Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt

Odpowiedź (1)

  • 0

Szanowny Panie TomaszeQ,

W skrócie: W Leasingu Operacyjnym (zwanym poniżej LO) odpowiedzialność i wszelkie koszta (poza ratami leasingowymi, za które leasingodawca użycza Panu swoją własność) leżą po stronie leasingodawcy i to u niego w ewidencji będzie widnieć jako skłanik majątku. W Leasingu Finansowym (zwanym poniżej LF) odpowiedzialność leży po stronie leasingobiorcy i przedmiot umowy staje się składnkiem jego majątku.

Trochę więcej o LO:

Jak już wspomniałem przy tej formie umowy przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątkowych leasingodawcy. Kosztami uzyskania przychodu korzystającego z przedmiotu umowy są raty leasingowe, do których doliczany jest podatek VAT oraz opłata wstępna. Po zakończeniu okresu trwania umowy leasingobiorca ma prawo do wykupu użytkowanego przedmiotu. Wtedy staje się on Pana własnością i składnikiem majątku.

Trochę więcej o LF:

Przedmiot leasingu zostanie zaliczony do składników majątkowych leasingobiorcy, więc przeciwnie do leasingu operacyjnego, to na nim spoczywa obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Dodatkowo do kosztów uzyskania przychodów korzystający może jedynie zaliczyć część odsetkową raty leasingowej. Podatek VAT natomiast należy uiścić w całości z góry przy pierwszej racie tuż po odbiorze przedmiotu. Warto wspomnieć, że klient staje się właścicielem przedmiotu leasingu automatycznie po wpłacie ostatniej raty.

W praktyce spotkałem się głównie z LO (samochody, maszyny etc.) natomiast w przypadku hal produkcyjnych bądź maszyn do zadań specjalnych (np. giętarki automatyczne, roboty przemysłowe etc.) spotkałem się z LF jedynie kilkukrotnie.

Kolejna istotna różnica poza wspomnianymi to duże koszty początkowe w przypadku LF w porównaniu z LO (choćby podatek VAT, który musi być uiszczony z góry wraz z pierwszą ratą leasingową).

  • Odpowiedział
  • @ | 16.09.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII