Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 0
  • 18

Witam.

Staram się samodzielnie przygotować do egzaminu RHCSA i mam pytanie odnośnie polecenia "pvcreate". Jeśli na maszynie wirtualnej (używam Virtualboxa i CentOS-a 7.3) dodałem dodatkowe 3 dyski (sdb, sdc, sdd), to czy przed użyciem polecenia np. "pvcreate /dev/sdb" powinienem użyć fdisk-a i założyć na tych dyskach partycje oznaczone jako "8e" (Linux LVM)?

Przetestowałem założenie Volume Grupy na dyskach nieoznaczonych jako "8e" i poszło OK. Czy jest jakaś różnica, o której nie wiem?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Paweł_Jezierski_mr9k
  • Zapytał
  • @ Paweł_Jezierski_mr9k | 23.05.2017
    • 1
    • 1
    • 0
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedzi (2)

  • 0

Też się kiedyś nad tym zastanawiałem. Nie udało mi się nic ciekawego znaleźć na ten temat. Osobiście staram się ustalać 8e, by mieć porządek i w sytuacji przeglądania w przyszłości dysków, od razu wiedzieć, że jest tam lvm (albo fragment lvma), ale nie zauważyłem, aby cokolwiek od tego zależało. Czasami na maszynach wirtualnych, gdy pv ma być na całym dysku, rezygnuję w ogóle z tablicy partycji, zakładając pv bezpośrednio na vdX i też działa bez problemów.

Andrzej_Dopierała
  • Odpowiedział
  • @ Andrzej_Dopierała | 29.05.2017
    • lider
    • laureat
    • ekspert
    • 83
    • 65
    • 169
  • 0

Z moich doświadczeń wynika, że nie ma to większego znaczenia.

Przy tworzeniu LVMu i tak będzie on oznaczony jako 8e, więc obie metody moim zdaniem są poprawne.

Grzegorz_Chojnowski_
  • Odpowiedział
  • @ Grzegorz_Chojnowski_ | 19.07.2017
    • lider
    • laureat
    • 40
    • 10
    • 57