Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt

Odpowiedzi (4)

  • 15

Jeśli chcesz prowadzić niewielką stronkę personalną, portfolio, blog, niewielki magazyn to postaw na WordPressa. Ma on wszystko, czego Ci potrzeba -  od świetnych theme'ów udostępnionych za free, po nie sprawiające kłopotów w wyborze, odnalezieniu i aktualizacji, niezbędne rozszerzenia. WordPress ma też przewagę, jeśli chodzi o pluginy budujące społeczność dziennika.

Dużo łatwiej jest zaprogramować również własny szablon pod Wordpressa niż Joomlę.

Powyższe nie oznacza, że Wordpress jest dobry tylko do małych stron. Np. malopolska24.pl czy BBC to dość obszerne strony zrobione właśnie na Wordpressie.

Marcin_Grela
  • Odpowiedział
  • @ Marcin_Grela | 22.03.2014
    • 1
    • 1
    • 4
  • 9

Moim zdaniem WordPress jest bardziej przyjazny, jeśli często wprowadzamy zmiany na stronie. Zwyczajnie panel admina jest lepiej zaprojektowany - mniej kliknięć, aby uzyskać ten sam efekt. Mała rzecz, a jednak...

  • Odpowiedział
  • @ | 28.03.2014
  • TRENER MODERATOR ALTKOM AKADEMII
  • 3

Zdecydowanie WP - większe wsparcie, lepsze wtyczki, jest lżejszy i Google go indeksuje nawet w 30 sek. :)

Joomla ma przewagę pod względem restrykcji dostępu użytkowników, uprawnień itp., co się może przydać przy rozbudowanym portalu typu gazeta itp. choć WP też to spokojnie ogarnia.

KrzysztofB
  • Odpowiedział
  • @ KrzysztofB | 09.04.2014
    • 13
    • 6
    • 49
  • 5

Pytanie fajne, ale dość nieprecyzyjne, bo "mały projekt informatyczny" dla każdego może oznaczać inną rzecz. Dla mnie mały projekt, to projekt angażujący nie więcej niż 10 osób, ale Wy możecie przecież mieć zupełnie inne zdanie :-)

 

Do małych projektów - zdecydowanie WordPress.

 

WP ma zdecydowanie bardziej intuicyjną obsługę niż Joomla. Łatwiej się go nauczyć i prościej obsługiwać. Jeden z moich kolegów - instruktorów był w stanie zrobić na WP własną (dość prostą) stronę po 30-minutowym instruktażu - co bardzo dobrze świadczy o intuicyjności tego CMS-a. Wystarczy go raz "przekilkać" i już wiadomo, gdzie co jest, bo polecenia w Kokpicie administratora są ułożone w bardzo logiczny sposób. Użytkownik nie wytraca cennego czasu na przegryzanie się przez dokumentację i szukanie pytań na forach. Tego niestety o Joomli nie mogę powiedzieć. W Joomli trzeba po prostu pamiętać, gdzie się znajduje, które polecenie, bo z logiką tam trochę gorzej.

 

Aktualizacja do nowej wersji w WordPressie jest od niedawna automatycznym procesem, a instalacja czy aktualizacja wtyczek i motywów sprowadza się do jednego - dwóch kliknięć. Natomiast migracja do nowych wersji Joomli jeszcze do niedawna była straszliwie trudna. Słyszałem o przypadkach stron, które pracują na wersji Joomli 1.5 właśnie z powodu problemów przy migracji na nową wersję. Pojawiają się również problemy z niezgodnością szablonów i modułów. Joomla jest za to bardziej rozbudowana, daje dużo większe możliwości (których w małych serwisach najczęściej nie potrzebujemy), ale ceną za to jest mało intuicyjna obsługa. To co w WordPressie robi się prostym kliknięciem, w Joomli staje się rozbudowaną, wieloetapową procedurą. Przykładem jest choćby publikowanie artykułów: Joomla wymaga najpierw stworzenia odpowiednich kategorii, ustalenia ich pozycji w Menu i paru innych czynności, zanim można opublikować jakikolwiek tekst, natomiast w WordPressie jest tylko jeden przycisk Publikuj, a kategorie i tagi wybiera się (lub tworzy na poczekaniu) w czasie edycji tekstu.

 

Niektórzy przeciwnicy WordPressa twierdzą, że to jest CMS dla blogerów, czyniąc z tego zarzut. Owszem, WP nadaje się do bloga, ale równie dobrze może być wykorzystywany do budowania bardzo obszernych serwisów. Idealnie nadaje się dla ludzi, którzy chcą publikować jakieś treści w internecie, bez niepotrzebnego wchodzenia w szczegóły techniczne. Nie ma potrzeby wgłębiania się w zawiłości PHP ani CMS. Ale jest możliwość edycji plików CSS i PHP dla ludzi, którzy z tej platformy chcą wycisnąć więcej.

 

Jeśli chodzi o wielu użytkowników o różnych uprawnieniach - to nawet podstawowe wersje WordPressa (bez żadnych wtyczek) pozwalają tworzyć konta użytkowników w jednej z pięciu standardowych ról: administrator, redaktor, autor, współpracownik i subskrybent. A każda z nich ma inne uprawnienia dotyczące serwisu i tekstów. Wtyczkami tę standardową hierarchię można jeszcze rozbudować.

 

Bezpieczeństwo zależy od szybkiej instalacji łatek i poprawek - i tu znowu WordPress wydaje mi się lepszy, ponieważ od niedawna aktualizacje WP instalowane są  automatycznie, natomiast aktualizacje wtyczek i motywów są bardzo wyraźnie sugerowane w kokpicie administratora.

Pewnie z powodu tej przyjazności i intuicyjnej obsługi WordPress jest w zdecydowanej czołówce najpopularniejszych obecnie CMS-ów.

 

Tak wygląda kokpit WordPressa i informacje o potrzebie aktualizacji:

 

 

Dla porównania - poniżej panel Joomli, również z informacją o konieczności aktualizowania. Który z nich jest bardziej intuicyjny? :-)

 

 

To tyle mojego zdania.

 

Przypomniały mi się dawne czasy, kiedy się trochę udzielałem na grupie dyskusyjnej pl.rec.photo (Dawne, bardzo dawne czasy z epoki fotografii analogowej i aparatów na błonę filmową :-)). Jedno z najbardziej znienawidzonych pytań, regularnie pojawiających się w grupie, brzmiało: "Jaki aparat jest lepszy Canon czy Nikon?" Zwykle dyskusja dość szybko schodziła z warstwy merytorycznej na warstwę emocjonalną. :-) W mojej firmie jest paru zajadłych miłośników WordPressa (tak, ja do nich na razie należę) i kilku równie zajadłych miłośników Joomli. Dyskusje o wyższości jednego CMSa nad drugim skupiają się na wyliczaniu zalet własnego i wad tego konkurencyjnego. To właśnie zrobiłem w tym tekście :-) Z tym, że z CMS-ami jest łatwiej niż ze sprzętem fotograficznym: obydwa są darmowe, więc radzę ściągnąć instalki obydwu, zainstalować na jakimś lokalnym serwerze i porównać.

Może się okazać, że dla Was Joomla będzie lepszym narzędziem niż dla mnie WordPress?

 

A może Drupal? A może MODx? A może Cantao? A może Textpattern? A może Concrete5? A może coś jeszcze innego? To wszystko jest za free!

Powodzenia.

Andrzej.

  • Odpowiedział
  • @ | 12.06.2014
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze