Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 4
  • 34

Hej.

Moja firma podzielona jest na 6 segmentów (A,B, C itd). Patrząc na strukturę jest tylko jedna osoba - prezydent, która jest zwierzchnikiem dla całej organizacji. Struktura jest 7 stopniowa, 1 stopień to prezydent, 7 stopień - szeregowy pracownik. Oznacza to, że dyrektor regionalny (2 stopień w strukturze) w segmencie A nie ma żadnego wpływu na pracownika (stopień 7) w segmencie B itp.

Jeżeli dobrze rozumiem, przewodniczący projektu powinien mieć realny wpływ/decyzyjność w stosunku do organizacji, której projekt dotyczy.

 Kto w takim wypadku powinien sprawować funkcję przewodniczącego dla projektów, które dotyczą kilku segmentów.

Widzę, dwa warianty, ale żaden nie jest dobrym rozwiązaniem:

1. Będzie to prezydent, ale z góry wiadomo, że nie ma możliwości aby zaangażował się we wszystkie projekty.

2. Projekty dot. kilku segmentów będą dzielone na osobne projekty dla każdego z segmentów. Zwiększy to ilość pracy w tym dokumentacji do przygotowania i zmusi organizację do zaangażowania większej liczby ludzi. 

Krzysztof_Wojciechowski_0hih
  • Zapytał
  • @ Krzysztof_Wojciechowski_0hih | 12.01.2017
    • 2
    • 0
    • 7

Odpowiedź (1)

  • 2

Według mnie powinien to być, pracownik 2 lub ew. 3 kategorii, jeśli ta kategoria cieszy się odpowiednim "autorytetem".

Prezydent jest poza zespołem projektowym z definicji, a organizacja projektowa budowana jest po to, by m.in. odciążyć Zarząd i delegować odpowiedzialność z zastosowaniem tolerancji.

Aby mieć wpływ na pozostałe segmenty, powinny być powołane przez prezydenta odpowiednie osoby z tych segmentów i wysoko w nich umocowane (2,3 kategoria) do Komitetu Sterującego jako Główni Użytkownicy lub Główni Dostawcy - zależnie od potrzeb. 

To powinno zagwarantować odpowiednie zaangażowanie i wpływ na pozostałe segmenty.

Zależnie od specyfiki organizacji i projektu oraz potrzeb, można się także zastanowić nad powołaniem osób z innego segmentu do wsparcia projektu, nadzoru, zespołów projektowych, czy do ról odpowiedzialnych za zarządzanie konkretnym ryzykiem za zgodą ich przełożonych i ew. Prezydenta zależnie od zasad panujących w organizacji.

 

 

Wiktor_Wiekiera_
  • Odpowiedział
  • @ Wiktor_Wiekiera_ | 06.03.2017
    • 1
    • 0
    • 1