Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 4
  • 82

W dzisiejszych czasach, w dobie wirtualizacji, wszechobecnych chmur - nie ma problemu by postawić serwer z dowolnymi zasobami. Jednak że zasoby kosztują - zaczyna się jednak zawsze od "małych" zasobów - kilka gigabajtów dysku, trochę ram, 1-2 cpu. Potem w miarę wzrostu obciążenia, skomplikowania operacji, upgradu oprogramowania... dodając odpowiednie zasoby (dyski, cory, pamięć). Pytanie jednak - czy znacie jakieś "opensourcowe" mechanizmy pozwalające na planowanie tego?

Coś co będzie zbierać obciążenie ram, vcpu, dysku - i pozwoli automatycznie przewidzieć że np za 4 miesiące będzie potrzeba zwiększenia ramu, albo też dołożenia kolejnych vcpu przy "obecnym" trendzie. Tak by można było planować potrzebne wydatki przy zachowaniu obecnego trendu.

Idealnie jakby potrafiło jeszcze aproksymować trend i od razu alarmować o wychwyceniu anomali (np jeżeli przez 6 miesięcy obciążenie cpu rosło o 30% jednego rdzenia miesięcznie, a w 7 miesiącu wzosło o 50% rdzenia).

 

Andrzej_Dopierała
  • Zapytał
  • @ Andrzej_Dopierała | 10.10.2015
    • lider
    • laureat
    • ekspert
    • 83
    • 65
    • 169
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedź (1)

  • 0

Dużo jest projektów opensourcowych, które próbują takie rzeczy robić natomiast najlepszym rozwiązaniem wydaje mi się być sysstat + język skryptowy i implementacja naszych chęci.

  • Odpowiedział
  • @ | 19.10.2015
  • TRENER MODERATOR ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Hm... no właśnie - niczego sensownego gotowego nie znalazłem :-).
A implementacja - nie chcę wynajdywać koła od nowa.
Skomentował : @ Andrzej_Dopierała ,19.10.2015
  • 83
  • 65
  • 169