Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 6
  • 5
  • 96

Hyper-V Windows Server 2012 Datacenter daje licencję na nieograniczoną liczbę wirtualnych maszyn. Czy mogę więc instalować różne OS'y na tym samym serwerze - od 2003 przez 2008 do 2012 R2?

Paweł_Stępień_7ckx
  • Zapytał
  • @ Paweł_Stępień_7ckx | 08.07.2016
    • laureat
    • 5
    • 3
    • 21

Odpowiedzi (6)

  • 6

Posiadając Windows Server 2012 R2 Datacenter z rolą Hyper-V, można tam zwirtualizować nieograniczoną liczbę maszyn z dowolnymi wspieranymi OSami, jednak na te konkretne OSy trzeba już mieć licencje. Wyjątkiem są licencje, które pozwalają mieć kilka VM lub serwer fizyczny z rolą hyper-v i na nim kolejne vm z tym systemem. Wtedy jedna licencja to pokryje. Server 2003 i 2008 to jednak osobna sprawa, tak jak pisałem na początku. Dodatkowo uważać trzeba na licencje, kiedy planuje się klaster Hyper-V. Serwer z rolą Hyper-V musi być wtedy w wersji Datacenter, by maszyny wirtualne mogły swobodnie się migrować pomiędzy hostami nie łamiąc licencji.

Łukasz_Chłap
  • Odpowiedział
  • @ Łukasz_Chłap | 12.07.2016
    • lider
    • laureat
    • ekspert
    • 7
    • 37
    • 12
  • 2
  • Odpowiedział
  • @ | 29.07.2016
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Przyznam, że w tym dokumencie nie potrafię znaleźć odpowiedzi na moje pytanie.
Skomentował : @ Paweł_Stępień_7ckx ,29.07.2016
  • 5
  • 3
  • 21
  • 2

Łukasz napisał:

"Posiadając Windows Server 2012 R2 Datacenter z rolą Hyper-V, można tam zwirtualizować nieograniczoną liczbę maszyn z dowolnymi wspieranymi OSami, jednak na te konkretne OSy trzeba już mieć licencje..."

To oczywiście nie odpowiada na pytanie i wprowadza pewną dezinformację.

Licencja 'Windows Server 2012 Datacenter' na serwer pełniący rolę hypervisora daje właśnie darmowe licencje na dowolną ilość wystąpień wirtualnych serwerów Windows Server 2012.
Pytanie jak to się ma do wirtualizacji Windows Server 2008 na tym  hypervisorze?
Moim zdaniem można je instalować bez dodatkowych opłat. Chciałbym się tylko upewnić i odszukać odpowiedni fragment licencji lub oficjalne wyjaśnienie Microsoftu.

Nie jest też prawdą, że Datacenter jest wymagany do stworzenia Hyper-v cluster.
Microsoft chwali się przecież, że w darmowej wersji Hyper-v otrzymujemy również funkcję klastrowania. Jest to jeden z ważnych powodów zachęcających do wdrażania darmowego serwera hyper-v.

Free Hyper-v Server 2012 features   

Instalacja darmowego klastra Hyper-v.

Natomiast do dużych wdrożeń potrzebujemy oczywiście System Center Virtual Machine Manager aby cieszyć się pełnią funkcjonalności Hyper-v. Ale to już inny temat.

Paweł_Stępień_7ckx
  • Odpowiedział
  • @ Paweł_Stępień_7ckx | 29.07.2016
    • laureat
    • 5
    • 3
    • 21
Komentarze
Usunąłem słowo 'core', żeby się nie myliło. Choć jest to core. :)
Skomentował : @ Paweł_Stępień_7ckx ,29.07.2016
  • 5
  • 3
  • 21
  • 3

Ogólna zasada mówi na wersji Windows Server 2012 R2 Datacenter można postawić nieograniczoną liczbę maszyn wirtualnych z systemem Windows Server 2012 R2 Datacenter. Na inne systemy powinna być licencja, chyba że w licencji Datacenter jest możliwość wykonania downgrade'u.

  • Odpowiedział
  • @ | 29.07.2016
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Szkoda, że MS tak mętnie to ujął.
Skomentował : @ Paweł_Stępień_7ckx ,29.07.2016
  • 5
  • 3
  • 21
Licencjonowanie MS jest ogólnie mętne. :)
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,29.07.2016
  • 1

Darmowa wersja nazywa się Microsoft Hyper-V Server, nie mylić z Hyper-V zainstalowanym na Windows Server Core - czyli systemem płatnym bez interfejsu graficznego. ;)

  • Odpowiedział
  • @ | 29.07.2016
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
  • 0

Znalazłem w końcu dokument rozwiewający całkowicie moje wątpliwości. Tak jak napisała Pani Monika można wirtualizować co się chce, pod warunkiem, że są to systemy objęte prawem do downgrade  (starsze systemy objęte posiadaną przez nas licencją).

License guide - Micorosft Server Virtualisation

Wyjaśnienie jasne i przejrzyste jest na stronie 22:

Paweł_Stępień_7ckx
  • Odpowiedział
  • @ Paweł_Stępień_7ckx | 29.07.2016
    • laureat
    • 5
    • 3
    • 21