Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 6
  • 1
  • 803

Witam.

Chciałbym wstawić spację niełamiącą w edytorze MS Word. Czy można tego dokonać wstawiając zwykłą spację i nadając jej atrybut niedzielenia? W jaki sposób można to zrobić?

Paweł_Borowski_ckd0
  • Zapytał
  • @ Paweł_Borowski_ckd0 | 24.08.2015
    • 5
    • 0
    • 0
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedzi (6)

  • 0

Zdecydowanie lepiej będzie to zrobić skrótem klawiszowym Ctrl+Shift+Spacja. Dobrze jest też mieć wyświetlone znaki niedrukowane; twarda (niełamliwa) spacja wyświetlana jest wtedy jako kółeczko.

  • Odpowiedział
  • @ | 24.08.2015
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Nie chodziło mi o "twardą spację" tylko o "spację niełamliwą". Twarda spacja nie pozwala na zmianę szerokości odstępu pomiędzy wyrazami po wyjustowaniu tekstu, natomiast spacja niełamliwa ma zmienną szerokość. Wobec powyższego ponawiam moje pytanie.
Skomentował : @ Paweł_Borowski_ckd0 ,24.08.2015
  • 5
  • 0
  • 0
  • 0

Alternatywnie można wykorzystać wstążkę Wstawianie, na której znajdziemy przycisk Symbol i polecenie Więcej symboli.
I tam na zakładce Znaki specjalne też znajdziemy spację nierozdzielającą. Ale jednak sugeruję skrót klawiszowy. :-)

 

  • Odpowiedział
  • @ | 24.08.2015
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
  • 2

Uzupełnienie do komentarza.

Dobra wiadomość jest taka, że Wordzie 2013 twarda spacja zachowuje się jak spacja niełamliwa - czyli "rozciąga się" przy justowanym tekście.
Natomiast starsze wersje... cóż... w nich o spację niełamliwą - czyli "twardą spację o rozciągliwej długości" jest trudno. Mamy tam do dyspozycji twardą spację o stałej szerokości.

Spacja niełamiąca występuje jako wewnętrzna funkcjonalność niektórych zaawansowanych programów do składu (np. Adobe InDesign albo QuarkXPress). Word nie ma jej jako takiej. Faktycznie przy justowanych tekstach sztywna twarda spacja wychodzi paskudnie, bo w linii rozciągniętej między marginesami jest wyraźnie krótsza od zwykłych spacji. Zwykłej spacji raczej nie nadamy w Wordzie atrybutu nierozdzielania - bo jedyny atrybut nierozdzielania w Wordzie dotyczy akapitów (by nie dzieliły się między strony) oraz wyrazów (ale jako wyjątek przy włączonej opcji dzielenia wyrazów). Nie wiem, która opcję niedzielenia miał Pan na myśli.

Nie znam eleganckiego sposobu, żeby obejść to ograniczenie w starszych wersjach MS Word.

Proszę pamiętać, że Word wyewoluował z programu mającego zastąpić maszynę do pisania. Kłopotliwość wykonywania niektórych czynności, np. obsługi sekcji albo zarządzania stylami, jest pośrednim efektem tej ewolucji. Nie jest to program dedykowany do składania tekstu, więc nie ma w nim wielu funkcji potrzebnych przy tworzeniu publikacji. Chociaż Word jest bardzo rozbudowanym programem, to jednak listę funkcjonalności, której mi w nim brakuje (nawet w wersji 2013), mógłbym ciągnąć dość długo.

  • Odpowiedział
  • @ | 25.08.2015
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Cytat: „Dobra wiadomość jest taka, że Wordzie 2013 twarda spacja zachowuje się jak spacja niełamliwa - czyli "rozciąga się" przy justowanym tekście.
Natomiast starsze wersje... cóż... w nich o spację niełamliwą - czyli "twardą spację o rozciągliwej długości" jest trudno. Mamy tam do dyspozycji twardą spację o stałej szerokości.”

Czy ktoś jest gotów przedstawić TWARDY i OSTATECZNY wniosek z tej dyskusji?
Nie ma w żadnej wersji WORDA nowej, rewolucyjnej i rewelacyjnej funkcjonalności wprowadzającej TWARDĄ i ROZCIĄGLIWĄ spację? Ja nie znalazłem. Czy się mylę?
Skomentował : @ Krzysztof-Mizera ,17.09.2017
  • 3
  • 0
  • 2
W takim razie proszę spróbować justowania wymuszonego i proszę zaobserwować, jak się wtedy zachowują twarde spacje. Justowania wymuszonego nie ma w okienku dialogowym formatowania akapitów - trzeba użyć skrótu CTRL+Shift+J.
Ale generalnie nie ma się co łudzić: MS Word jest programem do edycji tekstów, ale nie powstał jako narzędzie do składu publikacji - więc nie znajdzie tam Pan masy narzędzi, które np. w Adobe InDesign są oczywistością.
Poza tym MS Word rozwija się już od ponad 30 lat. Nie znam człowieka, który byłby w stanie zapamiętać i wykorzystywać wszystkie jego funkcjonalności. Tym bardziej, że z wersji na wersję program staje się coraz bardziej zawikłany.
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,17.09.2017
  • 0

Witam.

Nie wiem czy oto chodzi i czy efekt będzie zadowalający: można spróbować Shift+Enter.

Krzysztof_Klimko
  • Odpowiedział
  • @ Krzysztof_Klimko | 13.01.2016
    • 6
    • 3
    • 6
  • 0

To nie będzie do końca to samo, bo Shift+Enter wstawia znak złamania wiersza, który potem może generować spore problemy np. przy zmianie wielkości liter, a co za tym idzie liczby słów w jednym wierszu. Twarda spacja, postawiona między dwoma wyrazami, nie pozwala na ich rozdzielenie. Obydwa wyrazy razem są przenoszone do kolejnego wiersza, jeżeli w poprzednim wierszu nie ma miejsca dla jednego z wyrazów.

Pytającemu chodziło o możliwość wymuszenia w Wordzie, by twarda spacja nie miała stałej szerokości, tylko by się rozciągała jak zwykłe spacje przy justowaniu tekstu. A zachowanie spacji nierozdzielającej zależy już od wersji Worda: w starszych ma stałą szerokość, w 2013 jest rozciągliwa.

  • Odpowiedział
  • @ | 13.01.2016
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
  • 0

Cytat: „Dobra wiadomość jest taka, że Wordzie 2013 twarda spacja zachowuje się jak spacja niełamliwa - czyli "rozciąga się" przy justowanym tekście.

Natomiast starsze wersje... cóż... w nich o spację niełamliwą - czyli "twardą spację o rozciągliwej długości" jest trudno. Mamy tam do dyspozycji twardą spację o stałej szerokości.”

 

Czy ktoś jest gotów przedstawić TWARDY i OSTATECZNY wniosek z tej dyskusji?

Nie ma w żadnej wersji WORDA nowej, rewolucyjnej i rewelacyjnej funkcjonalności wprowadzającej TWARDĄ i ROZCIĄGLIWĄ spację? Ja nie znalazłem. Czy się mylę?

Krzysztof-Mizera
  • Odpowiedział
  • @ Krzysztof-Mizera | 17.09.2017
    • 3
    • 0
    • 2