Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 2
  • 27

Witam.

Czy istnieje sposób, by w PowerPoint skleić ze sobą kształty, w taki sposób, by przy zmianie np. wysokości jednego z nich automatycznie zmieniały się wymiary powiązanych kształtów? 

Nie chcę używać funkcji scalania, gdyż później będę chciał wybrane kształty zmieniać/usuwać.

Załączniki

  • pptx

    Prezentacja1.pptx ( 37K )
Michał_Leonarczyk
  • Zapytał
  • @ Michał_Leonarczyk | 13.03.2017
    • 2
    • 0
    • 5

Odpowiedź (1)

  • 0

Zła wiadomość będzie taka, że oprócz grupowania kształtów i ewentualnie scalania nie znam w programie PowerPoint żadnej graficznej funkcji, która by wymuszała edycję powiązanych kształtów (chyba, że zna się język VBA i oprogramuje się te kształty - ale nigdy nie sprawdzałem, jak to potem działa).

Ja pewnie bym zwyczajnie zgrupował te kształty (tak jak zrobił to Pan w przykładzie), a potem wybierał z klawiszem Shift te kształty z grupy, których szerokość/wysokość chciałbym zmienić. Ale ta metoda wymaga jednak za każdym razem zaznaczania całej serii kształtów. W pionie, albo w poziomie.

Dobra wiadomość: prostokątne kształty, które Pan narysował - bez problemu można zbudować za pomocą zwykłej tabeli. Tabela doskonale reaguje na zmianę wysokości komórek przez dopasowanie wysokości wierszy i szerokości kolumn. Dodatkowo do tabeli można wstawiać grafikę jako tło, a krawędzie ukryć. Myślę, że to może być częściowe rozwiązanie problemu.

Alternatywą jest jeszcze osadzanie obiektu wektorowego z CorelaDRAW albo Adobe Illustratora. Ale wtedy praca odbywa się w macierzystym programie, a nie w MS PowerPoint.

I jeszcze jedna zła wiadomość na koniec: PowerPoint nigdy nie był (i raczej nigdy chyba już nie będzie) programem do tworzenia bardziej skomplikowanej grafiki. Jest to program do prezentacji, a podstawowe narzędzia do obróbki grafiki są tylko jednym z jego elementów, chociaż z wersji na wersję tych narzędzi nieco przybywa. Niestety, Photoshopa ani Corela nie zastąpi. :-(

 

Proszę jeszcze rozważyć wykorzystanie któregoś ze SmartArtów do szybkiego tworzenia takich elastycznych grafik.

  • Odpowiedział
  • @ | 13.03.2017
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
iestety z tabeli skorzystać nie mogę, bo w późniejszym etapie będą chciał poszczególne kształty przenosić. W takim razie pozostaje dotychczasowy sposób pracy korzystający z grupowania. Dziękuję za szybką odpowiedź Panie Andrzeju. Pozdrawiam.
Skomentował : @ Michał_Leonarczyk ,14.03.2017
  • 2
  • 0
  • 5