Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 4
  • 48

Czy w oparciu o Eventy Powershella (Register-ObjectEvent) jest możliwość napisania "watchera", czyli czegoś na zasadzie stałego monitoringu procesów na serwerze?

Pomysł jest taki, że na serwerze 'X' mam krytyczne usługi a,b,c,d. Chcę monitorować zmiany ich stanów, czyli jeśli któraś z tych usług się wyłączy lub będzie się zatrzymywać - jako akcję do Eventu chciałbym podpiąć zadanie, które automatycznie będzie próbowało podnieść daną usługę, a jeśli się to nie uda - wyśle np. maila.

IMHO. Byłoby to fajne rozwiązanie pro-aktywne, czyli nie tylko monitoring, ale również automatyczne próby podniesienia usług. Taka powershellowa pierwsza linia supportu. ;)

 
Marcin_Krzanowicz
  • Zapytał
  • @ Marcin_Krzanowicz | 03.06.2015
    • laureat
    • 9
    • 4
    • 23

Odpowiedź (1)

  • 5

Jeśli chodzi o usługi, ja bym poszukał rozwiązania w podpięciu zadań dla konkretnych EventID.

EventID dla zatrzymania usług:  https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc756361(v=ws.10).aspx

Wśród dostępnych zadań masz między innymi uruchomienie skryptu, który sprawdzi usługę, podejmie próbę uruchomienia i jeśli sobie życzysz - wyśle maila.

Takie rozwiązanie eliminuje potrzebę utrzymywania PowerShella z jego obiektami i akcjami pozapinanymi do zdarzeń na tych obiektach bez przerwy (w czyim kontekście?).

  • Odpowiedział
  • @ | 04.06.2015
  • TRENER ALTKOM AKADEMII