Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 4
  • 1.3K

Często nawiązuję współpracę z innymi podwykonawcami. Mam wówczas problem, którą z tych umów wybrać. Jakie są zasady ich stosowania?

O ile rzeczywiście powstaje jakieś dzieło - np. oprogramowanie - to nie mam wątpliwości. Co jednak np. w przypadku dokonania usługi napisania wniosku o dofinansowanie albo sprawozdania?

A_P
  • Zapytał
  • @ A_P | 06.03.2014
    • lider
    • laureat
    • 28
    • 12
    • 34

Odpowiedź (1)

  • 0

RÓŻNICE MIĘDZY UMOWĄ ZLECENIE A UMOWĄ O DZIEŁO

Zasadniczą różnicą pomiędzy umową zlecenie a umową o dzieło jest cel umowy. Umowa zlecenie to umowa starannego działania (tak jak umowa o pracę), natomiast umowa o dzieło to umowa rezultatu. Oznacza to, że wynagrodzenie za wykonanie umowy zlecenie należy się nam tylko dlatego, że wykonujemy ją z zachowaniem należytej staranności (np. naprawiamy samochody), natomiast wynagrodzenie za dzieło należy się nam tylko wówczas, gdy wykonamy umówione dzieło (np. naprawimy samochód). Różnica jest więc taka, że na zlecenie można samochód naprawiać (czasownik niedokonany), ale niekoniecznie trzeba naprawić, a na dzieło trzeba naprawić (czasownik dokonany). Ważny jest również jednostkowy, konkretny charakter dzieła w przeciwieństwie do powtarzalnego zlecenia. Oznacza to, że na dzieło nie można być zatrudnionym od-do (można co najwyżej określić, od kiedy najpóźniej należy rozpocząć wykonywanie dzieła i do kiedy najpóźniej należy zakończyć wykonywanie dzieła), w przeciwieństwie do zlecenia. Zatem napisanie konkretnego wniosku o dofinansowanie lub sprawozdania jest dziełem, ale pisanie wniosków i sprawozdań dziełem już nie jest. Wykład jest dziełem, jeżeli wykonawca sam opracował program i skrypt, a nie jest dziełem, jeżeli tylko przekazuje treści programowe opracowane przez kogoś innego (np. nauczyciel).

Zasadnicze cechy i różnice pomiędzy tymi formami zatrudniania przedstawia poniższa tabela:

 

lp

Cecha

Umowa o pracę

 

Umowa zlecenie

Umowa agencyjna

 

Umowa

o dzieło

Umowa o

świadczenie usług

Umowy

z prawa

autorskiego

1

Dobrowolność zobowiązania

gwarantowana Kodeksem pracy

gwarantowana

Kodeksem cywilnym

gwarantowana

Kodeksem cywilnym

gwarantowana

Kodeksem cywilnym

gwarantowana

Kodeksem cywilnym

gwarantowana

Kodeksem cywilnym

2

Zarobkowy charakter stosunku prawnego

gwarantowany Kodeksem pracy

według treści umowy

gwarantowany

Kodeksem cywilnym

gwarantowany

Kodeksem cywilnym

według treści umowy

według treści umowy

3

Osobisty charakter świadczenia

warunek bezwzględny

według treści umowy

według treści umowy

według treści umowy

według treści umowy

warunek bezwzględny

4

Podporządkowanie zatrudnionego

wynikający z Kodeksu pracy obowiązek wykonywania poleceń i podporządkowania

brak podporządkowania, istnieje

możliwość kontroli sposobu wykonywania przedmiotu umowy

brak podporządkowania, istnieje

możliwość kontroli sposobu wykonywania przedmiotu umowy

brak podporządkowania, istnieje

możliwość kontroli sposobu wykonywania dzieła

brak podporządkowania, istnieje

możliwość kontroli sposobu wykonywania usługi

brak podporządkowania, nie istnieje

możliwość kontroli sposobu wykonywania utworu

5

Ponoszenie ryzyka gospodar-czego przez zatrudnionego

nie ponosi ryzyka gospodarczego

według treści umowy

według treści umowy

ponosi ryzyko gospodarcze

według treści umowy

ponosi ryzyko gospodarcze

6

 

 

Cel umowy

 

