Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 2
  • 1.9K

Pracuję, jako „Desktop Support”, wszystkie komputery są klientami domeny, system operacyjny komputerów klienckich to Win XP i, po ostatnich zmianach, Windows 7. Często wysyłam komunikaty dla wszystkich zalogowanych w mojej sieci użytkowników. Do tej pory korzystałem z polecenia:

net send.

Jednak komunikat pojawia się tylko w komputerach z systemem XP, nie jest widoczny w systemie Windows 7. Nie mogę też wysyłać komunikatu z Windows 7 na inne komputery nawet te z systemem XP.

  • Zapytał
  • @ | 21.06.2013
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedzi (2)

  • 3

W systemie XP przesyłane komunikaty korzystają z serwisu "messenger", który jest niedostępny w systemie Windows 7. W systemie Windows 7 polecenie net send”  zostało zastąpione poleceniem msg.exe.

Jednak domyślne zabezpieczenia nie pozwalają na wysyłanie komunikatów przez sieć; żeby udostępnić taką możliwość, trzeba zmienić wpisy w rejestrach:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Terminal Server
klucz  AllowRemoteRPC powinien posiadać wartość 1.

Zmiana ta pozwala na wysyłanie komunikatów pomiędzy komputerami Windows 7 – Windows 7. Można skorzystać z przygotowanych skryptów, które zmieniają wymagany wpis w rejestrach i pozwalają na wysyłanie komunikatu dla grupy komputerów, są one dostępne na stronie:

http://gallery.technet.microsoft.com/scriptcenter/A-net-messenger-script-for-810f8331

Ze względu na niezgodność serwisów pomiędzy XP i Windows 7 nie ma możliwości przesyłania komunikatów między tymi systemami. Zaleca się więc wykorzystanie aplikacji firm trzecich.

  • Odpowiedział
  • @ | 21.06.2013
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
  • 0

Witam.

A jak to zrobić w Windows 8.1 / Windows Server 2012?

Nie mogę znaleźć tego klucza w Windows 8.1.

Pozdrawiam.

Przemysław_Jankowiak
  • Odpowiedział
  • @ Przemysław_Jankowiak | 08.08.2017
    • 6
    • 0
    • 1