Webinaria: Biurowe narzedzia informatyczne | Narzedzia business intelligence

Power BI Desktop Wykres punktowy

Udostępnij!

Przedstawianie wielu informacji jednocześnie zawsze było kłopotliwym zadaniem i przysparzało wielu wyzwań. Aby rozwiązać ten problem POWER BI DESKTOP proponuje wykres punktowy z dodatkową możliwością w postaci osi czasu. Dzięki temu rozwiązaniu możemy nie tylko porównać wyniki dla osi X i Y jak i rozmiar punktu, możemy jeszcze porównać zmiany w czasie. W połączeniu z odpowiednim filtrem jest to doskonałe narzędzie do analizy zmienności danych.

TRANSKRYPCJA

 

Witam Państwa. Dzisiaj chciałem pokazać jak poradzić sobie z dużą ilością informacji, którą chcielibyśmy na raz przedstawić na wykresie. Problem będzie dotyczył tego, że pojawiły się nam kraje. Dla każdego z nich mamy trzy informacje. BMI, czyli Body Mass Index, wielkość populacji oraz rok. Dodatkowo będziemy chcieli jeszcze pokazać PKB, czyli zamożność danego kraju. Dużo informacji do pokazania na jednym wykresie – na szczęście z pomocą przyjdzie nam wykres punktowy, dodatkowo z możliwością stosowania osi odtwarzania.

 

Zacznijmy od stworzenia tego wykresu punktowego. Chciałem tu już oszczędzić wszystkim samego procesu importowania tych danych, ale oczywiście wszystkich zainteresowanych odsyłam do naszego szkolenia. Zacznijmy od tego, że bierzemy wykres punktowy i zaczniemy od legendy. Nasza legenda będzie obejmowała kraje, oś X, czyli oś dolna to będzie nic innego jak PKB, czyli na osi X wrzucimy PKB, czyli im bardziej w prawo, tym bardziej zamożny kraj, w oś Y wrzucimy sobie BMI, czyli Body Mass Index będzie rosło w górę. Populacja pójdzie do rozmiaru, czyli wielkość naszego punktu to jest wielkość populacji, dodatkowo rok wrzucimy na oś odtwarzania. I już tutaj z lewej strony zobaczymy, o, jeszcze musimy tylko jedną rzecz poprawić, żeby nie zliczać liczby elementów PKB tylko ją zsumować, od razu nam się wykres poprawi.

 

Jak widzimy, możemy sobie odtwarzać te nasze elementy, ale będzie ich za dużo więc myślę, że powinniśmy stworzyć sobie jakiś drobny filtr, czyli kraj i jeszcze dorzucimy jako filtr obok, zamienimy go na filtr i może jeszcze odrobinę go zmodyfikujemy żeby nam łatwiej było wybierać wiele wartości, czyli wyłączymy w ogóle wielokrotność za pomocą klawisza „ctrl”, tylko będziemy mogli je po prostu wybierać. No i teraz tak – dla przykładu wybierzemy sobie kraje może takie jak na przykład Kanada. Czyli mamy kraj numer 1, wybierzemy sobie może coś bliżej nas, czyli niech będzie może Grecja, a może nawet jeszcze bliżej, czyli niech będą może Niemcy. No, zdecydowanie nie może w tym zestawieniu zabraknąć Polski więc Polska, może jeszcze coś bardziej egzotycznego dorzucimy? Co by tu się nadawało, może Japonia? Więc zaznaczymy sobie takich kilka oto państw. No, nas najbardziej tu interesuje, czyli im bardziej w prawo tym większe bogactwo, im w górę tym ten wskaźnik BMI rośnie, wielkość tego naszego punktu odpowiada za liczbę populacji w danym kraju.

 

No i największą, najfajniejszą tak naprawdę rzeczą jeżeli chodzi o tę naszą wizualizację, jest ta oś odtwarzania więc możemy sobie odtworzyć i zobaczyć jak w tych naszych kolejnych latach to się zmieniało. Czyli w prawo – zwiększające się bogactwo, w górę – rosnące BMI no i pewnie niewielkie zmiany również w populacji. Drugą fajną opcją jeżeli chodzi o wykres punktowy, z możliwością właściwie tworzenia, jest możliwość śledzenia kolejnych zmian jakie następowały. Więc weźmy sobie na przykład tutaj nasze Niemcy, do tego dorzucimy jeszcze Polskę i prześledzimy ich losy. Czyli przytrzymując klawisz „ctrl” możemy zaznaczyć te wartości, które nas interesują i teraz przy naszej osi odtwarzania będziemy widzieć ten ślad czyli tę historię zmian dla danego kraju. Oczywiście w międzyczasie możemy znowu wybierając „ctrl” doznaczyć kolejne, czyli na przykład Japonię i możemy prześledzić zmiany tych kolejnych wartości w czasie. Więc dzięki temu wykresowi możemy bardzo dużo informacji prześledzić na jednym wykresie, z dodatkową możliwością osi odtwarzania, czy to w postaci osi liczbowej czy to osi zawierającej daty. Także dziękuję i zainteresowanych również tym jak to źródło danych powstało, odsyłam do naszego szkolenia P BI Deo.