 

staranne wykonywanie pracy

 

staranne działanie

staranne działanie

osiągnięcie konkretnego rezultatu

staranne działanie

wykonanie utworu

o charakterze indywidualnym mającego cechy działalności twórczej

 

7

Odpowiedzialność za wykonanie umowy

odpowiedzialność pracownicza do wysokości i na warunkach określonych w kodeksie pracy

 

odpowiedzialność cywilna za niedołożenie należytej staranności

 

odpowiedzialność cywilna za niedołożenie należytej staranności lub niepodjęcie czynności potrzebnych do zabezpieczenia praw dającego zlecenie

odpowiedzialność cywilna za nie dołożenie należytej staranności i za wady fizyczne lub prawne wykonanego dzieła

 

odpowiedzialność cywilna za niedołożenie należytej staranności

odpowiedzialność cywilna za nie dołożenie należytej staranności i za usterki lub wady prawne wykonanego utworu

 

8

Przedmiot umowy

wykonywanie pracy

dokonanie określonej czynności prawnej

stałe pośredniczenie przy zawieraniu umów oznaczonego rodzaju na rzecz dającego zlecenie albo stałe zawieranie takich umów w jego imieniu

wykonanie oznaczonego dzieła

wykonywanie usług

przeniesienie praw niematerialnych do eksploatacji utworu

 

 

 

Z powyższej tabeli wynika, że podstawowymi cechami odróżniającymi umowę o pracę od pozostałych umów są:

 

-          ustawowy obowiązek zapłaty wynagrodzenia i brak możliwości jego zrzeczenia się,

 

-          ustawowo wyznaczony obowiązek osobistego wykonywania pracy i brak możliwości wyznaczenia przez pracownika swojego zastępcy do wykonywania pracy,

 

-          ustawowo uregulowany obowiązek wykonywania poleceń służbowych i istnienie podległości służbowej,

 

-          nie ponoszenie przez pracownika ryzyka prowadzonej przez pracodawcę działalności gospodarczej,

 

-          ograniczenie przez Kodeks pracy odpowiedzialności pracownika za skutki złego wykonywania pracy,

 

-          zobowiązanie pracownika do wykonywania pracy określonej w ramach umowy o pracę (pracownik przy wykonywaniu tej pracy jedynie sprzedaje swoją siłę roboczą).

 

Zachowanie powyższych cech ma istotne znaczenie dla oceny, na przykład przez sąd pracy, czy dana umowa - mimo jej tytułu (nagłówka) -jest czy też nie jest umową o pracę. Przy ocenie, jaki rodzaj umowy łączył strony, sąd pracy bierze także pod uwagę inne, mniej istotne cechy, dlatego niezmiernie ważny jest sposób ustalenia treści umowy, bowiem od tego zależy, czy w ewentualnym sporze o ustalenie, jaki rodzaj stosunku prawnego łączył strony, sąd pracy nie dojdzie do przekonania, że dana umowa jest inną umową, niż wskazano to w nagłówku umowy, albo inną niż sądziła jedna ze stron.

Poniżej trochę o oskładkowaniu zleceń i dzieł.

Przy umowach zleceniach i agencyjnych bez ubezpieczenia społecznego oraz przy umowach o dzieło osoba wykonująca te umowy nie nabywa żadnych praw, określonych w Kodeksie pracy i w prawie ubezpieczeń społecznych. Upraszczając sprawę, można powiedzieć, że w tym zakresie zleceniobiorca (agent), wykonawca jest traktowany jak osoba nigdzie nie pracująca i nie ubezpieczona (w ZUS).

Przedstawienie różnic pomiędzy umową o dzieło a umową zlecenie ma znaczenie przy ustalaniu obowiązku ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Umowa o dzieło zawarta do 13 stycznia 2000 r., nawet z własnym pracownikiem, niezależnie od czasu jej wykonania, nie jest objęta obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Natomiast umowa o dzieło zawarta po dniu 13.01.2000 r. z własnym pracownikiem, bądź zawarta po tym dniu z inną osobą niż własny pracownik, gdzie następnie strony tej umowy o dzieło w trakcie jej wykonywania zawarły umowę o pracę, są objęte obowiązkiem ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Zasada ta dotyczy także umów o świadczenie usług, do których stosuje się  zgodnie  z kodeksem cywilnym przepisy dotyczące zlecenia[1].

 

Podstawowymi cechami różnicującymi umowę o dzieło od umowy zlecenia są:

 

 -        ustawowy obowiązek zapłaty za dzieło (zlecenie może być wykonywanie nieodpłatnie),

 

 -        niewłaściwe wykonanie dzieła powoduje powstanie roszczenia z tytułu odpowiedzialności za wady fizyczne lub prawne dzieła, wykonujący dzieło ponosi więc ryzyko gospodarcze,

 

 -        przy wykonywaniu dzieła wykonujący dzieło zmierza do osiągnięcia konkretnego, z góry określonego rezultatu, i rezultat ten musi osiągnąć, natomiast przy zleceniu zleceniobiorca zobowiązuje się dokonać określonej czynności prawnej lub świadczyć usługę, ale nie gwarantuje konkretnie oznaczonego rezultatu.

 

Zachowanie ww. różnic w umowie o dzieło uniemożliwi uznanie tej umowy za umowę zlecenie, a tym samym uniemożliwi obciążenie jej składką na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

 

Zdaniem autora, do umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (zleceniobiorcy) oraz do umowy o dzieło nie można zaliczyć umów z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych[2], bowiem umowy z prawa autorskiego:

 

1)      uregulowane są odrębną ustawą,

 

2)      nie mają za przedmiot ani dokonania czynności prawnej, ani stałego pośredniczenia, ani wykonywania usług; ich przedmiotem nie jest dzieło, ale utwór w rozumieniu prawa autorskiego,

 

3)      statuują powstanie specyficznej, przynależnej tylko tym umowom więzi między utworem a twórcą, wyrażającej się przede wszystkim istnieniem niezbywalnych autorskich praw osobistych, czego nie ma przy umowach o dzieło,

 

4)      nie mają na celu wykonywania pracy zarobkowej, lecz pobieranie pożytków z praw autorskich,

 

5)      przenoszą jedynie prawa, a nie własność rzeczy – jak w umowie o dzieło,

 

6)      nie mogą być wykonywane przez zastępcę, bowiem są nierozerwalnie związane z osobą twórcy, jego indywidualnym charakterem, którego nikt inny nie posiada,

 

7)      dotyczące przeniesienia autorskich praw majątkowych wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności[3], czego nie ma przy pozostałych umowach,

 

8)      według przepisów podatkowych są innym źródłem przychodów niż przychody z: umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło.

 

Składki za zleceniobiorców.

     Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zleceniobiorców (osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia):

1) stanowi przychód – w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych – osiągany z tytułu wykonywania umowy-zlecenia (agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług), jeżeli w umowie tej określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo albo w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej, albo prowizyjnie.

 2) stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak od kwoty minimalnego wynagrodzenia, jeżeli odpłatność za wykonanie umowy została ustalona w innej formie.

Umowa o dzieło, zlecenie jest oskładkowana także wówczas, gdy została :

1) zawarta z własnym pracodawcą,

2) zawarta z innym podmiotem niż własny pracodawca ale w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 a ustawy o sus przychody z takiej umowy cywilnoprawnej na gruncie ubezpieczeń społecznych są traktowane jak przychody z umowy o pracę i oba te przychody sumuje się z przychodami z umowy o pracę i wykazuje jako jeden przychód w raportach miesięcznych ZUS RCA z kodem pracowniczym.

Jednakże nadal jest to stosunek cywilnoprawny a nie pracowniczy i ewentualne spory rozstrzygają sądy cywilne, a nie sądy pracy.

Uchwała SN z dnia 02.09.2009 r. II UZP 6/09 rozstrzyga, kto jest płatnikiem składek przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy, z którym zleceniobiorca (wykonawca dzieła) pozostaje w stosunku pracy:

Pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią , jest płatnikiem składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy (art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst : Dz.U. z 2007 r. Nr 4, poz. 74 ze zm.).

 

W przypadku zleceniobiorcy:

1)  wynagrodzenie ucznia, studenta do ukończenia 26 roku życia nie podlega żadnym składkom. Dla celów ubezpieczeń społecznych uznaje się, że uczniem do 31 sierpnia każdego roku jest osoba, która:

    - kontynuuje naukę w tej samej szkole,

    - skończyła szkołę i rozpoczyna naukę w szkole, w której rok szkolny rozpoczyna się 1 września,

    - ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki.

Ponadto, za ucznia szkoły - do 30 września - uznaje się osobę, która przedstawi zaświadczenie o przyjęciu na studia wyższe.

Nie są studentami:

- uczestnicy studiów doktoranckich (są to studia trzeciego stopnia),

- uczestnicy studiów podyplomowych (jest to inna, niż studia wyższe i studia doktoranckie, forma kształcenia).

Osoba jest studentem do daty skreślenia z listy studentów lub do daty ukończenia studiów tj. do daty:

  - złożenia przez studenta egzaminu dyplomowego,

- złożenia przez studenta ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu – w przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii,

- zaliczenia przez studenta ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki – w przypadku kierunku farmacja,

2) nie ma znaczenia, że pozostaje on w ubezpieczeniu rolniczym,

3)  nie ma też znaczenia fakt ustalenia prawa do emerytury lub renty, chyba że zleceniobiorca jednocześnie jest zatrudniony na umowę o pracę w jakimkolwiek wymiarze czasu pracy u innego płatnika składek, a więc w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia.

Absolwent szkoły policealnej z tytułu wykonywanej umowy zlecenia nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu do końca sierpnia, pod warunkiem, że nie ukończył 26 lat.

Szkoły policealne o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku zalicza się do szkół ponadgimnazjalnych - art. 9 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Zgodnie z przepisami ustawy o sus i ustawy zdrowotnej, z tytułu wykonywania umowy zlecenia nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, o ile nie ukończyli 26 lat. Osoba, która w czerwcu br. ukończyła szkołę ponadgimnazjalną - dla celów ubezpieczeń w ZUS-ie - do końca sierpnia 2009 r. jest uważana za ucznia.

W przypadku umów-zleceń (agencyjnych lub innych umów o świadczenie usług) trwających kilka miesięcy, z określonym w umowie wynagrodzeniem należnym jednorazowo za cały okres, w celu ustalenia obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy należy dokonywać przeliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na okres miesiąca. (Wynagrodzenie dzielimy przez liczbę dni kalendarzowych od początku do końca okresu trwania umowy zlecenie. Otrzymujemy stawkę dzienną, którą mnożymy przez liczbę dni kalendarzowych trwania umowy w każdym miesiącu. Otrzymane kwoty w przeliczeniu na pełny miesiąc muszą wynosić co najmniej minimalne wynagrodzenie pracowników).

Pamiętajmy, że umowy zlecenie mogą być zawierane na czas oznaczony i nieoznaczony. Nie trzeba więc powielać umów co miesiąc.

Tzw. rachunki do umów zleceń i umów o dzieło nie są pojęciem prawnym, można więc dokonywać wypłat na listach płac. Rachunki powinny być stosowane, jeżeli wynagrodzenie ustalono kosztorysowo lub przy wypłacie zlecający zwraca koszty wykonania umowy.

Pamiętajmy również, że umowy cywilnoprawne mogą być opodatkowane podatkiem VAT, jeżeli organ podatkowy uzna, że umowy wykonujemy tak jak działalność gospodarczą.

Trzeba mieć także na względzie możliwość uznania przez PIP lub ZUS, że umowa o dzieło lub zlecenie wyczerpują znamiona uznania ich za umowę o pracę.


[1] art. 8 ust. 2a i art. 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ( Dz.U. Nr 137, poz. 887; zm. Nr 162, poz. 1118 i 1126; z 1999 r. Nr 26, poz. 228; Nr 60, poz. 636; Nr 72, poz. 802; Nr 78, poz. 875; Nr 110, poz. 1256) –ustawa w brzmieniu obowiązującym od 30.12.1999 r. i dla umów cywilnoprawnych zawartych po 13.01.2000 r.

[2] ustawa z dnia 04 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83; zm. Nr 43, poz. 170;

z 1997 r. Nr 43, poz. 272; Nr 88, poz. 554)

[3] Ibidem, art. 53

  • Odpowiedział
  • @ | 07.09.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII