Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 2
  • 6
  • 184
Zaloguj się aby zadać pytanie
Pokrewne

Odpowiedzi (2)

  • 1

RAW to "bezpośredni" obraz dysku - taki jak przy zrzuceniem całego dysku do pliku przez np dd.

QCOW to format zapisu obrazu dyskowego.

Z bardziej przydatnych różnic - RAW jest wydajniejszy. Aczkolwiek zajmuje dużo miejscu (chyba że używamy go z sparse file).

QCOW z kolei pozwala na "nakładkowanie" obrazów (na podstawie jednego obrazu można zrobić wiele jego snapshotów i później pracować na snapshotach). Pozwala również na skompresowanie oryginalnego obrazu. Z kolei częste zmiany na nim - nie są niestety zbyt optymalne.

 

Osobiście dla produkcyjnych maszyn używam zawsze rawy - zazwyczaj na lvm-ach.

Z kolei QCOW używam w sytuacji gdzie muszę często robić prace na wielu różnych, ale, niemodyfikowanych obrazach, do tego zależy mi na przestrzeni dyskowej i nie chcę mieć wszystkich obrazów trzymać rozpakowanych na lvmach.

Andrzej_Dopierała
  • Odpowiedział
  • @ Andrzej_Dopierała | 17.11.2015
    • lider
    • laureat
    • ekspert
    • 83
    • 65
    • 169
Komentarze
A który z nich ma możliwość dynamicznej alokacji storage, tzn powiększa się wraz z zapotrzebowaniem?
Skomentował : @ Rafał_Zaucha ,02.02.2016
  • 15
  • 28
  • 89
  • 0

To zależy od której strony - od strony maszyny wirtualnej - to bez znaczenia(acz raczej nie spotkałem się by gdzieś to było działająco wspierane). Od strony systemu hosta - praktycznie każdy. Jedynie lvm zajmuje domyślnie tyle miejsca na ile został zaalokowany(chyba ze zostanie użyty thinkprovisioning - https://access.redhat.com/documentation/en-US/Red_Hat_Enterprise_Linux/6/html/Logical_Volume_Manager_Administration/thinprovisioned_volumes.html). Dla plików typu raw na partycji linuksowej - jezeli zostanie użyty sparsefile - miejsce będzie dynamicznie alokowane w miarę używania. qcow również będzie się dynamicznie rozszerzał wraz z wzrostem zapotrzebowania.

Andrzej_Dopierała
  • Odpowiedział
  • @ Andrzej_Dopierała | 02.02.2016
    • lider
    • laureat
    • ekspert
    • 83
    • 65
    • 169