Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 2
  • 89

Witam.

Dysponując poniższymi danymi (dodatkowo w załączeniu) chciałbym wstawić w Excel wykres powierzchniowy, jak poprawnie zdefiniować zakres danych?

 

Załączniki

  • xlsx

    Wykres powierzchniowy.xlsx ( 118K )
Karol_Pisarek
  • Zapytał
  • @ Karol_Pisarek | 12.01.2017
    • lider
    • 5
    • 1
    • 13

Odpowiedzi (2)

  • 3

Według mnie, wykres powierzchniowy nie jest najlepszym wyborem do prezentowania tego typu danych. Dane z załączonego pliku czytelniej będzie pokazać choćby na wykresie kolumnowo-liniowym z dwiema różnie wyskalowanymi osiami. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie na jednym wykresie pokazać dane różniące się wieloma rzędami wielkości i jednocześnie dobrze podkreślić korelacje między zjawiskami. Przykład na obrazku i w załączniku. Ale to tylko jedna z możliwych propozycji.

Te dane na wykresie powierzchniowym będą wyglądały jak zgięta na pół kolorowa kartka papieru.

 

 

Natomiast, wykres powierzchniowy jest przeznaczony do nieco podobnych zastosowań jak wykres liniowy, tylko w trzech wymiarach. :-)

Nadaje się on do pokazywania danych o dość podobnym rzędzie wielkości, zajmujących spore obszary arkusza (np. wartość sprzedaży kilkudziesięciu produktów w długim okresie).

Przykład zastosowania wykresu powierzchniowego umieszczam poniżej i w załączniku. Pokazuje tabelę wyników jednej z funkcji matematycznych.

 

 

Generalnie dobór najlepszego typu wykresu do prezentowanych danych jest trudną sztuką. Nie ma wykresu uniwersalnego. Na szkoleniach wizualizacji danych w Excelu zawsze furorę robi jeden z mniej użytecznych, według mnie, wykresów, wykres bąbelkowy. Jest on trudny do czytania, wymaga do tego sporej wprawy, nie jest zbyt prosty do prawidłowego wykonania, ale za to jest wizualnie niesamowicie atrakcyjny. :-)

Załączniki

  • xlsx

    wykres z dwiema osiami.xlsx ( 123K )
  • xlsx

    wykres powierzchniowy.xlsx ( 24K )
  • Odpowiedział
  • @ | 13.01.2017
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Dziękuję za ciekawą i inspirującą odpowiedź. :)
Skomentował : @ Karol_Pisarek ,14.01.2017
  • 5
  • 1
  • 13
  • 0

Po krótkim namyśle stwierdziłem, że akurat wykres bąbelkowy, o którym wspomniałem w poprzedniej odpowiedzi - będzie całkiem niezłym sposobem wizualizacji tej tabeli. :-)

Trzeba tylko pamiętać, że wykres bąbelkowy jest wykresem typu XY. Wymaga tabeli z trzema seriami danych (czyli z trzema kolumnami z danymi). Domyślnie bierze on pierwszą serię danych z tabeli jako współrzędną poziomą (u nas jest to seria: "lat"). Druga seria danych staje się współrzędna pionową. Natomiast trzecia seria danych jest wykorzystana do określenia średnicy bąbelka.

Nieco zmieniłem kolejność danych kolumn w tabeli, żeby "Populacja" została wykorzystana jako średnica bąbelka.

 

 

Zaznaczam dane od A2 do D6 i tworzę wykres bąbelkowy. Nazwy miast (zakres od A2 do A6) dodaję jako etykiety danych już po stworzeniu wykresu. Jeszcze zmieniam skale na pionowej osi i dodaję tytuły do obu osi. Ostateczny efekt jest całkiem apetyczny. :-)

 

 

Chociaż nie jest to zbyt intuicyjny wykres dla przeciętnego użytkownika. Jeśli zależy nam przede wszystkim na czytelności wykresu - warto robić wykresy jak najprostsze: kolumnowe, słupkowe, liniowe i kołowe.

W załączniku plik z gotowym wykresem.

Załączniki

  • xlsx

    wykres bąbelkowy.xlsx ( 125K )
  • Odpowiedział
  • @ | 15.01.2017
  • TRENER ALTKOM AKADEMII