Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 2
  • 25

Jak na VPSie zabezpieczyć przez nieuprawnionymi zmianami przez użytkowników (użytkownicy nie mają dostępu do roota)?

Chcę stworzyć wielodostępowy serwer dla wielu użytkowników o wiedzy średnio/zaawansowanej, do testowania ich umiejętności security.

Od czego należy zacząć? Możecie polecić dobre materiały/strony/ebooki/dobre praktyki związane z powyższym tematem?

 

 

Grzegorz_Chojnowski_
  • Zapytał
  • @ Grzegorz_Chojnowski_ | 13.03.2017
    • lider
    • laureat
    • 40
    • 10
    • 57
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedzi (2)

  • 0

Zależy co chcesz osiągnąć. Jak system na który będzie bardzie ciężko się włamać - spróbowałbym pójść w stronę kontenerów na jakimś stackowanym systemie plików - gdzie basesystem byłby montowany r/o. Plus oczywiście ograniczenie w nich uprawnień. Albo też SE Linux (acz nigdy nie wiązałem go z kontenerami).

Jak ma to służyć do testowania umiejętności security - imho znacznie lepiej po prostu pójść w stronę normalnego systemu - Centos/RedHat/Ubuntu z standardowym zestawem zabezpieczeń i aktualizacjami na bieżąco. Użytkownikowi w kontenerze, który ma dostęp do kilku programów na krzyż ciężko jest cokolwiek testować. :-)

Andrzej_Dopierała
  • Odpowiedział
  • @ Andrzej_Dopierała | 14.03.2017
    • lider
    • laureat
    • ekspert
    • 83
    • 65
    • 169
  • 0

Mój pomysł.

Wirtualna maszyna (VPS w sieci) z izolowanym środowiskiem (tak żeby żaden użytkownik go nie zepsuł i nie mógł z niego wyjść) gdzie użytkownik będzie realizował coraz trudniejsze zadania z zakresu znajomości Linuxa.

Podobne pomysły są już dostępne, jako że jest to dla mnie coś nowego, nie wiem jakie rozwiązania mogą się przydać (gresecurity/AppArmor/SELinux, coś innego).

Myślałem nad dockerem, ale pytanie jak to się zachowa na VPSie (czy to pójdzie)?

Grzegorz_Chojnowski_
  • Odpowiedział
  • @ Grzegorz_Chojnowski_ | 22.03.2017
    • lider
    • laureat
    • 40
    • 10
    • 57