Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 0
  • 48

Dzień dobry.

Stawiam pierwsze kroki w BPMN i zastanawiam się jak najlepiej, czytelnie i zgodnie ze sztuką, wykonać modelowanie gdzie wielokrotnie odwołujemy się do pewnego podprocesu. 

W moim modelu mam kilka etapów gdzie po każdym z etapów następuje sprawdzenie TAK/NIE i w zależności od odpowiedzi wykonywane są kolejne zadania. Użycie samego XOR obrazuje mechanim na wysokim poziomie a chciałbym go zobrazować nieco bardziej szczegółowo. Mogę użyć sub-process i go kilka razy skopiować. Chociaż nie ukrywam, że wolałbym użyć drugiego toru, tak aby od razu było widać mój podproces. 

Dodam tylko, że pracuję na Bizagi modeler. 

Adam_Zelez
  • Zapytał
  • @ Adam_Zelez | 09.12.2016
    • 2
    • 0
    • 1

Odpowiedzi (2)

  • 4

Dzień dobry.

Modelując procesy z wykorzystaniem notacji BPMN na samym początku należy podjąć decyzję w jaki sposób chcemy zobrazować proces i pochodną tej decyzji będzie sposób pokazania konkretnego opisywanego aspektu rzeczywistości biznesowej.

Innymi słowy inaczej będziemy odzwierciedlać proces w przypadku jednego Pool'a, a inaczej w przypadku kilku. Równie istotne jest to w jaki sposób będziemy opisywać działania systemowe.

Od strony formalnej, aby zobrazować procesy, do których wielokrotnie się odwołujemy, powinniśmy zastosować obiekt Call Activity (Global Task). Wskazuje on na reużywalne zadanie lub procesy.

(Specyfikacja BPMN 2.0 punkt: 10.2.6 Call Activity http://www.omg.org/spec/BPMN/2.0).

W narzędziu BizAgi Modeler z menu kontekstowego na obiekcie Sub-Process należy wybrać opcję
"Reusable Sub-Proces".

 

  • Odpowiedział
  • @ | 15.12.2016
  • TRENER MODERATOR ALTKOM AKADEMII
  • 0

Dziękuję za odpowiedź. 

Pozdrawiam. :)

Adam_Zelez
  • Odpowiedział
  • @ Adam_Zelez | 15.12.2016
    • 2
    • 0
    • 1