Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 1
  • 0
  • 985

Pytanie: posiadając serwer oparty na Windows Server 2012 R2, jakiego typu licencje CAL potrzebuje - user czy device?

Mam rózne usługi: od DHCP, DNS, serwer drukarek, AD oraz aplikacje opartą na IIS (ta ma wbudowaną listę userów - nie zintegrowaną z AD).

Czy mogę wybrać CAL device lub user, czy mogę pomieszać licencje tzn. część device a część user? 

Uczestnik szkolenia
  • Zapytał
  • @ Uczestnik szkolenia | 26.01.2015
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedź (1)

  • 0

Najszczegółowiej temat oddaje np. ten dokument, czyli Licencja EULA (załącznik)

Odpowiadając na pytanie: na każdego klienta tj. osobę lub urządzenie, które korzysta z usług Windows Servera, potrzebna jest licencja typu CAL.

Nie ma tutaj znaczenia, ilu użytkowników mamy w AD (choć są od tego odstępstwa np. w dystrybucjach typu Windows Server Foundation/Essential) - liczy się komputer lub osoba, która korzysta z zasobów.

Licencja CAL na urządzenie - często jest stosowana w trybach zmianowych (fabryki, szkoły), czyli tam, gdzie na jednym komputerze różne osoby w trybie zmianowym uzyskują dostęp do usług Windows Server.

Licencja CAL na użytkownika - często stosowana jest w organizacjach, gdzie jedna osoba wykorzystuje kilka urządzeń jednocześnie.

Oba typy licencji możemy połączyć i używać ich kombinacji zgodnie ze stanem faktycznym.

Częstym pytaniem kursantów jest: A czy tylko na serwer DHCP muszę również posiadać CAL na każde urządzenie?

Zgodnie z licencją - TAK, ale miejmy na uwadze, że zazwyczaj nie z samego serwera DHCP w praktyce będziemy korzystać, i zazwyczaj DHCP stanowi podstawę uzyskania dostępu do kolejnych usług Windows Servera. ;-)  

Załączniki

  • pdf

    Windows Server_2012 Standard_P... ( 320K )
  • Odpowiedział
  • @ | 26.01.2015
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
z nieznanych mi przyczyn link który mial prowadzic do licencji EULA prowadził do wątku związanego z excelem na naszym Quorum ...
jakkolwiek umiescilem wlasciwy plik w zalaczniku - za ew. klopot przepraszam
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,07.02.2015