Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 1
  • 26

Drodzy eksperci, dziś do Was uderzam z pewną prośbą o pomoc. Otóż uczę się robić ebooki z plików do druku. Przygotowałem książkę, wydrukowała się, a nawet jest już w sprzedaży. Razem z kursem od eduweb ogarniam tajniki szykowania publikacji elektronicznych. Jego największym minusem jest to, że pokazuje jak tworzyć dokument epub od zera, a nie na podstawie istniejącego dokumentu. Mam pewien problem, a nawet kilka, ponieważ książkę mam w księdze, ma kilka rozdziałów, a najbardzej wykładam się na ilustracjach przez co wypuszczenie końcowego materiału wydłuża się jak guma w majtkach ;C.

Miał ktoś z Was do czynienia z takimi projektami? Pytanie retoryczne, wiem, ale chcę wywołać do tablicy osobę, która będzie w stanie mi pomóc. Chętnie wyciągnę rękę, by mnie ktoś złapał i poprowadził kroczek po kroczku przez arkana ebooków, bo w dzisiejszych czasach to umiejętność niezbędna... Dużo pytań się rodzi, dlatego nie będę ich tutaj wypunktowywał, tylko ewentualnie jakoś prywatnie bym pokazał o co kaman. A w telegraficznym skrócie to:

- Nie wiem czy pracując nad ebookiem byłoby najlepiej zmienić rozmiar publikacji drukowanej do internetowej?

- Gubię się z ilustracjami, bo zamiast na czytnikach ebooków ładnie się wyświetlać (dopasować się do ekranu), są nienaturalnie przeskalowane; mam też problem z ustawieniem ich, by były wyświetlane jako oddzielne strony.

- Dlaczego ustawienie okładki jako raster pierwszej strony, InD dodaje automatycznie okładkę na koniec książki?

 

HELP!

Mateusz_Cichosz
  • Zapytał
  • @ Mateusz_Cichosz | 06.12.2016
    • 4
    • 1
    • 0

Odpowiedź (1)

  • 2

W tym jednym pytaniu zawarte jest całe szkolenie. :-)

Okładkę najlepiej umieścić na pierwszej stronie. Ale jak nie wychodzi - to jeszcze jest kwestia sprawdzenia kolejności treści na palecie Artykuły.

Ilustracje trzeba umieszczać w tekście jako elementy ramki tekstowej. Jeśli są to ilustracje "pływające", to trzeba je pozakotwiczać w treści. Najlepiej, żeby były ustawione w osobnej linii z wyraźnym odstępem od tekstu (żeby nie mieszały się z tekstem).

Przy eksporcie warto zaznaczyć w sekcji Kolejność - opcję takiej samej kolejności jak w Artykułach.

Również w okienku eksportu do eBook możemy znaleźć opcję skalowania obrazków do rozmiaru strony (czyli ekranu).

Polecam bardzo fajny tekst na ten temat - może trochę pomóc. Pisany w czasach wersji CS5 i CS5.5, ale ciągle aktualny i przydatny.

http://blog.psboy.pl/2012/10/tworzenie-ebookow-epub-w-indesignie-cs5cs5-5/

 

  • Odpowiedział
  • @ | 09.12.2016
  • TRENER ALTKOM AKADEMII