Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 3
  • 3
  • 51

Odpowiedzi (3)

  • 1

Nie wiem, co Pan ma na myśli pisząc "CAL-e klienckie" - CAL dostępu klienta do Windows Server?

Potrzebne są licencje serwerowe na każdą działającą instancję Exchange 2010. CAL-e Exchange'a są przypisywane na użytkownika lub urządzenie, jeśli ich liczba się nie zmienia - nie są potrzebne nowe.

  • Odpowiedział
  • @ | 18.06.2015
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Proszę pamiętać, że trenerzy nie zajmują się sprzedażą, nie są szkoleni z licencjonowania i ich odpowiedzi nie można traktować jako wiążących. Wszelkie wątpliwości powinni rozwiązywać dostawcy licencji.
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,18.06.2015
  • 0

Pisząc CAL-e klienckie, chodziło mi po prostu o licencję "Client Access License".

Oficjalne źródła (https://products.office.com/en-us/exchange/microsoft-exchange-server-licensing-licensing-overview) rozróżniają:

1. Server licenses.

2. CALs.

 

Z tym, że w przypadku licencji serwerowych wszędzie jest mowa o roli mailboxowej, w zależności od której wybiera się Standard albo Enterprise. Stąd pytanie: jakich licencji potrzebuję (o ile w ogóle) per serwer pełniących rolę tylko i wyłącznie CAS-a?

Marcin_Krzanowicz
  • Odpowiedział
  • @ Marcin_Krzanowicz | 18.06.2015
    • laureat
    • 9
    • 4
    • 23
  • 3

"Potrzebne są licencje serwerowe na każdą działającą instancję Exchange 2010" - oznacza, że na każdą instalację Exchange 2010 potrzebna jest licencja serwerowa. Jeśli mam dwa serwery Mailbox i jeden z rolą CAS i Hub Transport - potrzebuję 3 licencji na serwer Enterprise lub Standard. Można w jednej organizacji pocztowej mieć licencje zarówno na Enterprise, jak i Standard. Na CAS i Hub opłaca się, więc kupić Standard, a Mailbox w zależności od ilości baz skrzynek pocztowych.

CAL-e Exchange'a są przypisywane na użytkownika lub urządzenie, jeśli ich liczba się nie zmienia - nie są potrzebne nowe.

  • Odpowiedział
  • @ | 18.06.2015
  • TRENER ALTKOM AKADEMII