Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 3
  • 2
  • 59

Witam.

Zmieniliśmy loginy użytkowników w domenie z ABC12345 na imię.nazwisko.

Używamy SharePoint Foundation 2013.

Problem jest taki, że wielu użytkowników nadal ma w polu Account stary login. Z tego powodu nie funkcjonuje poprawnie skrypt tworzący listę użytkowników do naszego własnego rozwiązania.

Czy można jakoś zmusić SP do odświeżenia loginów użytkowników?

Sebastian Wasilewski.

Sebastian_Wasilewski
  • Zapytał
  • @ Sebastian_Wasilewski | 16.02.2016
    • 4
    • 3
    • 8

Odpowiedzi (3)

  • 2
  • Odpowiedział
  • @ | 16.02.2016
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Dziękuję za odpowiedź panie Jacku. Wiedziałem o grupie o ID = 0. Dlatego znalazłem powód tego, że nasze narzędzie (skrypt) przestało działać po zmianie loginów użytkowników w domenie.Generalnie nie za bardzo widzę różnicę i sposoby używania _catalogs/users/detail.aspx oraz _catalogs/users/simple.aspx ponieważ podgląd grupy 0 daje mi te same informacje. Mało tego na innych site collection niż "/" można widok tej listy personalizować poprzez edycję widoku jak dla każdej innej listy SharePoint.I właśnie nie za bardzo wiedziałem jak zmusić naszego SP do update tej listy. Wiedziałem również o tym z doświadczenia, że użytkownicy są dodawani do tej listy/grupy w momencie pierwszego użycia SP i nie myślę tutaj tylko o tym, że dany użytkownik otworzy np. stronę SP.Są oni dodawani np. kiedy administrator nada komuś dostęp. Albo np. kiedy na jakiejś liście w pole typu Person or Group wstawi się użytkownika.I w sumie to mnie dziwi i zawstydza, że wiedząc to wszystko nie wpadłem na tak proste rozwiązanie jak zaznaczenie wszystkich użytkowników na liście i ich usunięcie a potem poczekanie aż wszyscy się dodadzą ponownie...Za to z kolegą zastosowaliśmy inne rozwiązanie. Utworzyliśmy listę z polem Person or Group i skryptem pobraliśmy wszystkich użytkowników z domeny i wpisaliśmy ich w to pole. To spowodowało update loginów tych użytkowników. Zaletą jaką jednak widzę nad proponowanym rozwiązaniem jest to, że nie zmieniły się ID poszczególnych użytkowników. W korelacji z funkcjonowaniem narzędzia którym jest skrypt tworzący listę użytkowników wraz z ich wybranymi atrybutami z Active Directory (mamy SP Foundation) jest to, że od razu po zastosowaniu naszego narzędzia mogliśmy przeprowadzić update listy użytkowników. Skrypt działa tak, że pobiera listę użytkowników z SP, wyszukuje ich w AD i na tej podstawie tworzy listę z atrybutami AD. Gdybym zastosował proponowane rozwiązanie lista ta musiała by być budowana od nowa w miarę jak nowi użytkownicy pojawiali by się w grupie 0. A to niestety nie było do przyjęcia, gdyż lista użytkowników z atrybutami AD jest na bieżąco używana przez inne listy poprzez lookupy. Jeszcze raz bardzo dziękuję Sebastian Wasilewski.
Skomentował : @ Sebastian_Wasilewski ,17.02.2016
  • 4
  • 3
  • 8
  • 3

Dziękuję za odpowiedź panie Jacku.

Wiedziałem o grupie o ID = 0. Dlatego znalazłem powód tego, że nasze narzędzie (skrypt) przestało działać po zmianie loginów użytkowników w domenie.

Generalnie, to nie za bardzo widzę różnicę i sposoby używania _catalogs/users/detail.aspx oraz _catalogs/users/simple.aspx, ponieważ podgląd grupy 0 daje mi te same informacje. Mało tego, na innych site collection niż "/" można widok tej listy personalizować poprzez edycję widoku tak, jak dla każdej innej listy SharePoint.

I właśnie nie za bardzo wiedziałem, jak zmusić naszego SP do update tej listy. Wiedziałem również o tym z doświadczenia, że użytkownicy są dodawani do tej listy/grupy w momencie pierwszego użycia SP i nie myślę tutaj tylko o tym, że dany użytkownik otworzy np. stronę SP.
Są oni dodawani np. kiedy administrator nada komuś dostęp. Albo np. kiedy na jakiejś liście w pole typu Person or Group wstawi się użytkownika.

W sumie to mnie dziwi i zawstydza, że wiedząc to wszystko nie wpadłem na tak proste rozwiązanie, jak zaznaczenie wszystkich użytkowników na liście i ich usunięcie, a potem poczekanie aż wszyscy się ponownie dodadzą.

Za to z kolegą zastosowaliśmy inne rozwiązanie. Utworzyliśmy listę z polem Person or Group, potem używając skryptu pobraliśmy wszystkich użytkowników z domeny i wpisaliśmy ich w to pole. To spowodowało update loginów tych użytkowników. Zaletą jaką jednak widzę nad proponowanym rozwiązaniem jest to, że nie zmieniły się ID poszczególnych użytkowników.

W korelacji z funkcjonowaniem narzędzia, którym jest skrypt tworzący listę użytkowników wraz z ich wybranymi atrybutami z Active Directory (mamy SP Foundation) jest to, że od razu po zastosowaniu naszego narzędzia, mogliśmy przeprowadzić update listy użytkowników.

Skrypt działa tak, że pobiera listę użytkowników z SP, wyszukuje ich w AD i na tej podstawie tworzy listę z atrybutami AD. Gdybym zastosował proponowane rozwiązanie, lista ta musiała by być budowana od nowa, w miarę jak nowi użytkownicy pojawialiby się w grupie 0. A to niestety nie było do przyjęcia, gdyż lista użytkowników z atrybutami AD jest na bieżąco używana przez inne listy poprzez lookupy.

Jeszcze raz bardzo dziękuję.
Sebastian Wasilewski.

Sebastian_Wasilewski
  • Odpowiedział
  • @ Sebastian_Wasilewski | 17.02.2016
    • 4
    • 3
    • 8
  • 0

Bardzo ciekawe spostrzeżenia odnośnie aktualizacji z zachowaniem metadanych konta. Sposób aktualizacji skryptem również pomysłowy i najważniejsze - osiągnięty zamierzony efekt. Jako ciekawostka, przy synchronizacji możemy posłużyć się bardziej uniwersalnymi danymi w postaci SIDa konta, korzystając również z PS, zarówno od strony AD jak i SharePoint:

http://blog.bugrapostaci.com/2014/02/05/get-sid-by-powershell-for-sharepoint/

  • Odpowiedział
  • @ | 17.02.2016
  • TRENER ALTKOM AKADEMII