Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 6
  • 942

Mam zainstalowany system Windows 7. Chciałbym zainstalować drugi system, również Windows 7, który będzie służył do testowania oprogramowania. Jak można go zainstalować go na dysku wirtualnym bez konieczności tworzenia innej fizycznej partycji na dysku?

Uczestnik szkolenia
  • Zapytał
  • @ Uczestnik szkolenia | 06.02.2014

Odpowiedzi (2)

  • 11

Żeby zainstalować i uruchomić system na dysku wirtualnym, potrzebna będzie partycja dysku z systemem NTFS i "Boot Configuration Data", czyli magazyn, w którym system Windows przechowuje pliki oraz ustawienia aplikacji dotyczące rozruchu (mechanizm pojawił się z systemem Windows Vista). Jeśli system nie posiada tego mechanizmu, można go zainstalować uruchamiając komputer używając płyty instalacyjnej wybierając opcję "Repair your computer", bądz wciskając sekwencję klawiszy "Shift + F10" a następnie wpisując polecenie BOOTREC /REBUILBCD (ewentualnie dodatkowe parametry /FIXMBR /FIXBOOT przydatnym poleceniem może też będzie BCDBOOT). Sposób instalacji systemu na dysku wirtualnym można obejrzeć w poniższej prezentacji.

 


Dodatkowy wątek dotyczący użycia dysków VHD w HyperV: http://quorum.akademiq.pl/discussion/529/hyperv-czy-vhd-tworzone-sa-w-vhd

  • Odpowiedział
  • @ | 06.02.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Witam. Nie wyświetla mi się prezentacja a mam pewien problem z Windowsem 7 Ultimate x64, dla którego rozwiązania nie znalazłem w sieci (może kiepsko szukam).Znalazłem dużo tutoriali jak zainstalować 7kę na vhd i w sumie wszystko idzie dobrze do momentu pierwszego restartu.Fizycznie na laptopie mam windowsa hyper-v 2012. Do tego dwa Windows 8.1 na vhdx (jeden użytkowany i jeden czysty - nie wiem jeszcze po co :-) ) .Instalacja przebiega pomyślnie :start instalki -> shift F10 -> select vdisk file=... ->attach vdisk -> wybór dysku i instalacjado momentu pierwszego restartu. W trakcie bootowania windows 7 się wykrzacza. Nie mryga nawet okienkiem. Szukałem wszędzie i szczerze mówiąc zaraz się poddam a bardzo nie lubię :-) Może ma Pan jakąś małą sugestię? Pozdrawiam
Skomentował : @ Marcin_Grabowski ,12.05.2015
  • 4
  • 1
  • 5
Już nieistotne. Sam znalazłem odpowiedź. Jak zwykle leży u podstaw problemu "czytanie ze zrozumieniem". Windows 7 na VHD nie na VHDX i działa. A ja usilnie próbowałem zainstalować na vdysku VHX. Pozdrawiam.
Skomentował : @ Marcin_Grabowski ,12.05.2015
  • 4
  • 1
  • 5
  • 4
KrzysztofB
  • Odpowiedział
  • @ KrzysztofB | 08.04.2014
    • 13
    • 6
    • 49
Komentarze
Jeśli skorzystamy z jakiegokolwiek systemu virtualizacji, to mamy "pośrednika" pomiędy systemem, a fizycznym sprzętem. Np. w ten sposób system będzie miał zaistalowaną kartę graficzną np. "Microsoft Virtual Machine Bus Video Device" a fizycznie mam kartę "Matrox G200eH". W systemie virtualnym nie uda mi się przetestować sprzętu. Uruchamiając system jako VHD mam dostęp do sprzetu bez "pośredków" (systemu virtualizacji).

Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,08.04.2014