Kategorie szkoleń | Egzaminy | Kontakt
  • 3
  • 3
  • 88

Jest sobie serwer z Windows (nieoem). Jest potrzeba uniezależnienia go od awarii sprzętu - zapewnienia by w przypadku awarii sprzętu serwer nadal działał (z przestojem na czas podniesienia).

Zrobienie HA na Windowsie - przekracza moje umiejętności (stoi tam AD, kilka różnych wersji SQL-i, zazwyczaj w wersji express, serwer plików...).

Pomyślałem sobie o zwirtualizowaniu go - zakup drugiego serwera, utworzenie z serwerów jakiegoś klastra z dyskami po drbd (ganeti, proxmox albo coś takiego) i na tym uruchomienie obecnego Windowsa.

 

Czy takie rozwiązanie ma jakieś istotne wady?

Czego najprościej użyć?

Jakiej utraty wydajności można się spodziewać w przypadku Windowsa zwirtualizowanego na Linuksie?

 

Andrzej_Dopierała
  • Zapytał
  • @ Andrzej_Dopierała | 10.09.2015
    • lider
    • laureat
    • ekspert
    • 83
    • 65
    • 169
Komentarze (1)
Twoje rozwiązanie z linuxem jest o tyle korzystne że w przypadku Windows wchodzą jeszcze w grę ograniczenia licencyjne. Jeśli to system starszy niż wersja 2012 to do działania HA wymagana jest wersja Enterprise lub Datacenter. W wersji 2012 jest to już w Standardzie.
Skomentował : @ Maciej_Krauze ,11.09.2015
  • 45
  • 16
  • 58

Odpowiedzi (3)

  • 0

Zwirtualizowanie środowiska to bardzo dobry pomysł.
Do wirtualizacji można wykorzystać darmową wersję Hyper-V Server 2012 R2, w ramach której dostępne są rozwiązania HA typu: Hyper-V Replica, Live Migration, Failover Cluster.

 

Pełna lista funkcji Hyper-V Server 2012 R2 poniżej:

 

https://technet.microsoft.com/en-us/library/dn282278.aspx 

  • Odpowiedział
  • @ | 11.09.2015
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
Dzięki - czy jednak użycie hyperv będzie miało jakieś dodatkowe zalety?
Z racji przyzwyczajeń i doświadczenia wolałbym użyć "pod spodem" coś na czym się znam - czyli na linuksie. Wstępnie myślałem o ganeti albo też ovirt z drbd pod spodem.
Czy hyperv będzie miał tutaj jakieś znaczące przewagi?
Skomentował : @ Andrzej_Dopierała ,15.09.2015
  • 83
  • 65
  • 169
  • 0

Witam.

Zazwyczaj rozwiązania HA są bardzo skomplikowane i ich stopień skomplikowania doprowadza do częstszych awarii niż środowisko bez HA.
Warto, oprócz HA zyskać coś jeszcze np. wydajność - ale wtedy wchodzą raczej rozwiązania HA typu aplikacyjnego - czyli np. replikacja.

  • Odpowiedział
  • @ | 21.09.2015
  • TRENER ALTKOM AKADEMII
Komentarze
To wszystko jest kwestią kompromisu i potrzeb. W "moim" scenariuszu - nie potrzebuję dbać o wydajność. Istotna jest możliwość szybkiego zdalnego uruchomienia systemu w przypadku awarii sprzętu. Nie do pogardzenia jest też możliwość realizacji snapshotów systemu "live" - i możliwość odtworzenia systemu do stanu sprzed awarii. Z koleji nie chciałbym wnikać w część aplikacyjną - to nie moja działka :-)
Skomentował : @ Andrzej_Dopierała ,21.09.2015
  • 83
  • 65
  • 169
  • 0

Ja podałem swoje bogate doświadczenie - co warto rozważyć.

PS: Kiedyś książkę o tym napiszę.

  • Odpowiedział
  • @ | 21.09.2015
  • TRENER ALTKOM AKADEMII