Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 8
  • 25
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedź (1)

  • 5

Jak najbardziej - jest taki sposób: wystarczy pole tekstowe z fragmentem tekstu (na który narzucony jest styl znakowy lub akapitowy) przeciągnąć myszką do palety Biblioteka. Bibliotek możemy mieć jednocześnie otwartych kilka. Jak widać na zrzucie ekranu poniżej: otwarta jest biblioteka elementy i druga cytaty.

 

 

A potem można elementy z bibliotek wykorzystywać w innych dokumentach.Też jest to najczęściej działanie myszką. Nowe biblioteki tworzy się przez polecenie Plik --> Nowy -- Biblioteka (lub przez okno startowe programu). Otwarcie jakiejkolwiek biblioteki to polecenie Plik --> Otwórz.

 

 

Biblioteka jest oddzielnym plikiem, który magazynuje wybrane elementy.

Ale przyznam, ze prywatnie wolę stosować metodę, która zwalnia mnie od mozolnego budowania bibliotek: jeśli w jakimś kolejnym dokumencie chcę wykorzystać style (znakowe, akapitowe, style tabel i zdefiniowane spisy) wolę zwyczajnie zaimportować je wszystkie z poprzedniego dokumentu. Import stylów akapitowych i znakowych można znaleźć w menu palety Style Akapitowe --> wczytaj style akapitowe (lub: wczytaj wszystkie style tekstowe - wtedy zaimportują się zarówno style akapitowe, jak i znakowe).

 

 

Poniżej ta sama paleta stylów akapitowych po wybraniu i zaimportowaniu kilku stylów z innego dokumentu IND.

 

 

Natomiast w przypadku regularnego używania tych samych stylów (np. wydajemy czasopismo lub newsletter w PDF) - warto rozważyć stworzenie szablonu, zawierającego wszelkie powtarzalne rzeczy: style, strony wzorcowe, grafikę itd. Plus biblioteki przydatnych elementów.

Biblioteki są zdecydowanie użyteczniejsze niż import w przypadku konieczności wykorzystywania powtarzalnych tekstów (cytatów), logotypów, znaków towarowych, plików z innych aplikacji albo choćby graficznych ozdobników wokół tekstu.

  • Odpowiedział
  • @ | 07.03.2017
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Panie Andrzeju, jak zawsze jestem pod wrażeniem obszerności i dokładności odpowiedzi. Dziękuję serdecznie. ;)
Skomentował : @ Agnieszka_Skowerska ,07.03.2017
  • 29
  • 5
  • 19
Ciesze się, że moje odpowiedzi mogą się Pani przydać. A przy okazji: gratuluję zmiany nazwiska. ;-)
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,07.03.2017
Przyznaję, że mnie zamurowało;) Dziękuję serdecznie, ale... jak też Pan mnie zapamiętał? ;)
Skomentował : @ Agnieszka_Skowerska ,07.03.2017
  • 29
  • 5
  • 19
Pamięć mam słabiutką, ale za to niektórych swoich kursantów pamiętam do dziś :-)
Na pewno pomogło, że Pani pojawia się na forum (poznałem zdjęcie ;-)), bo pozostałych ludzi z tej lubelskiej grupy pamiętam coraz bardziej mgliście, chociaż fajni byli - niestety - lata mijają i skleroza powoli wygrywa.
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,07.03.2017