Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 0
  • 33

Macie jakieś swoje ulubione GREP-y, którymi chętnie byście się podzielili? Z jakich na co dzień korzystacie? Na pewno każdy z Was ma swoje, bez których nie zaczyna pracy ;). Swoje dodam niedługo w odpowiedzi.

Mateusz_Cichosz
  • Zapytał
  • @ Mateusz_Cichosz | 04.12.2016
    • 4
    • 1
    • 0

Odpowiedzi (2)

  • 0

Z tych najprostszych: np. twarda spacja o stałej szerokości?

~S

Miękki koniec wiersza?

~k

 

Z niecierpliwością czekamy na listę Pańskich ulubionych. :-)

  • Odpowiedział
  • @ | 04.12.2016
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
  • 0

Widzę, że Pan bardzo oszczędny... ale niech będzie. Rozumiem, że część GREP-ów tworzy się samemu, na własne potrzeby generalnie, ale są pewne uniwersalne. Dla mnie przede wszystkim najważniejszy to wyszukanie i zamiany italika na styl znakowy kursywą. Nie będę tutaj wklejał formułki, bo to każdy może sobie zrobić jeśli ma zdefiniowany styl znakowy dla kursywy. A wierzę, że ma.

Jako że obecnie pracuję w wydawnictwie o charakterze katolickim, to niemalże na każdym kroku mam styczność z osobami świętymi, błogosławionymi, ojcami, siostrami, biskupami i księżmi, dlatego stworzyłem sobie grepa, który wszystkie te tytulatury (w wielkim skrócie ofc) łączą się z następnymi słowami za pomocą nierozdzielnej spacji.

A tak poza tym, to również nierozdzielna spacja, która łączy ze sobą czasownik z zaimkiem zwrotnym (się). Bardzo przydatne, bo jednak dobrze jak oba wyrazy łączą się ze sobą w jednym wierszu, niż są porozrzucane między wierszami.

Ktoś coś jeszcze? ;)

Mateusz_Cichosz
  • Odpowiedział
  • @ Mateusz_Cichosz | 06.12.2016
    • 4
    • 1
    • 0
Komentarze
Mateusz... nie rozumiem pytania... gerpy tworzy się w razie potrzeby... "ulubione" to takie które permanentnie wykorzystujemy a to już zależy od specyfiki pracy, kiedy składałem pismo branżowe to tak jak ty masz świętych ja miałem przedziwne jednostki które musiały kleić się z liczbami.
Standard to znaki zawieszone, ale o tym było w innym wątku... w zasadzie ten grep powinien być domyślnie w instalce ID :)
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,06.12.2016
Tak jak jest ten artykuł traktujący o GREP-ie: http://grafmag.pl/artykuly/w-swiecie-typografii-lamanie-i-edycja-tekstu-w-indesign-za-pomoca-grep/ tak myślałem, że macie jakieś swoje ulubione, które nie odnoszą się do specyfiki danego projektu, a bardziej pracy nad samym tekstem. Ale OK, rozumiem. I masz rację. GREP na wiszące spójniki powinien być defaultowo po instalce InDyka.
Skomentował : @ Mateusz_Cichosz ,07.12.2016
  • 4
  • 1
  • 0