Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 6
  • 3
  • 123

Dzień dobry.

Potrzebuję rozwiązania, które pozwoli mi sumować powtarzające się liczby z kolumny 2 w odpowiednich komórkach tabeli podsumowanie. Załączam plik przykładowy. Powinno to tak działać, że (wg przykładu) w kolumnie 2 pierwszą liczbą jest 2 (komórka B2) i jest to jedno powtórzenie, ponieważ następną liczbą jest 1, więc informacja o pierwszej liczbie powinna się pokazać w tabeli podsumowanie w kolumnie 2 wierszu 1 (jako 1, ponieważ to jest pierwsza informacja w tej komórce). Następną liczbą jest 1(B3) i znów tylko raz się powtarza, powinna więc trafić do do tabeli podsumowanie w kolumnie 1 wierszu 1 (jako 1). Następna liczba to 2 (B4) i jest tylko 1 powtórzenie, więc powinna pokazać się informacja w tabeli w kolumnie 2 wierszu 1 (teraz jako liczba 2, ponieważ jest to drugie powtórzenie tego warunku). Kolejna liczba to 1(B5), ale powtarza się dwukrotnie, więc powinna informacja o tym pokazać się w tabeli w kolumnie 1 w wierszu 2 (jako 1, ponieważ jest to pierwsze powtórzenie tego warunku) itd.

Czy jest ktoś mi w stanie pomóc zrealizować to zadanie?

Pozdrawiam,

Tomasz Kwiatkowski

Załączniki

  • xlsx

    tabela powtórzeń.xlsx ( 12K )
tomibaba
  • Zapytał
  • @ tomibaba | 01.04.2014
    • 5
    • 0
    • 4

Odpowiedzi (6)

  • 18

Bardzo proszę zerknąć na załącznik, czy o to chodzi (rozwiązanie przy pomocy dwóch funkcji JEŻELI w pomocniczych kolumnach oraz LICZ.WARUNKI).

Załączniki

  • xlsx

    zadanie.xlsx ( 13K )
  • Odpowiedział
  • @ | 01.04.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
  • 0

Tak, o to mi chodziło, z tym, że jest to część tego zadania, chyba ta łatwiejsza, ponieważ jeszcze muszę się dowiedzieć; jeśli w tym przykładzie dla podsumowania w kolumnie 2 wiersz 1 jest 8 takich powtórzeń to za pierwszym powtórzeniem było 1 powtórzenie jedynki, za drugim powtórzeniem są 2 powtórzenia jedynki itd. Przesyłam ponownie plik do rozpatrzenia. Dziękuję za to co Pan zaproponował, bo już to mi się przyda.

Pozdrawiam.

Tomasz Kwiatkowski

Załączniki

  • xlsx

    tabela powtórzeń zrobiona.xl... ( 14K )
tomibaba
  • Odpowiedział
  • @ tomibaba | 02.04.2014
    • 5
    • 0
    • 4
Komentarze
Bardzo proszę jeszcze o sprawdzenie powyższego opisu i pliku przykładowego, bo przykład jest dla mnie na tyle abstrakcyjny, że muszę mieć bardzo ścisłe wyjaśnienie o co chodzi, a wydaje mi się że wkradł się jakiś błąd - np. pisze pan o kolumnie drugiej podsumowania gdzie jest liczba 8 (czyli dotyczy dwójek), a dalej odwołuje się Pan do powtórzeń jedynek. Czy mógłby Pan też tego przykładu więcej zrobić? Interesują nas tylko dwójki?
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,02.04.2014
  • 0

Interesują mnie również jedynki, ale jak będą "chodziły" dwójki to również będę umiał zrobić jedynki. Załóżmy, że w przykładzie jest 1000 różnych powtórzeń dwójek powtarzających się jeden raz ( baza może mieć wtedy kilka tysięcy danych liczb w kolumnie 2). Po każdym powtórzeniu  następuje jedno lub wielokrotne powtórzenie jedynek, czyli dla 1000 takich zdarzeń może być 100 pojedynczo występujących jedynek (wtedy w kolumnie 1 "Za powtórzeniami dla dwójki" będzie 100), 130 podwójnie występujących jedynek (wtedy w kolumnie 2 "Za powtórzeniami dla dwójki" będzie 130), 60 potrójnie występujących jedynek (wtedy w kolumnie 3 "Za powtórzeniami dla dwójki" będzie 60) itd. Czy to wyjaśnienie jest zrozumiałe?

Pozdrawiam i dziękuję za podejście do tematu.

Tomasz Kwiatkowski

tomibaba
  • Odpowiedział
  • @ tomibaba | 02.04.2014
    • 5
    • 0
    • 4
  • 12

Hmmm, to czegoś chyba nie rozumiem... Przecież to właśnie mówią nam wyniki w tabeli Podsumowanie, czyż nie? Że np. mamy 4 wystąpienia pojedynczych jedynek (naturalnie za jakimiś dwójkami), 3 wystąpienia podwójnych jedynek (również za jakimiś dwójkami) itd. Tę samą formułę co w kolumnie H można oczywiście wstawić w wierszu 4 (dla tabeli "Za powtórzeniami dla dwójki"). W załączniku ponownie plik z tą samą formułą wstawioną w tabeli "Za powtórzeniami dla dwójki".

Załączniki

  • xlsx

    zadanie2.xlsx ( 15K )
  • Odpowiedział
  • @ | 02.04.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
  • 0

Jeszcze mam jeden problem, nawiązując do tego zadania. Zakładam, że komórki D2,D3,D4 mają wartość 1. Chciałem zastosować formułę jeżeli D1=D2=D3;"",1  ALE NIEZALEŻNIE JAKIE WARTOŚCI SĄ W TYCH KOMÓRKACH ZAWSZE POKAZUJE MI FAŁSZ czyli pokazuje 1. Jaki warunek powinien byc w takim razie zastosowany, ponieważ za chwilę będę chciał porównywać 4,5,6 komórek czy mają wspólna wartość.

Pozdrawiam.

Tomasz Kwiatkowski

tomibaba
  • Odpowiedział
  • @ tomibaba | 03.04.2014
    • 5
    • 0
    • 4
  • 3

W Excelu porównania ZAWSZE mają postać ????OP?????, przy czym OP (operator) jest jednym z np. "=", "<" itd.

Tak więc warunek D2=D3=D4 Excel rozumie tak: sprawdź czy D3=D4, a następnie sprawdź czy D2 jest równe WYNIKOWI poprzedniego porównania, czyli np. jeśli D3 było równe D4, to sprawdza czy D2 jest równe wartości logicznej PRAWDA.

Rozwiązaniem jak są trzy-cztery komórki jest sprawdzenie ORAZ(D2=D3;D3=D4).

Jak jest ich dużo więcej, to wtedy np.: LICZ.JEŻELI(D2:D10;D2)=ILE.NIEPUSTYCH(D2:D10)

 

Dołączam plik z przykładem na drugą formułę.

Załączniki

  • xlsx

    zadanie4.xlsx ( 8K )
  • Odpowiedział
  • @ | 03.04.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII