Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 0
  • 417

Chciałbym napisać własną procedurę na potrzeby mojego raportu rozszerzającą jego funkcjonalność. Mam też potrzebę zmodyfikowania działania jednej z opcji programu. Czy można rozszerzyć funkcjonalność Crystal Reports za pomocą procedur programistycznych – języków programowania?

Uczestnik szkolenia
  • Zapytał
  • @ Uczestnik szkolenia | 18.06.2013

Odpowiedzi (2)

  • 3

Niewątpliwą zaletą programu Crystal Reports jest możliwość rozszerzenia jego funkcjonalności za pomocą języków programowania  Visual Basic oraz Crystal Syntax. Za ich pomocą można rozszerzać możliwości opcji programu już istniejących jak i pisać zupełnie nowe procedury:

 

 


Przykład z użyciem składni Basic Syntax: tworzenie komunikatu (pola tekstowego) na potrzeby raportu z użyciem funkcji tablicowych (Minimum oraz Maximum tablicowego). Komunikat pokazuje wartość minimalną oraz maksymalną z wybranego przez użytkownika, za pomocą parametru przedziału cen dla towarów znajdujących się w bazie.

  • Odpowiedział
  • @ | 09.07.2013
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Niestety Crystal Syntax lub Basic Syntax ograniczone są tylko do funkcji Cystala. Nie da się za ich pomocą dostać do innych zasobów, np. dysku.
Skomentował : @ TRENER ALTKOM AKADEMII ,04.06.2014
  • 6

Bezpośrednio w Crystal Reports nie można używać innych języków niż Crystal Syntax lub Basic Syntax, ale istnieje możliwość dołączania funkcji zewnętrznych bibliotek, nazywanych w Crystalu User Function Library.

Funkcje można napisać w takich językach jak: C, Visual Basic 6.0, C#, Java. Tworzymy bibliotekę dll w wybranym języku i umieszczamy w niej nasze funkcje. Istotne jest to, aby spełnić wymagania co do nazewnictwa i interfejsów, aby Crystal Reports mógł odnaleźć naszą funkcję i się z nią komunikować. 

Przykład tworzenia UFL w Visual Basic 6 znajdziesz tutaj: http://www.crystalbook.com/crtcr/extras/xi/Creating_UFLs_In_VB.pdf

Po zarejestrowaniu takiej biblioteki i ponownym uruchomieniu Crystal Reports nasza funkcja powinna być widoczna w edytorze formuł.

W ten sposób napisałem kiedyś funkcję zamiany liczby na słownie http://sulmar.blogspot.com/2007/10/sownie-zotych.html

  • Odpowiedział
  • @ | 04.06.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII