Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 4
  • 3
  • 1.3K

Chciałbym stworzyć domowe laboratorium do nauki wirtualizacji. Sprzęt miałby być w miarę uniwersalny; interesują mnie technologie wirtualizacji VMware, Hyper-V i KVM.
Czy dobrym pomysłem jest zakup jednego komputera o mocniejszej konfiguracji sprzętowej czy lepiej wykorzystać np. dwa komputery? Czy lepszym rozwiązaniem będzie używany sprzęt serwerowy czy może to być zwykły składak? Na jakie aspekty techniczne należy zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu? Czy oprogramowanie VMware wymaga certyfikowanego sprzętu do poprawnego zainstalowania oprogramowania? Czy można polecić konkretne modele serwerów używanych do takiego zastosowania?

Krzysztof_Kasprzyński
  • Zapytał
  • @ Krzysztof_Kasprzyński | 25.02.2014
    • 6
    • 6
    • 13

Odpowiedzi (4)

  • 1

Wszystko zależy od tego, ile możesz zainwestować w takiego laba. W zależności od tego będziesz mógł rozważać zakup jednego lub wielu serwerów bądź komputerów. Najważniejsze z punktu widzenia admina VMWare są szybki serwer z dużą ilością RAM-u oraz szybki storage.

DawidBialek
  • Odpowiedział
  • @ DawidBialek | 02.03.2014
    • 1
    • 1
    • 2
  • 2

Oczywiście, kluczową sprawą jest ilość posiadanych pieniędzy, ale w ramach dostępnego budżetu skłaniałbym się ku konfiguracji złożonej z dwóch komputerów fizycznych - pozwoli to dodatkowo na eksperymenty z rozwiązaniami wysokiej dostępności. Demonstrację, jak skonfigurować takie środowisko można znaleźć tutaj:

 

 

Jeśli chodzi o konfigurację sprzętową komputerów fizycznych, kluczową sprawą jest ilość pamięci RAM-u oraz szybkie dyski twarde. Najlepiej by było zainwestować w dyski SSD, natomiast całkiem nieźle powinien także sprawdzić się dedykowany dysk na system oraz zestaw RAID0 na pliki maszyn wirtualnych.

  • Odpowiedział
  • @ | 05.03.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
  • 6

Przede wszystkim potrzebny będzie komputer z procesorem z obsługą Second Level Address Translation (SLAT) czyli w przypadku Inteli flaga EPT przy AMD flaga RVI. Bez tego nie da się embedować wirtualizacji i potrzebne były by dodatkowe komputery, aby budować klaster.

To niestety wyklucza najczęściej używany sprzęt serwerowy, gdyż mało kto pozbywa się procesorów z tą funkcjonalnością (skoro wszystko na nich działa).

W przypadku rozwiązań VMware zdecydowanie potrzebne będzie sporo RAM. Dwa wirtualne ESXi razem z vCenter i jakimś współdzielonym storage potrzebują kilkunastu GB RAM. Poniżej 12 nie podchodził bym do tej pracy.

Od strony programowej polecam komercyjny VMware Workstation w wersji co najmniej 6.5 (ostatnia to 10). Umożliwi on bardzo łatwe zrobienie maszyny wirtualnej z ESXi, Hyper-V oraz KVM. Można również to uzyskać darmowymi rozwiązaniami VMware, wymaga to jednak więcej pracy. W innym rozwiązaniach jak dotąd nie można embedować wirtualizacji.

System operacyjny hostujący całe środowisko z Workstation to może być Linux lub Windows.

Storage oczywiście pozostanie wąskim gardłem, ale mamy zasadę, iż im więcej RAM, tym mniej operacji dyskowych. Z mojej praktyki wynika, że 4 dyski SATA na sprzętowym RAID (takim prawdziwym sprzętowym, z cache) wystarczają do nauki w zupełności. Natomiast jeden twardy dysk bez cache, na pewno nie wystarczy. Wszystko pomiędzy zależy już od cierpliwości - jakże potrzebnej w naszym zawodzie. ;-)

  • Odpowiedział
  • @ | 28.03.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Kvm obsługuje nested virtualization - testowałem, działa.
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,28.03.2014
Dziękuję za udzielenie odpowiedzi. Właśnie jestem na etapie gromadzenia funduszy na zakup sprzętu, tak że każda informacja jest dla mnie cenna.
Skomentował : @ Krzysztof_Kasprzyński ,28.03.2014
  • 6
  • 6
  • 13
A tu jeszcze info o nested KVM: kashyapc.wordpress.com/2012/01/14/nested-virtualization-with-kvm-intel/
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,28.03.2014
  • 0

Czy na dzień dzisiejszy są jakieś domowe moby które to wspierają (nie serwerowe). Czy coś się zmieniło i oprócz SLAT warto jeszcze na coś zwrócić uwagę?

Kamil_Borowy
  • Odpowiedział
  • @ Kamil_Borowy | 09.01.2017
    • 1
    • 0
    • 1