Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt

Odpowiedź (1)

  • 1

Zacznę od technik wstawiania wielokąta (czyli poligonu). Bo w momencie wstawiania możemy regulować liczbę wierzchołków, a po wstawieniu możemy edytować każdy punkt wierzchołkowy osobno.

 

 

Wybieram narzędzie Wielokąt z palety narzędziowej. Wciskam myszkę i zaczynam rysować (nie puszczam przycisku myszki).

 

Jeżeli chcę mieć pięciokąt albo trójkąt - w czasie rysowania mogę zredukować liczbę wierzchołków przez stukanie na klawiaturze klawisza ze strzałką z w dół.

 

 

Natomiast zwiększenie liczby wierzchołków w czasie rysowania to strzałka w górę.

 

Natomiast właściwa edycja punktów wierzchołkowych zaczyna się już po narysowaniu kształtu (czyli od chwili puszczenia lewego przycisku myszki). Wtedy wchodzi do pracy narzędzie Zaznaczenie bezpośrednie (wywoływane klawiszem A). Tym narzędziem mogę zmieniać położenie każdego punktu z osobna.

 

Przy potrzebie zaokrąglenia "kanciastych" narożników - najlepiej użyć narzędzia Konwertowanie punktów kontrolnych (skrót klawiszowy Shift+C).

 

 

 

"Przeciągnięcie" tym narzędziem narożnego punktu powoduje natychmiastowe wygięcie linii, które z tego punktu wychodzą.

 

 

Alternatywnie można używać narzędzia Zaznaczenie bezpośrednie i wykorzystywać przyciski do zmiany rodzaju punktów, znajdujące się na pasku właściwości na górze ekranu. Na obrazku niżej pod wskaźnikiem myszki znajduje się przycisk konwertujący punkty narożne (ostre) na gładkie.

 

  • Odpowiedział
  • @ | 09.03.2017
  • TRENER ALTKOM AKADEMII