Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 2
  • 30

Jestem odpowiedzialny za konfigurację i migracje poczty (sendmail/postfix/dovecot) na inny serwer, nie mam aktualnej konfiguracji na serwerze, jedyne do czego mam dostęp, to do backupu.

Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę podczas konfiguracji i migracji danych na nowy serwer pocztowy?

Moje podstawowe wymagania: bezpieczeństwo i szybkość działania (nie chcę instalować dodatkowego, zbędnego softu).

Grzegorz_Chojnowski_
  • Zapytał
  • @ Grzegorz_Chojnowski_ | 12.03.2017
    • lider
    • laureat
    • 40
    • 10
    • 57
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedź (1)

  • 0

Zależy co dokładnie masz. Jeżeli skrzynki użytkowników - to w jakim formacie (mailbox/maildir). Czy z folderami, czy też bez. Czy są jakieś dodatkowe ustawienia (shared folders, quota, reguły sieve/procmail...). W jakim formacie masz informacje o kontach użytkowników - login/hasło, czy tez coś innego.

Wpierw musisz zobaczyć jak wyglądał stary system, w jaki sposób użytkownicy z niego korzystali, jak się łączyli, z jakich funkcjonalności korzystali. Dopiero później możesz myśleć na temat migracji. Ot - jeżeli wcześniej były wykorzystywane reguły w procmailu, a na nowym systemie chciałbyś użyć LDA dovecot z sieve - musisz zadbać o translację ich. Jeżeli użytkownicy korzystali z poczty z dodatkowymi folderami poprzez imap - musisz pamiętać, by nie zmieniać namespaców. Jak przez pop3 - by nie zmieniły się uidy, inaczej przy ustawieniach "zachowaj pocztę na serwerze" - użytkownicy pobiorą sobie drugi raz maile.

Jeszcze większy problem pojawia się jeżeli wcześniej istniał jakiś system poczty - czy to z danymi (filtry, reguły, skrzynki) w SQLu, czy też to np. Zimbra i backup z niej. Czasami najprostszą opcją jest wtedy postawienie nowego serwera, założenie od nowa kont i przerzucanie przez imapsync maili między serwerami.

Andrzej_Dopierała
  • Odpowiedział
  • @ Andrzej_Dopierała | 14.03.2017
    • lider
    • laureat
    • ekspert
    • 83
    • 65
    • 169
Komentarze
Poczta jest w formacie maildir, bez dodatkowych ustawień (jakieś proste reguły antspamowe), łączenie było przez web (raczej nie było IMAP ani POP3).
Myśle raczej o postawieniu nowej instalacji od zera i odpowiedniego zabezpieczenia.
Na co zwrócić szczegolną uwage przy zabezpieczaniu, jakieś użyteczne narzędzie do diagnostki i rozwiązywania problemów z pocztą ;)
Skomentował : @ Grzegorz_Chojnowski_ ,22.03.2017
  • 40
  • 10
  • 57
Poczta to temat rzeka. Jeżeli się nie chce na to poświęcić etatu najprościej jest ją wyoutsourcować na zewnątrz :-)
Tak hasłami - sama wysyłka poczty to kwestie związane z autoryzacją, szyfrowaniem, podpisywaniem(DKIM, smime), SPF, w konsekwencji DMARC, monitorowanie raportów z DMARC, monitorowanie dostarczalności na poszczególne domeny, obecność na RBL, whitelistach, monitorowanie zwrotek itepe. Odbiór poczty to kwestie związane z spamem, antywirusem, decyzje co i kiedy(na jakim etapie przetwarzania maila skanować, kwestie związane z filtrowaniem poczty, konfiguracją filtrowania, kwestia związane z zarządzaniem użytkownikami, tym co mogą zrobić i jak, dbanie o bezpieczeństwo haseł, weryfikacje czy użytkownicy nie robią czegoś złego, monitorowanie maili dochodzących do nich, z fałszywymi nagłówkami. Same mechanizmy antyspamowe to temat rzeka.
Jak masz jakieś konkretne pytania to pytaj, ale uprzedzam że najlepszym sposobem na rozwiązanie problemów z pocztą jest przeniesienie jej do kogoś kto się tym zajmuje "zawodowo" (google apps, outlook, zoho mail albo nawet na upartego któraś z polskich firm).
Skomentował : @ Andrzej_Dopierała ,22.03.2017
  • 83
  • 65
  • 169