Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 3
  • 83

Interesuje mnie efektywność mieszania metodyk, z którą spotykam się na co dzień. Najczęściej widzę pojednanie metodyk Scrum i Kanban, w efekcie czego właściwie nie można o przedsiębiorstwie mówić, że wykorzystuje stricte taką czy inną metodykę. Czy w pracy menedżera projektów wymagana jest wiedza przekrojowa z kilku metodyk, aby skutecznie zarządzać projektami i zespołem?

Kosma_PM
  • Zapytał
  • @ Kosma_PM | 07.02.2014
    • 6
    • 1
    • 2
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedź (1)

  • 11

Witam.

 

Wg mojego doświadczenia, odpowiedź na to pytanie może być tylko twierdząca. Często współpracując z różnymi Klientami, różnymi kierownikami projektów słyszę, że zarządzają oni w oparciu o „best practice” (czasami też używają stwierdzeń „po harcersku” lub „po partyzancku”). Prawda jest taka, że skądś tę wiedzę czerpią. Najczęściej ze szkoleń z zarządzania projektami, z doświadczeń, których nabyli podczas udziału w różnego rodzaju projektach. Skupiając się na celach projektu i najoptymalniejszym sposobie ich osiągnięcia, kierownicy projektów często wykorzystują różne techniki, standardy, praktyki, stosują elementy różnych metodyk tak, by ułatwić sobie pracę i osiągnąć sukces. Ważną kwestią jest jeszcze to, czego faktycznie oczekuje nasza organizacja, gdyż czasami spotykam się wręcz z wymogiem stosowania danej metodyki lub zgodności z daną metodyką. Co nie oznacza, że nie będziemy wspierać się naszymi „best practice” w codziennej pracy.

 

Przez wiele lat pracy w dużej korporacji w branży IT mieliśmy wewnętrzną metodykę stanowiącą mix PRINCE2 i PMI/PMBok. Wynika to z faktu, że PRINCE2 jest metodyką ogólną dla całego zespołu zarządzania projektem. Zakres PRINCE2 nie obejmuje aspektów technicznych, umiejętności zarządczych, nie dostarcza też szczegółowych technik i narzędzi. PMBok stanowi natomiast kompendium wiedzy dla kierownika projektu, co uzasadnia wykorzystanie tych doświadczeń w zarządzaniu projektami zgodnie z PRINCE2.

 

Podobnie jest w projektach zarządzanych zgodnie z filozofią Agile, gdzie stosujemy np. SCRUM’a. SCRUM nie wprowadza pojęcia projektu. Najczęściej potrzebuje jakiejś metodyki, jakiegoś frameworka „ponad sobą”, który „ubierze” go w projekt i pozwoli zarządzać tym projektem. W niektórych organizacjach, które zafascynowane modą na Agile i korzyściami płynącymi ze zmiany podejścia do projektu, chciały wprowadzić SCRUM’a, zrobiły mix PRINCE2 / SCRUM, co z mojego doświadczenia bardzo fajnie się sprawdza. Zapewnia organizacji kontrolę na odpowiednim poziomie oraz pozwala wykorzystać zalety zwinnego podejścia do projektów. PRINCE2 mówi, że jeśli chcemy być zgodni z tą metodyką, musimy bezwzględnie przestrzegać jego pryncypiów. Ostatnie pryncypium mówi o konieczności dostosowania metodyki PRINCE2 do konkretnego projektu, co z mojego punktu widzenia, daje nam tym samym możliwość wprowadzenia elementów zaczerpniętych z innych metodyk czy standardów.

 

Podobnie jest z połączeniem PRINCE2 / AgilePM / Scrum. Agile PM (oparty na DSDM Atern) wręcz sugeruje potrzebę uzupełnienia tego „frameworka” np. o PRINCE2 i SCRUM lub Extreme programming. Tablice Kanbana często są wykorzystywane w zespołach SCRUM-owych, jako forma planu sprintu lub rejestru sprintu (i później wykorzystywana do organizacji pracy i śledzenia postępów). Ja również korzystam z tablic Kanbana w projektach, nawet, jeśli projekty nie są stricte zarządzane zgodnie z filozofią Agile. Jest to bardzo fajne narzędzie wykorzystywane efektywnie przez zespoły pracujące w jednym miejscu razem, choć dzisiejsza technologia również umożliwia nam skorzystanie z narzędzi w tzw. popularnej „chmurze”.

 

Podsumowując, znajomość różnych metodyk, standardów, technik poszerza „warsztat” pracy kierownika projektu, dając mu więcej możliwości optymalnego i efektywnego osiągania stawianych przed nim celów.

 

Pozdrawiam

Łukasz

  • Odpowiedział
  • @ | 20.02.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII