Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 3
  • 141

Dzień dobry.

Mam formułę, która sumuje wartości co 3-cią kolumnę:

=SUMA.ILOCZYNÓW((A2:CN2)*(MOD(NR.KOLUMNY(A2:CN2);3)=0))

Wszystko było ok, dopóki była stała liczba kolumn występująca między sumowanymi kolumnami. Natomiast od jakiegoś czasu sytuacja się zmieniła i występuje różna (zmienna) ilość kolumn między sumowanymi kolumnami (czyli np. ma sumować co 3, 4 a czasami co 5-tą kolumnę w ramach jednego sumowania). Dlatego powyższa formuła odpada, chyba że można ją jakoś zmodyfikować. Wstępnie wymyśliłem aby sumowane były wartości na podstawie nazwy kolumny (nagłówka). Nazwy (nagłówki) kolumn które mają być sumowane są takie same. Czy ktoś ma jakiś pomysł?

Przemo
  • Zapytał
  • @ Przemo | 03.04.2014
    • laureat
    • 59
    • 24
    • 71

Odpowiedź (1)

  • 19

Jeśli wszystkie kolumny sumowane mają taką samą nazwę, np. "abc", to formuła wygląda tak:

=SUM(IF(A1:G1="abc";A2:G4;""))

 

Jeśli natomiast mają różne nazwy, to możemy sobie w jakichś komórkach wypisać nazwy kolumn (np. w zakresie K2:K4), które chcemy sumować, i wtedy:

=SUM(IF(COUNTIF($K$2:$K$4;A1:G1)>0;A2:G4;""))

 

Obie powyższe formuły należy zatwierdzić jako tablicowe (CTRL+SHIFT+ENTER).

Założyłem w nich, że tabela z kolumnami do sumowania jest w zakresie A1:G4, przy czym nagłówek stanowi pierwszy wiersz, czyli A1:G1, natomiast dane do sumowania są w zakresie pozostałym, czyli A2:G4. Oczywiście sposób ten działa dla dowolnej liczby kolumn/wierszy. Sposób drugi działa też dla sytuacji pierwszej (wszystkie kolumny sumowane mają identyczny nagłówek, np. "abc").

 

W załączniku przesyłam rozwiązane przykłady.

Załączniki

  • xlsx

    zadanie3.xlsx ( 9K )
  • Odpowiedział
  • @ | 03.04.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Super, normalnie "kapelusz". Dzięki wielkie
Skomentował : @ Przemo ,03.04.2014
  • 59
  • 24
  • 71
Miło mi to słyszeć! Zaktualizowałem załącznik - lepiej widać co i gdzie, więc można sobie pobrać tę nowszą wersję.
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,03.04.2014
dziękuje
Skomentował : @ Przemo ,03.04.2014
  • 59
  • 24
  • 71