Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 3
  • 13
  • 609

Mam hosta, na którym jest zainstalowany ESXi 5.1, w takim środowisku tworzę VM i instaluję na niej Windows Server 2012 R2 (Datacenter) z Hyper-V. Chciałbym mieć możliwość tworzenia w takim środowisku  dodatkowych VM tylko już przy pomocy Hyper-V. Czy jest to możliwe?

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musiałbym konwertować VM-ów utworzonych w Hyper-V do odpowiedników VMware.

Gniewomir_Żakowicz
  • Zapytał
  • @ Gniewomir_Żakowicz | 17.10.2014
    • 2
    • 0
    • 3

Odpowiedzi (3)

  • 4

Ogólnie mówiąc można zainstalować hypervisora jako maszynę wirtualną, czyli w skrócie maszynę wirtualną w maszynie wirtualnej. Jako przykład powiem, że całe moje środowisko testowe jest na VMware Workstation i w środku tego środowiska chodzą serwery ESXi (i inne), na których to chodzą jakieś tam W2k12 i Linuksy itp.

Testowałem również wirtualny ESXi (z wirtualkami w środku) w fizycznym ESXi. Działa.

Wydajność w obu przypadkach jest oczywiście niższa, ale nie jest to jakaś duża utrata wydajności.

Co do Windowsa 2012 R2 z Hyper-V lub Hyper-V Server, teoretycznie będzie działać, praktycznie może MS zrobić coś, by nie można było wykrywać producenta. Muszę sprawdzić.

Paweł_Marciniak
  • Odpowiedział
  • @ Paweł_Marciniak | 20.10.2014
    • 1
    • 0
    • 3
  • 1

Sprawdziłem, i niestety w prosty sposób nie działa. Pewnie jest jakieś obejście, ale trzeba go poszukać:

 

Paweł_Marciniak
  • Odpowiedział
  • @ Paweł_Marciniak | 20.10.2014
    • 1
    • 0
    • 3
Komentarze
Spotkałem się z takim komunikatem stąd moje pytanie na forum. Jestem w trakcie poszukiwań obejścia.

Ew. pozostaje konwersja VM z Hyper-V do VMware i odwrotnie.
Skomentował : @ Gniewomir_Żakowicz ,20.10.2014
  • 2
  • 0
  • 3
  • 2

Obejście które działa ESXi 5.1.  Na 5.0 jest inaczej.

Należy zmienić plik *.vmx maszyny wirtualnej tak, by znalazły sie w nim dodatkowo 2 wpisy: pierwszy, by działała wirtualizacja na wirutalizacji, drugi konkretnie pod produkt MS.

 

 

Ja niestety namęczyłem się z dodawaniem takiego wpisu, ponieważ upload pliku po edycji za pomocą webowego  klienta nie nadpisywał go, kasowanie pliku i ponowne wgranie powodowało, że maszyna nie mogła ruszyć. Użyłem zatem starego klienta.

Jeszcze taka uwaga: jak nie masz CPU z Intel VT-x + EPT lub AMD-V + RVI, to z hyper-V wewnątrz ESXi nici. Dodatkowo Hardware VMware musi być w wersji 9, czyli web client.

vhv.enable = "true" to to samo, co ta opcja:

 

 

Tutaj nieaktywna, bo CPU nie ma właściwych w/w funkcji. 

Paweł_Marciniak
  • Odpowiedział
  • @ Paweł_Marciniak | 20.10.2014
    • 1
    • 0
    • 3