Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 5
  • 16
  • 214

Czy będąc ITILowym samoukiem można skutecznie wdrożyć zarządzanie procesami w firmie, czy jednak trzeba przejść szkolenie, aby nie popełniać np. podstawowych błędów?

Skąd się (oprócz oficjalnych podręczników) uczyć?

Dominik_Cz
  • Zapytał
  • @ Dominik_Cz | 27.04.2016
    • laureat
    • 6
    • 1
    • 7
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedzi (5)

  • 0

Polecam szkolenie z trenerem - będziesz miał odpowiedzi na większość pytań!

Piotr_Furmanek
  • Odpowiedział
  • @ Piotr_Furmanek | 27.04.2016
    • 1
    • 0
    • 2
Komentarze
Rozumiem, że byłeś. :) Powiedz mi proszę, czy po tym szkoleniu czujesz się na siłach zarządzać procesami ITIL?
Skomentował : @ Dominik_Cz ,28.04.2016
  • 6
  • 1
  • 7
  • 0

Moje kilkunastoletnie doświadczenie jako IT Manager + szkolenie z ITIL'a = TAK czuję się na siłach.

Piotr_Furmanek
  • Odpowiedział
  • @ Piotr_Furmanek | 28.04.2016
    • 1
    • 0
    • 2
  • 7

To ja się wtrącę jako trener z 15 letnim stażem w szkoleniach z ITIL i zarządzania w IT, w tym praktyk - pamiętający jeszcze czasy tak zwanego pierwszego ITIL'a.

 

ITIL to jest obecnie 5 książek opisujących szereg zagadnień i pomysłów na zarządzanie w tym obszarze.

Te 5 książek to de facto podręczniki przedstawiające, co wziąć pod uwagę projektując i doskonaląc swój system zarządzania.

Przedstawiają szereg koncepcji zarządzania - obrazując je w sposób procesowy i holistyczny.

W żadnej mierze nie przedstawiają jak zarządzać i jak stworzyć lub udoskonalać swoją organizację IT.

Na poziomie foundation - przedstawiony jest ogólny zarys zawartości tych książek.

W szkoleniach z serii intermediate - ten zarys zawartości jest pogłębiony.

Ciekawym szkoleniem jest ITIL Practitioner, u nas kod: ITIL-PX.

Najlepiej i tak uważnie przeczytać wszystkie 5 książek - może nawet pewne rozdziały kilka razy.

ITIL nie dotyka szeregu problemów - o tym należy pamiętać.

Każda organizacja jest inna - o tym też trzeba pamiętać.

 

Osobiście zalecam sporą dawkę ostrożności przed podejściem typu: pójdę na szkolenie ITIL-FX i rozpocznę z powodzeniem zarządzanie procesowe w dziale IT. Już samo podejście procesowe - które z resztą nie każdej organizacji jest polecane - jest osobnym tematem wymagającym sporej dawki wiedzy i praktyki. 

Swego czasu popełniłem taki tekst, polecam się zapoznać:

https://quorum.akademiq.pl/discussion/1148/co-ma-koparka-do-metodyki-czyli-czy-po-szkoleniu-z-itil-a-bede-juz-mogl-zostac-kierownikiem-it

 

Pozdrawiam.
Paweł Dąbrowski.

 

  • Odpowiedział
  • @ | 02.06.2016
  • TRENER MODERATOR ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Bardzo ciekawy tekst, miło, że podlinkował Pan z czeluści forum. Niedługo się wybieram na ITIL-FX czuję, że będzie warto.
Skomentował : @ user00123123 ,02.06.2016
  • 21
  • 18
  • 77
  • 2

Wydaje mi się, że warto iść na szkolenie wraz z jakimś praktykiem. Ale nie dlatego że jest to szkolenie ITILa, ale dlatego, że będzie tam człowiek który ma już z ITILem jakieś doświadczenie.

Ale i tak - na moim szkoleniu ITIL Foundation (które bardzo miło wspominam) - usłyszałem bardzo cenne zdanie - "ITIL-a się nie wdraża. Go się adaptuje." Samo szkolenie nic nie da poza rozumieniem pojęć. ITIL to de facto zbiór narzędzi (procedur) które dają  rozwiązanie niektórych z problemów w branży IT.

Dają rozwiązanie - które nie zawsze jest optymalne, które nie zawsze ma sens.. A czasami którego wdrożenie spowoduje tylko nienawiść i paraliż firmy. Do tego często kłócących się w obecnie modnym "agilowo/devopsowym" podejściem.

 

Więc ITIL-a warto znać, warto przejść szkolenie - ale nie warto oczekiwać że po szkoleniu obecne problemy firmy zostaną magicznie rozwiązane. Co najwyżej wyklaruje się jakiś (mniej lub bardziej efektywny) sposób ich rozwiązania. Plus - w przypadku gdy na kurs wybierze się cały zespół - da wszystkim podstawy i wspólne rozumienie pojęć (które już dużo daje, bo pozwala np. właściwie sklasyfikować zdarzenia/prace/zlecenia).

Andrzej_Dopierała
  • Odpowiedział
  • @ Andrzej_Dopierała | 04.06.2016
    • lider
    • laureat
    • ekspert
    • 83
    • 65
    • 169
  • 4

Szkolenie z udziałem trenera jest ważne ale dla mnie równie ważny był kontakt i możliwość spotkania się z innymi uczestnikami, którzy przez te kilkanaście dni dzielili się swoimi doświadczeniami, często o podobnej specyfice pracy, jak moja.

O ITIL możemy dowiedzieć się z różnych źródeł ale praktyczny udział w szkoleniu i grze symulacyjnej, gdzie sprawdzamy swoją wiedzę i współpracę w grupie był dla mnie mega doświadczeniem.

ITIL, jako zbiór dobrych praktyk został wykorzystany przeze mnie ale to wymagało czasu i zaczynałem od mniejszych obszarów gdzie mogłem to zastosować.

Rafał_Kisicki_4RDE
  • Odpowiedział
  • @ Rafał_Kisicki_4RDE | 05.06.2016
    • 3
    • 2
    • 6