Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 3
  • 39

Witam.

Mam problem z wydawałoby się najprostszym zadaniem jakie tylko może być. Mianowicie otrzymuję dwa raporty:

Raport przekazanych do produkcji surowców.

Raport wykonanych produktów.

Na ich podstawie chciałbym obliczyć w jednym raporcie udział % każdego z produktów w ogólnej sumie surowców. Załączam plik z danymi oraz efektem jaki chciałbym uzyskać.

Z racje tego, że dopiero co poznaję PIVOTA, nie wiem czy muszę stworzyć jakąś dodatkową tabelę pomocniczą, czy wystarczą mi jedynie dane, które posiadam.

Koniecznie chcę do tego zadania wykorzystać PIVOTA, bo widzę duży potencjał do wykorzystania go w mojej pracy.

Proszę o pomoc.

 

Załączniki

  • xlsx

    Zadanie PIVOT.xlsx ( 355K )
Michał_Leonarczyk
  • Zapytał
  • @ Michał_Leonarczyk | 05.08.2016
    • 2
    • 0
    • 5
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedzi (2)

  • 0

Musisz zrobić trzecią tabelę, tak zwaną "mapę" Produkt 1 = Surowiec A, oczywiście w osobnych kolumnach. Wtedy dopiero podłączyć do mapy tabele z wynikami.

Przemysław_Płaczek
  • Odpowiedział
  • @ Przemysław_Płaczek | 08.08.2016
    • 3
    • 6
    • 1
Komentarze
Niestety tak to nie działa. Produkt A może być zrobiony zarówno z Surowca A jak i B. Dlatego udział % wskazany w pliku nie odnosi się do każdego z surowców osobno ale do ich łącznej sumy - np 1 styczeń 200 szt produktu A odniosłem do 600 szt surowców, aby uzyskać wynik 33,33%.
Skomentował : @ Michał_Leonarczyk ,08.08.2016
  • 2
  • 0
  • 5
No to szersza mapa czyli Produkt 1 = Surowiec A, Produkt 1 = Surowiec B itd..
Skomentował : @ Przemysław_Płaczek ,08.08.2016
  • 3
  • 6
  • 1
Wrzuciłem plik z sugerowanymi poprawkami. Niestety gdy chce przedstawić dane z pivota za pomocą tabeli przestawnej pivot krzyczy, że należy utworzyć relacje. Czy mógłbyś zerknąć na relacje, które utworzyłem i powiedzieć gdzie popełniam błąd?
Skomentował : @ Michał_Leonarczyk ,08.08.2016
  • 2
  • 0
  • 5
  • 3

Po zastanowieniu, wspólną wartością dla obydwu tabel produktów i surowców jest data. Dodałem "kalendarz", wynik w załączniku.

Załączniki

  • xlsx

    przykład.xlsx ( 237K )
Przemysław_Płaczek
  • Odpowiedział
  • @ Przemysław_Płaczek | 09.08.2016
    • 3
    • 6
    • 1
Komentarze
Tworząc raport w tabeli przestawnej pivot nadal krzyczy, że może być potrzebne utworzenie dodatkowych relacji, ale mimo to raport pokazuje poprawne wyniki. Dziękuję za pomoc. Bardzo mi to pomoże w dotychczasowym raportowaniu.
Skomentował : @ Michał_Leonarczyk ,11.08.2016
  • 2
  • 0
  • 5