowadza wśród swoich członków Inwestygatora. Każdy będzie oceniał każdego, czyli każdy z członków otrzyma opinię na temat swoich działań od czterech osób i sam będzie oceniał działania czterech osób.

W tym celu dla każdego z członków przygotowujemy zestaw czterech arkuszy. Każdy z arkuszy zestawu opatrzony jest imieniem jednego z członków zespołu, których dana osoba ma oceniać. Przykładowo pięciu członków zespołu nazwiemy A, B, C, D, E. W tej sytuacji członek A otrzymuje cztery arkusze, kolejno oznaczone „imionami” B, C, D, E.  Kolejność arkuszy dla każdego członka jest losowa.

Wszyscy członkowie muszą wypełnić przydzielone im arkusze symultanicznie. W tym celu gromadzimy ich w jednym wygodnym i przestronnym pomieszczeniu i wyznaczamy czas na wypełnienie arkuszy.  Na wypełnienie 4 arkuszy – około dwóch godzin.

Celem zapewnienia pełnej anonimowości po upływie wyznaczonego czasu osoba niezależna, np. trener, zbiera arkusze, a następnie na podstawie informacji zawartych w arkuszach przygotowuje raport dla każdego członka zespołu. 

Jeśli zespół zdecyduje się na pełne ujawnienie treści raportów, mogą stać one jawne. Jeśli nie, każdy członek zespołu otrzymuje raport indywidualnie, bezpośrednio od trenera. 

Procedurę Inwestygatora może zastosować szef na kilka różnych sposobów, dobranych odpowiednio do jakości jego relacji z zespołem. 

W przypadku szefów, którzy nie dostrzegają problemów ze swoim autorytetem, pomimo iż go nie mają, inicjatywa pozostaje w rękach zespołu. Narzędziem przydatnym w tej sytuacji jest informacja zwrotna dla szefa od zespołu.

 

Dla szefów przydatna także może być autoanaliza nad sposobem wykorzystania poszczególnych źródeł władzy wg koncepcji Ravena. Może się okazać, że przyczyna braku autorytetu tkwi w tym, że korzystają nie z tych źródeł władzy, które dla szefów są najbardziej odpowiednie.

  • Odpowiedział
  • @ | 13.05.2014
  • TRENER MODERATOR ALTKOM AKADEMII