Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 12
  • 311

Używam Nagiosa  bardzo intensywnie. Mam dużo własnych skryptów, monitorujących przeróżne usługi, które są podczepione pod Nagiosa.

Ostatnio jednak powoli zaczyna mi brakować w nim możliwości. Ot:

  • nie znalazłem łatwiej możliwości agregacji monitorowanych serwisów tak, by móc np. podnieść alarm w sytuacji, gdy 2 z 3 serwisów udostępniających jakąś funkcjonalność przestały działać. Niby jest BPI, ale  to nie do końca tak wygląda, jakbym chciał,
  • nie znalazłem łatwiej możliwości predykcji alarmów. Ot  wyczerpuje się miejsce na dysku, dane o tym dostaję w perf'ie, więc można by wyliczyć, kiedy miejsce dojdzie do wartości krytycznych i np. podnieść alarm 3 dni wcześniej,
  • nie znalazłem łatwej możliwości analizy trendów i podnoszenia alarmu w sytuacji, gdy wartości są znacząco odbiegające od trendu,
  • bardzo brakuje możliwości wrzucania "dynamicznych" błędów. Takich, które normalnie nie są widoczne ani sprawdzane, a jakiś trap (snmptrap czy też chociażby mail) powoduje pokazanie błędu, który zniknie dopiero po ocknięciu/kolejnym trapie,
  • brakuje mi możliwości zdefiniowania jednego serwisu, ale różnie się zachowującego w zależności od timeperiod  np. mającego różne wartości graniczne,
  • brakuje wreszcie możliwości integracji z systemem ticketowym - OTRS-em tak, by alarm w Nagiosie wyzwalał incydent do obsłużenia w OTRS-ie(tak, wiem o system monitoringu, ale to kpina), ale także, by otwarta procedura zmiany mogła "unieaktywnić" alarmy na zmienianych elementach.

Życzeń mógłbym wyliczać wiele. Wiele z nich można jakoś w Nagiosie wydłubać własnymi pluginami, tudzież automatami z boku, które przez API coś tam robią. Ale zastanawiam się, czy nie ma czegoś lepszego?

Czegoś, co by pozwoliło bezproblemowo zmigrować konfigurację z Nagiosa (włącznie ze skryptami!), a było bardziej rozbudowane, jeżeli chodzi o integrację z innymi środowiskami i bardziej "ficzerowe"? Trochę tematów rozwiązuje Zabbix, ale  też z tego, co wiem nie wszystko, do tego przeraża mnie migracja. A może jeszcze coś innego?

Andrzej_Dopierała
  • Zapytał
  • @ Andrzej_Dopierała | 28.09.2014
    • lider
    • laureat
    • ekspert
    • 83
    • 65
    • 169

Odpowiedź (1)

  • 4

Nie znam osobiście systemu kompatybilnego z Nagiosem, do którego mógłbyś zmigrować jego skrypty. Natomiast jeśli chodzi o wymienione przez Ciebie wymagania, to spełnia je Zabbix. Polecam zainteresować się tematem.

Pozdrawiam.

  • Odpowiedział
  • @ | 01.12.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII